Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Janów Podlaski. Kryzys w stadninie i niepokojąca notatka

285
Podziel się:

Niepokoją doniesienia o warunkach, w jakich trzymane są cenne konie w stadninie w Janowie Podlaskim. Ujawniona notatka głównego lekarza weterynarii podgrzała spór o niegdysiejszą dumę polskich hodowców.

Niepokoją doniesienia o warunkach, w jakich trzymane są cenne konie w stadninie w Janowie Podlaskim.
Niepokoją doniesienia o warunkach, w jakich trzymane są cenne konie w stadninie w Janowie Podlaskim. (PAP)

O niepokojącej kondycji stadniny i problemach finansowych w Janowie Podlaskim pisała "Rzeczpospolita". Teraz wypłynęła notatka którą 13 maja dla ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego sporządził główny lekarz weterynarii dr Bogdan Konopka.

Zawarte w niej wnioski potwierdzają, że stadninie koni nie dzieje się dobrze. "Pasza: siano o złej jakości, zatęchłe (zebrane wilgotne, zagrzane), wybierane lepsze do karmienia, przetrząsane w stajni. Zaleciłem, aby przetrząsać na zewnątrz, przed stajnią. Kopyta zaniedbane – niestrugane od co najmniej 5–6 miesięcy" – ujawnia fragmenty notatki dziennik.

Przed paroma dniami, zareagowały posłanki KO Joanna Kluzik-Rostkowska i Dorota Niedziela, które pokazały zdjęcia zaniedbanych boksów i marnej kondycji krów, miął być trzymane w gospodarstwie rzekomo w celu poprawy jego rentowności.

Przypomnijmy, że od czasów objęcia rządów przez PiS ośrodek traci prestiż. W 2016 roku został odwołany wieloletni prezes Marek Trela (stanowisko pełnił od 200 roku). Przez cztery ostatnie lata stadnina miała już czterech prezesów.

Zobacz także: Obejrzyj też: Stadnina w Janowie Podlaskim. Minister tłumaczy niskie ceny koni

Do sprawy odniósł się minister rolnictwa Jan Ardanowski. Przekonywał, że zarzuty są "wyssane z palca", a na potwierdzenie posiłkował się opiniami przewodniczącego Przyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Rolnictwa w Janowie oraz zarządu głównego Związku Zawodowego Pracowników Rolnictwa. "Pokazywanie negatywnych wydarzeń w stadninie jest wykorzystane do zwalczania się partyjnych ugrupowań" - czytamy.

Nie przeczy to jednak, że w stadninie nie dzieje się najlepiej. "Zawsze na wiosnę konie wyglądają gorzej. Faktem jest, że część zebranego siana była złej jakości, a słaby odrost traw na pastwiskach z powodu zimnych dni i suszy spowodował przedłużające się przebywanie koni w stajniach i konieczność dłuższego karmienia ich sianem, co odbiło się na ich kondycji" - przyznają związkowcy.

Spór i walka na słowa więc wciąż trwa. Pytanie, co dalej ze słynną stadniną koni.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(285)
Guciol
2 lata temu
Ciekawe kto to kupi po doprowadzeniu do upadłości ?
Ciekawy
2 lata temu
Na wybiegu nie ma źdźbła trawy a konie na zdjęciu szukają pożywienia, te konie są zaniedbane, głodne. RATUJCIE KONIE Z JANOWA...
weteran
2 lata temu
TAK PIS ostawi gospodarkę Polski jak będzie odchodził od rządów.Będą się modlili aby przegrać wybory bo się nie da tak dalej rządzić, będzie ruina. A zachód nam daleko odjedzie. Młode pokolenie straci najbardziej, wszystko będzie stać na głowie jak za komuny
maro
2 lata temu
Stadnina koni to obraz zmian PIS-u w gospodarce.
sceptyk
2 lata temu
Może miłośnik kotów został by prezesem stadniny.
...
Następna strona