Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Weronika Grzywna
|
aktualizacja

Jak płacić kartą na zagranicznych wakacjach, żeby nie stracić?

5
Podziel się:

Przed wakacjami wielu z nas zastanawia się, jak płacić na wyjeździe zagranicznym. Wygodniejszą opcją z pewnością będzie płatność kartą, jednak warto wówczas wiedzieć, że w zależności od rodzaju karty, musimy liczyć się z dodatkowymi opłatami. Ile kosztuje płatność kartą za granicą? Jaką kartę do płatności za granicą wybrać, żeby nie stracić?

Jak płacić kartą na zagranicznych wakacjach, żeby nie stracić?
Niestety używanie karty kredytowej i debetowej w innym kraju będzie wiązać się z dodatkowymi opłatami. (unsplash)

Płatności kartą za granicą - na co należy zwrócić uwagę?

Wyjeżdżając na wakacje, zazwyczaj decydujemy się na zabranie ze sobą karty debetowej, czy kredytowej, ponieważ większość z nas właśnie tylko z takich kart płatniczych korzysta. Niestety używanie karty kredytowej i debetowej w innym kraju będzie wiązać się z dodatkowymi opłatami. 

Przede wszystkim płacąc kartą debetową za granicą, poniesiemy opłatę za transakcję, za przewalutowanie pieniędzy oraz za prowizję. Karta kredytowa będzie jeszcze gorszym rozwiązaniem, ponieważ płatności w obcej walucie nie są objęte okresem bezodsetkowym.

O czym warto pamiętać, płacąc za granicą? Gdy wypłacamy pieniądze z bankomatu, na jego ekranie możemy zobaczyć usługę DCC. W takim przypadku na ekranie bankomatu wyświetli się kwota obciążenia w walucie rachunku, dzięki czemu od razu zobaczymy, jaką kwotą zostanie obciążony nasz rachunek. Kursy walut DCC zazwyczaj są znacznie mniej korzystne niż te oferowane przez bank. Na ekranie bankomatu możemy więc od razu wybrać opcję rezygnacji i wyboru wypłaty w lokalnej walucie.

Kiedy płacimy kartą za granicą, powinniśmy zawsze wybierać lokalną walutę. Wybór polskiej waluty może bowiem wiązać się z wysoką konwersją walut. Co więcej, wypłacając pieniądze z zagranicznego bankomatu, musimy być przygotowani nie tylko na prowizję nałożoną przez bank, ale i operatora maszyny. 

Ile wynosi prowizja od płatności za granicą?

Transakcje dokonywane zwykłą kartą debetową za granicą ulegają przewalutowaniu, a banki dodatkowo pobierają prowizję. Wysokość prowizji zależna będzie zaś od oferty konkretnego banku i wynosić będzie od ok. 2 do 4 proc. liczonych od przewalutowanej kwoty w złotówkach. To samo dotyczy wypłat z bankomatu, w przypadku których prowizja może wynieść ok. 3 proc. 

Konto walutowe do płatności za granicą

Założenie konta walutowego do płatności za granicą jest znacznie lepszą i oczywiście bardziej oszczędną opcją niż płatności kartą debetową czy kredytową. 

Wystarczy, że otworzymy konto walutowe w wybranym przez nas banku i zamówimy kartę wielowalutową. Karta wielowalutowa jest zaś powiązana z rachunkami prowadzonymi w kilku wybranych przez nas walutach i możemy płacić nią normalnie, jak każdą inną, np. zbliżeniowo, czy podpinając ją do Apple Pay. Gdy dokonujemy płatności, karta automatycznie rozpoznaje, jaka waluta została użyta do płatności i następnie pobiera ona pieniądze z konta przypisanego do danej waluty. 

Co najważniejsze, w przypadku karty wielowalutowej nie musimy martwić się o opłaty za przewalutowanie, czy o prowizję. Posiadając kartę wielowalutową, dodatkowo możemy wymienić waluty w internetowych kantorach, w których kursy są zawsze o wiele korzystniejsze niż w kantorach stacjonarnych. 

Jeżeli natomiast wybieramy się do kraju, w którym obowiązuje inna waluta niż te oferowane przez banki, wówczas dobrą alternatywą dla konta walutowego będzie m.in. Revolut czy Wise. 

Opłaty za konto walutowe

Opłaty za prowadzenie konta walutowego będą różnić się od siebie w zależności od oferty konkretnego banku. Przykładowo najlepszą ofertę konta walutowego ma Kantor Alior Banku, gdzie mamy do wyboru prowadzenie rachunków w 23 walutach. Opłata za wydanie karty i prowadzenie konta wynosi 0 zł, z kolei pierwsza wypłata w miesiącu w bankomacie to koszt 0 zł, druga i każda kolejna, 9 zł. Podobną ofertę ma mBank, gdzie opłaty za prowadzenie konta i wydanie karty wynoszą 0 zł.

W niektórych bankach będziemy musieli jednak ponieść opłatę za prowadzenie konta, np. w Credit Agricole opłata za kartę wielowalutową wynosi 0 zł, natomiast za prowadzenie rachunku 4 zł miesięcznie. 

Jakie są zalety konta walutowego?

Nie ulega wątpliwości, że wyjeżdżając na wakacje za granicę, najbardziej opłacalne będzie dokonywanie płatności kartą wielowalutową. Wśród korzyści posiadania konta walutowego można wymienić przede wszystkim brak kosztów przewalutowania transakcji, brak prowizji oraz o wiele korzystniejszy kurs wymiany walut w kantorach internetowych.

Korzystanie z karty wielowalutowej to również duża elastyczność i wygoda, ponieważ możemy posiadać kilka rachunków w różnych walutach, a karta samodzielnie rozpozna, w jakie walucie dokonana została płatność. Dodatkowo konta walutowe pozwalają na wypłatę gotówki w bankomatach na całym świecie za darmo lub za niewielką, stałą opłatą, np. w wysokości 9 zł. 

Obecnie założenie i prowadzenie konta walutowego wiąże się z niskimi kosztami, w związku z czym, zamiast używać na wakacjach karty kredytowej czy debetowej warto założyć przed wyjazdem konto walutowe i korzystać z karty wielowalutowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
gkwcj
5 miesięcy temu
Człowiek wolny i myślący ma zawsze przy sobie gotówkę, szczególnie zagranicą, w razie jakiś problemów.
popers
5 miesięcy temu
Revolut i tyle w temacie...
King
5 miesięcy temu
Ja korzystam z karty wielowalutowej Aliorbanku, która jest powiązana z darmowymi kontami w walutach obcych w usłudze kantor walutowy. Do wyboru jest wiele popularnych walut. Karta jest w pewnym sensie przedpłacona, ponieważ trzeba mieć saldo na rachunku w danej walucie, ale to pozwala zakupić walutę wcześniej po lepszym kursie. W razie potrzeby można też dokupić walutę na bieżąco przez aplikację w telefonie. Całość nie generuje żadnych kosztów, ani za płatności, ani za przewalutowanie, ani za kartę (o ile się nie mylę).
ptys
5 miesięcy temu
revolut to jednak bank od jakiegos czasu a licencje ma litewska
Tomasz
5 miesięcy temu
Revolut - to jest rozwiązanie.