Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Konrad Bagiński
|
aktualizacja

Irlandia Północna bez jedzenia. Niespodziewany efekt Brexitu

4
Podziel się:

Brak mrożonego mięsa, świeżych owoców i warzyw – to aktualnie spędza sen z powiek mieszkańców Irlandii Północnej oraz sieci handlowych w tym rejonie. Powodem jest Brexit, który stworzył nowe bariery między Wyspami a kontynentem.

Irlandia Północna bez jedzenia. Niespodziewany efekt Brexitu
Na granicę między UE i Zjednoczonym Królestwem powróciły kontrole celne. (EPA, Sander Koning)

Brak mrożonego mięsa, świeżych owoców i warzyw – to aktualnie spędza sen z powiek mieszkańców Irlandii Północnej oraz sieci handlowych w tym rejonie. Powodem jest Brexit, który stworzył nowe bariery między Wyspami a kontynentem.

Jak pisze "Rzeczpospolita" w sieci marketów Sainsbury brakuje kilkuset pozycji z asortymentu liczącego zwykle 40 tys. towarów. Z sieci Marks & Spencer zniknęło ok. 5 proc. towarów – dostawcy nie są w stanie zapewnić ciągłości zatowarowania.

Zobacz także: Nietypowe skutki brexitu. Holendrzy konfiskują Brytyjczykom kanapki

Powodem braków w sklepach jest Brexit. Największym paradoksem tej sprawy jest fakt, że Irlandia Północna nie powinna była zostać dotknięta tym procesem, bo pozostaje w jednolitym unijnym rynku i unii celnej ze wspólnotą. "Rp" przypomina, że wynika to z tzw. porozumienia wielkopiątkowego z 1998 roku. Zakłada ono brak kontroli granicznych między Irlandią a Irlandią Północną.

Problem w tym, że ciężarówki wjeżdżające z Wielkiej Brytanii do Irlandii Północnej i tak muszą przechodzić przez kontrole celne. To proces uciążliwy i długotrwały. Na dodatek nikt nie był w stanie szybko zapewnić alternatywnych dostaw – bezpośrednio z krajów UE lub przez Republikę Irlandii. Było na to po prostu za mało czasu, bo nowe regulacje ogłoszono 27 grudnia i dla wielu osób i firm były one zaskoczeniem.

Te regulacje są dla Wyspiarzy sporym problemem, bo co roku spedytorzy będą musieli wypełniać ponad 200 milionów deklaracji celnych. Obecnie w sklepach Zjednoczonego Królestwa brakuje wielu towarów – szczególnie warzyw i owoców. Kraj jest pod tym względem uzależniony od dostaw z kontynentu.

Sprawa ma też szerszy wymiar polityczny – bo może przyspieszyć proces odrywania się Irlandii Północnej od Zjednoczonego Królestwa i jednoczenia Zielonej Wyspy. O to od 1921 roku (nie licząc kilku wieków wcześniejszych konfliktów) walczą irlandzcy katolicy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
Assl
3 lata temu
Sami tego chcieli
Yaca
3 lata temu
Chyba pis tam żondzi. W końcu mamy ministra że Anglii. O tych problemach wiedziałem rok temu. I co ? I gufno.
Antyrusek
3 lata temu
Niech żyje wolna Szkocja i zjednoczona Irlandia.
nik
3 lata temu
jakby Polska władza była mądrzejsza to by się z nimi dogadali na dostawy polskich produktów a nie są sprzedawane za bezcen do Niemiec!! a dalej Niemcy i Francuzi handlują we własnym zakresie z nimi