Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Mniej pracy za te same pieniądze? To rozwiązanie podłapuje reszta świata

12
Podziel się:

Nie pięć, a cztery dni pracy w tygodniu. Islandzki sposób na zwiększenie efektywności pracowników okazał się spektakularnym sukcesem. Podobne próby podejmuje coraz więcej państw.

Mniej pracy za te same pieniądze? To rozwiązanie podłapuje reszta świata
Czterodniowy tydzień pracy w Irlandii został ogłoszony "spektakularnym" sukcesem (Pixabay)

Rozwiązanie tylko brzmi jak rewolucja. W praktyce próby wdrażania 4-dniowego "tygodnia" pracy trwały na Islandii od lat. Efekt? Zdaniem badaczy wydajność pracowników utrzymała się na tym samy, wysokim poziomie.

Testy prowadzone w latach 2015-2019 objęły 1 proc. populacji (2,5 tys. osób) Islandii w stolicy kraju, Reykjaviku. Większość uczestników badania ukróciło wówczas czas tygodniowej pracy z 40 do 36 czy nawet 35 godzin. Rozwiązanie spotkało się z przychylnością obywateli, przez co już 86 proc mieszkańców wyspy zadeklarowało, że zrobi to samo. Co istotne, bez zmian pozostaną ich zarobki.

Will Stronge z brytyjskiego think-tanku Alda tłumaczy natomiast, że największa do tej pory na świecie próba skrócenia tygodnia pracy okazała się spektakularnym sukcesem. - To pokazuje, że sektor publiczny (gdzie testowani byli pracownicy) może odegrać w tym przypadku rolę pioniera i zachęcić władze innych państw, by próbowały wdrażać rozwiązanie również u siebie - podkreśla.

Zobacz także: Puste półki w sklepach w Dublinie. Wszystkiemu winny Brexit

Czterodniowy tydzień pracy na świecie

Podobne próby były już prowadzone w Hiszpanii, gdzie rozwiązanie zostało wymuszone w pewnym zakresie przez pandemię koronawirusa. Dotyczyło to jedynie części firm.

Tamtejszy rząd ogłosił w marcu, że firmy, które zgodzą się przetestować 32-godzinny tydzień pracy, będą mogły liczyć na refundacje kosztów. Mechanizmem ma być objętych ok. 200 pracodawców, co może oznaczać dużą życiową zmianę dla tysięcy ludzi. Początek programu jest na jesień tego roku.

Krok dalej poszedł natomiast nowozelandzki Unilever, który na stałe ukrócił tydzień pracy dla zatrudnionych o 20 proc. Zmianom nie uległy natomiast niczyje pensje.

Pomysł znalazł także zwolenników w Stanach Zjednoczonych. Jedną z firm, która zadeklarowała, że od 2022 r. będzie testowała czterodniowy tydzień pracy, jest platforma crowdfundingowa Kickstarter.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
rynek pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
Robol
3 lata temu
U nas to raczej nie przejdzie. Pazerni przedsiębiorcy i pazerny rząd. Musisz zasuwać za grosze. Brak czasu na życie prywatne. Mówię o podstawach tj czas dla dzieci czy opieka nad starszymi rodzicami. Prawie niewolnictwo. Jestem za 4 dniowym tygodniem pracy. Wypoczęty pracownik to pracownik efektywny.
qwerty
3 lata temu
mam pomysł - zakładajcie firmy i wtedy to już wcale nie musicie pracować, nawet pół dnia
W Polsce
3 lata temu
Tak samo mamy, choćby w Amazonie pod Wrocławiem, tam też jest 4 dniowy tydzień pracy, każdego dnia po kilkanaście godzin.
Pna
3 lata temu
Pisowcy zdecydowanie wolą kraść przez 7 dni w tygodniu a mogą tylko przez pięć
Roman
3 lata temu
Czyli koszty produkcji wzrastają o 20 procent. Brawo oni. W kraju który nic nie eksportuje to jeszcze przejdzie. Rynek światowy potrafi jednak oddzielić ziarna od plew. Gospodarce pracowitych Chińczyków przewiduję świetlaną przyszłość.