Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Płatna współpraca z Cloudware Polska

Integracja systemów informatycznych w firmie – równie ważna, jak komunikacja z partnerami

8
Podziel się:

Aby skutecznie się komunikować, trzeba mówić tym samym językiem. Gdy rozmówcy nie mają takiej możliwości, mogą skorzystać z pośrednictwa tłumacza. Od jego biegłości i dokładności zależy, czy interlokutorzy w pełni się zrozumieją. Sytuacja jest analogiczna w przypadku systemów informatycznych – przesyłanie danych między nimi również wymaga wspólnego języka. Ale co w sytuacji, gdy systemy te nie są kompatybilne? Rozwiązaniem jest Cloud Pak for Integration - platforma IBM, w skład której wchodzi kilka uzupełniających się wzajemnie produktów, służących do integracji systemu.

Integracja systemów informatycznych w firmie – równie ważna, jak komunikacja z partnerami
(Adobe Stock)

Integracja systemu – adapter do danych

Pojęcie integracji systemu pozwoli wyjaśnić analogia do gniazdka elektrycznego. Podróżując do niektórych krajów musimy liczyć się z tym, że gniazdka będą tam miały inne kształty, a także inne napięcie. Aby podłączyć przywieziony z sobą sprzęt, trzeba zastosować adapter. Z systemami IT jest bardzo podobnie – w różnych krajach powstawały one w różnym czasie, wykorzystywały różne technologie, często na przestrzeni wielu lat, stosując odmienne sposoby przesyłu danych. Aby takie dwa systemy połączyć, potrzebujemy swoistego adaptera, tłumaczącego język komunikacji pomiędzy poszczególnymi systemami. Taką "szynę integracyjną", będącą częścią pakietu Cloud Pak for Integration, można zwizualizować sobie jako przedłużacz z różnymi adapterami, odpowiedni do zastosowania w każdym kraju. Szyna zawiera gotowe artefakty umożliwiające szybkie przeprowadzenie integracji.

Potrzeba integracji systemów zachodzi nieustannie, w każdej branży, w przedsiębiorstwach i organizacjach różnej wielkości, nawet w start-upach. Zamiast ręcznie przeprowadzać konwersję danych i przesyłać je w nie do końca optymalnym formacie, lepiej ten proces zautomatyzować, aby uzyskać skuteczność, szybkość, powtarzalność i pewność operacji. Musimy mieć przy tym gwarancję bezpieczeństwa i dojrzałości produktu, której nie da nam ani ręczne przenoszenie danych, ani ich zgrywanie na pamięć USB czy przesyłanie mailem.

- Każda integracja obejmuje konwersję w trzech obszarach: formatu danych przenoszonych z jednego systemu do drugiego, protokołów sieciowych oraz sposobów komunikacji. Wszystkie są niezbędne, aby proces mógł przebiegać skutecznie, prawidłowo i bez zakłóceń – wyjaśnia Michał Szkopiński, Customer Success Manager for Poland and Baltics w IBM.

Hybrydy i boty – czy chmura i AI są bezpieczne?

IBM rozumie, że całkowite przejście na chmurę publiczną firm, zwłaszcza dużych instytucji finansowych i ubezpieczeniowych czy z sektora publicznego lub energetycznego, nie jest wykonalne – choćby z uwagi na stosowane zabezpieczenia, wymagające fizycznego posiadania sprzętu i danych u siebie. W tym przypadku najefektywniejsze są rozwiązania hybrydowe, czyli połączenie najlepszych elementów tego, co mamy u siebie (oprogramowanie lokalne on-premise) z tym, co oferuje chmura publiczna – skalowalnością i dostępnością. Mamy wtedy z jednej strony pełną kontrolę we własnej serwerowni, z drugiej – ciągły dostęp do zasobów w chmurze. Przydatność tego rozwiązania przetestowały przymusowo firmy i instytucje ukraińskie, które na skutek inwazji rosyjskiej musiały dokonać błyskawicznej migracji aplikacji oraz ich danych.

Największym ryzykiem związanym z integracją systemów, jest to wynikające z błędu ludzkiego. I ten właśnie czynnik integracja ma wyeliminować, idąc w stronę pełnej automatyzacji transkrypcji danych. A jeśli nawet wystąpi błąd, możemy szybko odkryć jego charakter i przyczynę, korzystając z wbudowanych systemów monitorowania oraz przeglądając stale zapisywane logi.

- Sztuczna inteligencja jest na tym etapie stosowana jako narzędzie wspomagania decyzji – nie ma więc zagrożenia zbyt dużej swobody działania po stronie AI. Pełni funkcję doradczą i jest po prostu użytecznym, przyspieszającym procesy narzędziem, niczym więcej. W sytuacjach niejednoznacznych po prostu zgłasza, że nie umie rozwiązać jakiegoś problemu i potrzebny jest operator-człowiek – podreśla Michał Chalimoniuk, Key Account Manager w Cloudware Polska - IBM zwraca szczególną uwagę na AI Governance, czyli możliwość kontroli systemów, opartych na sztucznej inteligencji. Dzięki temu AI nie będzie upierać się przy swoim rozwiązaniu, blokować działań operatora, który podjął inną decyzję, ani sugerować się danymi spoza organizacji – dodaje.

Przewagi Cloud Pak for Integration od IBM

Cloud Pak for Integration jest rozwiązaniem lepszym od tradycyjnych modeli integracji. System wyróżnia kompletność i elastyczność – to pakiet narzędzi, które można używać indywidualnie lub w połączeniu, w zależności od potrzeb klienta. W czasach, gdy cyberataki stały się niemal codziennością, kluczowe jest bezpieczeństwo – danych i całych systemów. Konstrukcja narzędzi oraz wzorce integracyjne gwarantują m.in. jednorazowe dostarczenie komunikatu, co jest szczególnie istotne w trakcie przesyłania istotnych danych (np. transakcje finansowe, ruchy na giełdzie).

IBM dostarcza produkty dojrzałe– niektóre z nich istnieją na rynku od 30 lat i sprawdzają się nawet w szczególnie wymagających branżach strategicznych, takich jak energetyka, finanse, sektor publiczny lub obronny. W dynamicznie zmieniającej się sytuacji rynkowej i w kontekście różnorodnych potrzeb klienta, liczy się również możliwość uruchomienia systemu on-premise, w chmurze i hybrydowo, wraz z szybką przenoszalnością danych. Cloud Pak for Integration jest ponadto łatwo skalowalny – tak w poziomie, jak i w pionie, od małego do bardzo dużego ruchu. Rozwiązanie jest na tyle uniwersalne, że może być stosowane w różnorodnych branżach – nie powstało z myślą o jednym, konkretnym typie organizacji, ale w celu kompleksowej integracji w dowolnym obszarze.

Jesteśmy raczej przyzwyczajeni do tego, że zaawansowane procesy informatyczne wymagają intensywnej pracy wielu programistów, tysięcy linijek kodu. Cloud Pak for Integration nie potrzebuje kodu albo też wykorzystuje minimalną jego ilość. Jak to możliwe? Głównie dlatego, że produkty takie jak szyna integracyjna, zawierają już wbudowane adaptery. Jeśli kod jest wymagany, narzędzie samo generuje jego zarys, który wymaga tylko opracowania przez programistę. Schematy te są re-używalne i modularne – można posługiwać się nimi przy różnych integracjach.

- Szyna integracyjna ciągle się rozwija. Pojawiają się nowe systemy i protokoły. Reagujemy na te zmiany, dokładając gotowe adaptery i komponenty. Napisanie takiego adaptera od zera byłby czasochłonne i obarczone dużym ryzykiem błędu. Cloud Pak for Integration zapewnia moduły, które można w łatwy sposób łączyć i dostosowywać do wymagań, jednocześnie zmniejszając szanse na wystąpienie nieprawidłowości, wynikającej z dużej ilości kodu pisanego jednorazowo – tłumaczy Michał Szkopiński.

IBM wraz ze swoim integratorem Cloudware Polska wysoko cenią komunikację nie tylko na poziomie systemów, ale również z klientami:

- Zależy nam nie tylko na dostarczeniu i sprzedaży licencji. Chcemy być partnerami i służyć naszym klientom asystą i pomocą, w ramach której uczymy samodzielnego prowadzenia integracji, aby w przyszłości, po pierwszym przeszkoleniu, mogli sami korzystać z tego rozwiązania. Wspieramy przy wdrażaniu w ramach poczynionej przez klienta inwestycji. Przekazujemy wiedzę, najlepsze praktyki i doświadczenia – podsumowuje Michał Chalimoniuk, Key Account Manager Cloudware Polska.

Więcej na: www.cloudware.pl

Zeskanuj i skonatkuj się z nami!

Płatna współpraca z Cloudware Polska

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
czarnowidz
4 miesiące temu
Kluczowe jest kto ma dostęp do danych i jakie są gwarancje gdy coś pójdzie nie tak?
Takjest
4 miesiące temu
A to notatnik i excel nie wystarczy, mnie szef mówi że mogę sobie zapisać to co robię w excelu a potem się dziwi że się nic nie zgadza i nikt nic nie wie i nic nie pamięta.
Miś Jogi
5 miesięcy temu
Dużo słów i zero treści. Czy to jest reklama IBM? Niby w jaki sposób IBM ma mi pomóc w przeniesieniu działającego specjalistycznego programu windowsowego na androida, odpowiedź = nijak. Jeżeli konkretna aplikacja nie ma kompilacji na dany system to tego nie da się zrobić i IBM nic nie pomoże poza wypraniem portfela.
Emeryt
5 miesięcy temu
O czym to jest ? Przeciez sa scisle określone wiodące systemy operacyjne i języki programowania. Wszyscy sa zintegrowani po angielski i tylko ja po zwolnieniu sie z korpo zainstalowalem linuxa aby mnie win nie sledzil. Dodam ze chyba serwery sa na linuxach i android z niego sie wywodzi. Więc nie wiem o czym to jest i jak chcecie zintegrować się z moim linuksem bo ja z wami się integrować nie chcę!
Alter
5 miesięcy temu
One przetestowały to przymusowo, a w firmie gdzie szef potrafi słuchać i jest informatyka o nawet słabej znajomości tematu jest to wszystko od dawna.