Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Inspekcja Pracy wzmaga kontrole. Posypią się surowe kary za płacenie "pod stołem"

271
Podziel się:

Polski Ład to ma być bat na nieuczciwych pracodawców. Państwowa Inspekcja Pracy zapowiada od nowego roku wzmożone kontrole. Mają się posypać dużo wyższe kary, a do zgłaszania nieprawidłowości ma zachęcić pracowników brak konsekwencji dla nich za pracę na czarno. Resort finansów wierzy, że w ten sposób odzyska około 6 mld zł w 2022 roku.

Inspekcja Pracy wzmaga kontrole. Posypią się surowe kary za płacenie "pod stołem"
Państwowa Inspekcja Pracy chce jeszcze mocniej walczyć z pracą na czarno (money.pl, Rafał Parczewski)
bFexTipx

Polscy przedsiębiorcy są znani z kreatywności, ale w niektórych przypadkach wybiega ona ponad to, na co pozwalają przepisy. Mowa m.in. o cięciu kosztów związanych za zatrudnianiem pracowników.

W ubiegłym roku Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) przeprowadziła ponad 54 tys. kontroli, z których 11,5 tys. dotyczyło legalności zatrudnienia. Prawie połowa z nich skończyła się stwierdzeniem nieprawidłowości.

W 2022 roku walka z pracą na czarno i płaceniem pod stołem powinna być jeszcze bardziej wzmożona i efektywna. W ramach możliwości, jakie daje Polski Ład, PIP zapowiada większe kontrole. Inspekcja uważniej przyjrzy się też umowom cywilnoprawnym i przypadkom, w których pracownicy zostali zmuszeni przez pracodawcę do założenia jednoosobowej działalności gospodarczej.

bFexTipz
Zobacz także: Money. To się liczy

Polski Ład wprowadzi bat na przedsiębiorców

- Nowe przepisy, które wejdą w życie od stycznia 2022 roku, mają spowodować, że pracownicy, którzy pracują nielegalnie lub którym część wynagrodzenia jest wypłacana "pod stołem", będą chętniej współpracować z organami nadzoru, jakim jest też Państwowa Inspekcja Pracy - wskazuje Jarosław Leśniewski, zastępca Głównego Inspektora Pracy.

W rozmowie z agencją Newseria Biznes tłumaczy, że nawet wtedy, gdy wyjdzie na jaw, że firma zatrudnia nielegalnie, pracownik zwolniony będzie z obowiązku płacenia dodatkowych kosztów związanych z podatkiem czy ubezpieczeniem społecznym. Do tej pory konsekwencje dla pracowników były takie, że bali się oni zgłaszać tego typu spraw.

bFexTipF

Od nowego roku w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości to pracodawcy poniosą wszystkie konsekwencje. Będą musieli liczyć się z zapłatą podatku. I to nie tylko od faktycznie wypłacanych kwot wynagrodzenia, ale też dodatkowego przychodu w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę za każdy miesiąc nielegalnego zatrudnienia.

A to niejedyna kara. Nieuczciwi pracodawcy będą musieli zapłacić w całości składki od naliczonego wynagrodzenia i nie wliczą ich do kosztów uzyskania przychodu.

Około 25-30 proc. wszystkich kontroli prowadzonych przez PIP dotyczy legalności zatrudnienia. Średnio 43 proc. z nich kończy się stwierdzeniem nieprawidłowości. W 2019 roku odkryto 5,6 tys. takich przypadków, a rok później prawie 8,7 tys.

bFexTipG

Inspektorzy przyznają, że trudniej jest ścigać pracodawców, którzy wysyłają pracowników na umowy o dzieło czy zmuszają do założenia jednoosobowej działalności gospodarczej.

- Takie sytuacje będziemy ścigać i piętnować - zapowiada Jarosław Leśniewski.

Duże straty dla państwa

Przypadki nielegalnego zatrudnienia w ubiegłym roku najczęściej stwierdzono w handlu i naprawach, przetwórstwie przemysłowym i budownictwie. Najczęściej proceder ten dotyczył mikrofirm zatrudniających do dziewięciu osób.

Ministerstwo Finansów przyznaje, że w tej chwili przepisy nie chronią dostatecznie pracowników, którzy pozostają słabszą stroną układu pracy i muszą się godzić na warunki oferowane przez pracodawców.

bFexTipH

Rząd szacuje, że straty dla budżetu państwa z tytułu nielegalnego zatrudnienia sięgają około 17 mld zł rocznie.

Wiceminister finansów Jan Sarnowski, podczas niedawnej konferencji prasowej Ministerstwa Finansów i ZUS nt. nielegalnego zatrudniania, powiedział, że "jednym z elementów podatkowego Polskiego Ładu jest ograniczenie szarej strefy".

- Celem jest ochrona uczciwych przedsiębiorców, którzy konkurują z innymi podmiotami m.in. jakością swoich produktów i efektywnością, a nie nieuczciwym oszczędzaniem na podatkach - zauważył.

bFexTipI

- Historyczna obniżka podatków - tak o Polskim Ładzie mówi Tadeusz Kościński, minister finansów. - Kolejnym elementem są działania, które zmobilizują do uczciwego płacenia składek i podatków, bez szukania przed nimi ucieczki - zaznacza.

Według MF podatkowe rozwiązania Polskiego Ładu ograniczą szarą strefę, w tym zatrudnianie "na czarno" i wyprowadzanie dochodów do rajów podatkowych. Wierzy, że pozwoli to odzyskać około 6 mld zł w 2022 roku i około 9 mld zł w kolejnych latach.

Tysiące ofert pracy. Sprawdź i znajdź wymarzoną dla siebie pracę już dziś!
bFexTiqa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(271)
kierowca
2 miesiące temu
prawie 90% kierowców zarabia u januszów transportu najniższą, reszta pod stołem każdy o tym wie tylko nie wiedzieć czemu nie wie inspekcja pracy i urząd skarbowy !!!
Jajajaja
2 miesiące temu
Pod stołem pracownikowi płacić nie można. Ale czy zonie pracownika też nie????? Dla kolegi pytam ...
CKD
2 miesiące temu
W niemal każdym warsztacie samochodowym proceder kwitnie od lat. Część wypłaty pod stołem to NORMA. 60% realizowanych usług bez faktur, poza kasą fiskalną.
bFexTiqb
magda
2 miesiące temu
To oczywiste ,że nikt kto bierze dodatkowe pieniądze pod stołem nie doniesie...musiałby być to pracownik na wylocie i mieć dowody na tego typu działania. Więc Polski Ładzie nie podniecajcie się..że powiekszycie znaczaco swoje zasoby finansowe ..to tak nie działa
JaA
2 miesiące temu
Znowu pójdą do legalnie działających firm, zamiast się przejść po miejscach gdzie wiadomo, że ludzie pracują na czarno. A oni po całym życiu, gdzie ciężko pracowali np. na budowach nie mają prawa do emerytury.
...
Następna strona