Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Michał Krawiel
|

Sejm zdecydował. Wielka wymiana liczników prądu

393
Podziel się

Nowelizacja prawa energetycznego wprowadza m.in. harmonogram wymiany starych liczników na inteligentne. Jednocześnie zakłada, że nie będzie można profilować obywateli na podstawie analizy danych pomiarowych.

Sejm zdecydował. Wielka wymiana liczników prądu
Nowelizacja prawa energetycznego wprowadza harmonogram wymiany starych liczników (Adobe Stock)
bDYenGKZ

Sejm w czwartek (15.04) znowelizował przepisy Prawa energetycznego. Zmiany zakładają m.in. stworzenie CSIRE (czyli centralnego systemu informacji rynku energii oraz wprowadzają harmonogram montażu tzw. inteligentnych liczników. Za było 443 posłów, trzech było przeciw, żaden nie wstrzymał się od głosu.

Nowela Prawa energetycznego przewiduje stworzenie centralnego systemu informacji rynku energii, którego operatorem - OIRE - będzie operator systemu przesyłowego energii elektrycznej, czyli PSE.

Ustawa precyzuje to, jakie dane będą mogły być gromadzone i udostępniane. Nie będzie dozwolone profilowanie na podstawie danych pomiarowych.

bDYenGLb
Zobacz także: Masz kredyt? Możesz mieć poważne problemy. Ale nie tak szybko

Nowela przewiduje harmonogram montażu przez operatorów systemu dystrybucyjnego (OSD) energii elektrycznej inteligentnych liczników (zdalnego odczytu).

Do końca 2023 r. ma je mieć zamontowanych co najmniej 15 proc. odbiorców danego OSD, w 2025 - 35 proc., a na koniec 2027 r. ma ich być 65 proc., a do końca 2028 r. - już 80 proc.

bDYenGLh

Dane z liczników o pobranej z sieci i oddanej do niej energii będą sumowane w okresach co 15 min. Gromadzone będą dane o mocy, parametrach jakościowych i inne, których zbieranie będą przewidywać odrębne przepisy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDYenGLC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(393)
SZCZEPAN
3 tyg. temu
Mamy tą ekologię o której jest tak głośno i z której to zarabia się miliony cały świat zaraz się obudzi w drożyźnie która jest przeżucana na zwykłych ludzi teraz w reklamach pokazują zeby nie kupować ubrań bo idzie za dużo wody do produkcji to po co w ogóle kupować może lepiej zakazać sprzedaży ubrań druga reklama muwi nam że codziennie do morza trafia 20 ton plastiku tylko ciekawe skąd i dlaczego nikt nie szuka tych co go tam wrzucają przecież statki są monitorowane i wiadomo który z czym wypływa i z czym wraca nie dajmy się oszukać tej nagonce na EKO bo za chwilę będziemy płacić wysokie kwoty za absurdy którymi UNIA chce nas zniewolić CAŁY ŚWIAT WARIUJE LUDZIE UMIERAJĄ A ONI WALCZĄ Z EKOLOGIĄ ZARAZ WYBUCHNIE WOJNA Z UKRAINĄ I CO WIDZIMY ŻADNE PAŃSTWO NIE ROBI NIC BY TEMU ZAPOBIEC WAŻNIEJSZY JEST PLSATIK KTÓREGO SIĘ NIE PRZETWAŻA BO NIKOMU SIĘ TO NIE OPŁACA . W SMUTNYCH CZASACH PRZYSZŁO NAM ŻYĆ
echo.
3 tyg. temu
Not to mamy. Obajtek dostarczy nowe liczniki.
będzie
3 tyg. temu
OPŁATA WYRÓWNUJĄCA+++, bo liczniki były 'dobre++', tylko pod wpływem gorszego sortu stały się gorsze.....
bDYenGLD
Rysiak
3 tyg. temu
To już nie mają w Sejmie co robić przecież od dawna są limity czasu kiedy zmieniać liczniki
PrzeciwnikWła...
3 tyg. temu
To znaczy podwyżkę i wyższy stopień inwigilacji obywateli
...
Następna strona