Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maja Budka
|
aktualizacja

Jak często powinno się zmieniać pracę?

21
Podziel się:

Zmiana pracy to duże wyzwanie. Wnosi w życie pracownika nowe doświadczenia i poszerza horyzonty. Wiąże się jednak z niemałym stresem i niepewnością, dlatego osoby zatrudnione na stabilną umowę nieczęsto decydują się na taki krok. Tymczasem eksperci donoszą, że częste zmiany w życiu zawodowym są dla nas dobre. Jak często powinniśmy zmieniać środowisko pracy?

Jak często powinno się zmieniać pracę?
(Getty Images, Yellow Dog Productions)

Kiedy powinno się zmienić pracę?

Czy warto zmieniać pracę? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które tkwią na nielubianych przez siebie stanowiskach w obawie przed tym, co nowe i utratą stabilizacji. Jest to powszechny trend wśród Polaków. Patrząc na wyniki badań CBOS, mniej niż jedna trzecia (28 proc.) osób utrzymujących się z pracy deklaruje, że zmieniła miejsce zatrudnienia w ciągu ostatnich pięciu lat. A prawda jest taka, że każdy, kto znajduje się w martwym punkcie swojej kariery, zmaga się z wypaleniem zawodowym lub czuje, że obecna firma nie respektuje jego worf-life balance, powinien zmienić pracę.

Jakie symptomy mówią nam wyraźnie o potrzebie zmiany pracy? Jakich sygnałów lepiej nie unikać? Rutyna i brak nowych wyzwań. Choć rutyna może być rzeczą dobrą, dającą poczucie stabilizacji, miejsce pracy powinno dawać możliwość rozwoju zawodowego i zapewniać pracownikowi interesujące go wyzwania. Wówczas może dawać satysfakcję. Toksyczna atmosfera pracy, poczucie bycia niedocenianym, niesprawiedliwe traktowanie. Brak motywacji i chęci do wykonywania dotychczas powierzanych poleceń. Stała niezmienna pensja, te same obowiązki wykonywane od lat, brak awansów. A także, gdy twoje wartości rozwijają się z wartościami promowanymi przez firmę.

Jak długo powinno się pracować w jednej firmie?

Odpowiedź na pytanie, jak często zmieniać pracę, nie jest oczywista i jednoznaczna. Eksperci nie są na ten temat absolutnie zgodni. Większość uważa, że czas na zmianę pracy wybija, gdy pracownik czuje nadmierne zmęczenie, zniechęcenie, wypalenie. Można jednak wskazać, że większość radzi zmieniać pracę co 2-3 lata. Warto jednak wspomnieć, że nie musi się to wiązać ze zmianą miejsca zatrudnienia czy zawodu. Może mieć związek z przejęciem nowych obowiązków, awansowaniem lub degradacją na niższe stanowisko (np. gdy praca na wyższym szczeblu wiąże się ze zbyt dużym stresem). Niepewna sytuacja na rynku pracy skłania jednak wielu do kurczowego trzymania się swojego stanowiska, nawet jeśli nie daje już takiej satysfakcji jak wcześniej.

Eksperci od zatrudnienia i zasobów ludzkich poskreślają jednak, że zbyt częsta zmiana stanowiska pracy również nie jest niczym dobrym. Jeśli pracownik zmienia pracę raz na kilka miesięcy, może to być sygnał dla przyszłego pracodawcy, że nie potrafi zaangażować się w powierzane zadania, brak mu wytrwałości. Wielu poleca więc, by w pracy pozostać minimum 18 miesięcy. Oczywiście ta zasada jest umowna i nie dotyczy sytuacji, w której pracownik zmaga się z przemocą, mobbingiem czy nadmiernym stresem. Jeśli wykonywane obowiązki bardzo doskwierają pracownikowi, nie powinien on przejmować się kwestią, kiedy zmienić pracę i złożyć wypowiedzenie natychmiast.

Jakie są korzyści wynikające ze zmiany pracy?

Zmiana pracy świadczy o tym, że pracownik szuka dla siebie idealnego miejsca, ważne jest dla niego to, by jego praca była znacząca, przynoszące namacalne efekty i dająca dużo satysfakcji. Jest to również dobry sposób na pokonanie wewnętrznych słabości. Tak duża zmiana w życiu świadczy o odwadze, wyjściu ze strefy komfortu, w końcu o chęci rozwoju, co powinno być dla pracodawcy na wagę złota.

Nowe środowisko, nowe zadania i obowiązki, które powinny wnieść ze sobą nową energię, łączą się również z nowymi ludźmi. Nowe miejsce pracy niesie ze sobą nie tylko korzyści zawodowe. Może również dać wiele satysfakcji w życiu prywatnym, być okazją do zawiązywania przyjaźni. Warto wspomnieć o możliwych korzyściach materialnych. Nowa praca to nowe stanowisko, wyzwania, rozwijająca się kariera, za którą może iść wyższe wynagrodzenie lub lepsze warunki pracy.

Częsta zmiana stanowiska pracy – czy to dobrze?

Czy warto ryzykować zmianę pracy? Jak wskazują badania, młode pokolenie częściej i chętniej zmienia miejsce zatrudnienia. Pracownicy po 50 roku życia są bardziej wierni swojemu pracodawcy i pracują w jednym miejscu nawet 20-30 lat. Jeszcze kilka lat temu często zmieniane miejsce pracy w CV odstraszyłoby rekrutera. Dziś jednak tendencja ulega zmianie, a przyszli pracodawcy dostrzegają w tym wiele zalety. Dlaczego częste zmiany w życiu zawodowym mogą być atutem?

Długa praca w jednej firmie lub zakładzie może świadczyć o "zasiedzeniu" pracownika. Może to skutkować trudnością z dostosowaniem się do nowych obowiązków, nowego zespołu, nowej kultury pracy czy organizacji. Co więcej, wiele różnych miejsc pracy w CV kandydata świadczy o jego sporym doświadczeniu, kwalifikacjach, licznych kontaktach biznesowych. Jest to sygnał, że kandydat jest elastyczny, nie boi się zmian, chce się rozwijać i doświadczać nowych rzeczy, ma świeże spojrzenie, a proces wdrożenia się na nowe stanowisko przebiegnie szybko. W trakcie rozmowy z rekruterem warto wskazać, co było zachętą do tak częstej zmiany pracy i co chce się osiągnąć w nowym miejscu.

Zmiana pracy nie powinna być niczym strasznym i zniechęcającym, wręcz przeciwnie. Warto potraktować to jako nieodłączny element drogi zawodowej i cenne pójście do przodu w poszukiwaniu nowych wyzwań oraz doświadczeń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(21)
Jaaan
2 miesiące temu
To zależy co się chce i co się ma. Parcie na częste zmiany pracy jest również kreowane przez branże żyjące z tego: stada rekruterów, portale, serwisy itp.
Peppe
3 miesiące temu
Najlepiej zmieniać pracę co 2-3 lata i negocjować te 20-30% podwyżki wtedy zmiana pracy ma sens.
Ala
3 miesiące temu
Jak praca nie pasuje to trzeba ją zmienić, a nie męczyć się i popadać w frustrację.Nie istnieje przysłowiowy limit pracy w określonym miejscu . Człowiek może zmieniać pracę kiedy chce,a nie trzymać wyimaginowanych statystyk ile wypada pracować w jednym miejscu.
Róznie jest
rok temu
Ja uważam, że nie ma jednej dobrej odpowiedzi....To zależy od jednostki. Prawdą jest, że siedzenie w jednej firmie przez 15-20 lat nie jest dobre bo gdy przyjdzie chęć zmiany będzie to ciężka zmiana, ale zmiana pracy co 1,5 roku też nie jest dobra bo może skąplikować życie, a jednak podstawą bezpieczeństwa jest stały dochód. Jeżeli ktoś pracuje 15-20 lat w jednej firmie, awansował przy czym sie rozwijał, zarobki wzrastały to dlaczego zmieniać...? Z kolei gdy ktoś rozwijał się, awansował i zwiększał zarobki zmieniając pracę to dlaczego nie? Ja np. zmieniałem pracę różnie co 1 rok, co 5 lat, co 2 i zawsze za lepsza kasę i lepsze stanowisko, ale przyszedł moment że zmiany przestały być lepsze, może pod kątem finansowym tak, ale obowiązki i stanowiska staneły w miejscu lub wręcz zaczeły się cofać....także nie ma złotego środka... wg. mnie najważniejsze wiedzieć dokąd się idzie, wtedy wie się jakie podejmować decyzje... Ja aktualnie właśnie stanąłem w miejscu ...zastanawiam się czy zainwestować w siebie, jakieś kursy, szkolenia (problem jakie) czy zacząć rozwijać własną działalność... Także suma summarum każdy przypadek należy rozpatrywać indywisualnie
tentegrs
2 lata temu
Nie zatrudniłbym pracownika który co 18mcy zmienia pracę, no chyba że jakaś infolinia itp. za marną kasę. Jeżeli w CV widzę osobę około 50 lat i firmy po10, 15 lat to jest to dla mnie poważny kandydat który już raczej zostanie u mnie do emerytury. Jak kasa się zgadza i atmosfera spoko to po co zmieniać? Że nuda? Nudzisz się w robocie to idź do szefa że chcesz więcej. Że brakuje Ci wyzwań? Serio? Nie wyzwań lecz okazji by zarobić więcej... Itd itd do czasu aż sobie uzmysłowi że kasa jest ważna ale to nie wszystko. Jak nie brakuje a robota spoko z fajną atmosferą to trzymać jak najmocniej bo spokój w życiu jest mega ważny.
...
Następna strona