Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Islandia zmęczona kryzysami stawia wszystko na jedną kartę. Rząd przyjął nową strategię

6
Podziel się:

Islandia chce być niezależna gospodarczo i stawia na innowację. Jak przyznają władze państwa, po perturbacjach związanych z pandemią i kryzysem ekonomicznym, czas na stabilizację w oparciu o start-upy, zagranicznych inwestorów i dywersyfikację przemysłu. Symbolem zmian jest... produkowana przez algi morskie astaksantyna.

Islandia zmęczona kryzysami stawia wszystko na jedną kartę. Rząd przyjął nową strategię
Islandczycy stawiają na innowację. Z zdjęciu panorama Rejkiawiku (Pixabay)

Magazyn na wietrznym półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej części Islandii - z tym miejscem wiąże się przyszłości gospodarcza wyspy. Niepozorny biały budynek z blachy wypełniony jest rzędami przezroczystych rur pełnych zielonego i brązowego płynu. Rury są podświetlone światłem LED, aby wspomagać wzrost mikroalg produkujących cenny antyoksydant zwany astaksantyną, sprzedawany jako suplement diety.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wycieczki do wybuchającego wulkanu. Niezwykłe nagrania erupcji na Islandii

Islandia nadrabia straty po pandemii

Islandia zmęczona powtarzającymi się kryzysami dywersyfikuje przemysł. Uprawa alg to tylko jeden z pomysłów, który narodził się w ostatnich latach w wyniku działań rządu mających na celu promowanie innowacji.

Kluczem do poprawy standardu życia obywateli jest to, żeby innowacje stały się największym sektorem eksportowym w Islandii - powiedziała cytowana przez Bloomerga Aslaug Arna Sigurbjornsdottir, islandzka minister szkolnictwa wyższego, nauki i innowacji.

Władze chcą, aby w przyszłości kraj ominęły załamania gospodarcze, takie jak to w 1969 r. spowodowane nagłym deficytem śledzi w wodach, albo jak kryzys finansowy z 2008 r. Najświeższym bolesnym wspomnieniem jest nagłe wstrzymanie lotów międzypaństwowych w następstwie pandemii, co znacząco odbiło się na branży turystycznej.

Islandia stawia na innowacje

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zwrócił na to uwagę, informując w maju, że liczne zewnętrzne wstrząsy, które dotknęły Islandię, podkreślają potrzebę dalszych wysiłków w celu dywersyfikacji gospodarki. Kraj ma skupić się na poprawie konkurencji i promowaniu innowacji. Ponadto złagodzone mają być przepisy dot. start-upów, których obciążenie administracyjne jest na poziomie wyraźnie wyższym w porównaniu do pozostałych państw Skandynawii.

Dziś Islandia opiera się na hutach aluminium i rybołówstwie. Udział innowacji i technologii wzrósł wskutek załamania w turystyce.

Szef sprzedaży i marketingu firmy Algalif Iceland, zajmującej się uprawą mikroalg, powiedział, że pomoc ze strony rządu "absolutnie pomogła" przekształcić firmę w to, czym jest dzisiaj: rentowną i rozwijającą się spółką skoncentrowaną na badaniach i rozwoju. Firma opracowała sposób uprawy alg na skalę przemysłową, co jest dalekie od tradycyjnej metody wykorzystującej płytkie, otwarte stawy w nasłonecznionych krajach położonych blisko równika. Firma zwiększa skalę produkcji, jest w trakcie budowy nowej fabryki.

Hodowla mikroalg żyłą złota dla Islandczyków

Potrajamy naszą produkcję i będziemy produkować 100 ton biomasy, co daje nam około 5 tys. kilogramów czystej astaksantyny - powiedział Halldorsson.

Według wizji rządu innowacja to nie jedynie warty rozwijania sektor, ale także podstawa wszystkich branż. Państwo zwraca firmom część kosztów badań, a także pozwala indywidualnym inwestorom na odliczenie od podatku 75 proc. ich inwestycji w innowacyjne firmy, do 15 mln koron islandzkich. W planach jest też ułatwienie zatrudniania "zagranicznych specjalistów" i zmniejszenie biurokracji. Ma to być odpowiedź na apel firm technologicznych, które potrzebują pracowników.

- Widzimy wiele możliwości w rozwoju IT, biotechnologii i technologii zdrowotnej, ale potrzeba nam doświadczonych specjalistów - zaznaczył Sigridur Mogensen, dyrektor ds. branż kreatywnych Federacji Przemysłu Islandzkiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
innowacje
przemysł
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
Uwazny
6 miesięcy temu
Jak zaczeli robic odwierty pojawili sie trzesienia ziemi!!!
Thru
2 lata temu
Polska powinna wrócić do produkcji krasnali ogrodowych. Można też poszerzyć ofertę o Pinokie z dłuuuugimi nosami. Wzory kukiełek są gotowe, w realu...
jaś
2 lata temu
taki mały skalisty kraj i daje radę , dobrze się rządzą , a my nadal będziemy tam jeździli na zarobek.
Pytam...
2 lata temu
Cyt... Kluczem do poprawy standardu życia obywateli jest to, żeby innowacje stały się największym sektorem eksportowym w Islandii... INNOWACJE ? czyli bliżej nieokreślone mrzonki o podłożu partyjno-wyborczym wyssanym z palca i pisanym na wodzie czy Jarosław wysłał na tą zapyziałą wysepkę swoich ludzi z PiS-u ?
Faustyna
2 lata temu
Ja też jestem zmęczona kryzysem, dlatego dzięki dokumentowi Europass, który otrzymałam po ukończeniu kierunku ortoptystka w Studium Pracowników Medycznych i Społecznych, planuję przeprowadzkę do innego kraju Unii.