Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|
aktualizacja

Jest kolejna szczepionka. AstraZeneca wkracza do walki z Covid-19

146
Podziel się:

90 proc. - taką skuteczność może mieć nowa szczepionka na koronawirusa, opracowana przez brytyjską firmę AstraZeneca we współpracy z badaczami Uniwersytetu Oxsfordzkiego. To kolejny ważny gracz na polu walki z pandemią.

Jest kolejna szczepionka. AstraZeneca wkracza do walki z Covid-19
Brytyjska firma Astrazeneca twierdzi, że jej nowa szczepionka na koronawirusa ma 90 proc. skuteczności (mat. pras., Astrazeneca)

Brytyjska firma AstraZeneca ogłosiła w poniedziałek, że szczepionka przeciw koronawirusowi opracowana przez nią wraz z Uniwersytetem Oxfordzkim spełniła wymagania dotyczące skuteczności, a przy zastosowaniu optymalnej dawki skuteczność wynosi ok. 90 proc.

Badacze określają jeszcze optymalny sposób dawkowania. Okazuje się, że podanie dwóch dużych dawek szczepionki daje jedynie 70 proc. skuteczności, zaś podanie jednej dużej i jednej małej dawki podwyższa jej skuteczność do 90 proc.

Firma poinformowała też, że żaden z zaszczepionych uczestników badań nie doznał ciężkiej infekcji koronawirusem wymagającej hospitalizacji.

Zobacz także: Prof. Tomasiewcz: "Cokolwiek ma tę epidemię skończyć to właśnie szczepionka" (WIDEO)

Badania nie wykazały poważnych efektów ubocznych u pacjentów.

Przypomnijmy, że największe nadzieję wśród światowych rządów wzbudziła szczepionka na COVID-19 firm Pfizer i BioNTech, która może być dopuszczona do użytku przez organy regulacyjne USA i UE w połowie grudnia. W tym samym czasie Pfizer ogłosił, że szczepionka ma 95 procent skuteczności.

Szczepionka na COVID-19 o wysokiej skuteczności koncernu farmaceutycznego Moderna, to kolejny z kandydatów do wygrania wyścigu na najlepszy środek zwalczający koronawirusa. Jak obwieścił światu główny wirusolog USA dr Anthony Fauci, skuteczność szczepionki na poziomie 94,5 proc. to coś niebywałego.

Teraz do grona wynalazców dołącza AstraZeneca.

Jak określa się skuteczność szczepionki?

Badacze po wynalezieniu szczepionki werbują ochotników - jednych szczepią, innym dają placebo. Następnie czekają, aż uczestnicy zachorują i sprawdzają, ile chorób pochodzi z każdej grupy.

Na przykład firma Pfizer firma zwerbowała 43 661 ochotników i czekała, aż 170 osób zapadnie na Covid-19. Spośród tych 170 osób, 162 osób otrzymały wcześniej zastrzyk placebo, a tylko osiem prawdziwą szczepionkę.

Następnie naukowcy obliczyli odsetek chorych ochotników z każdej grupy. Obie frakcje były małe, ale odsetek niezaszczepionych ochotników, którzy zachorowali, był znacznie większy niż odsetek zaszczepionych. Następnie naukowcy określili względną różnicę między tymi dwiema frakcjami. Stąd wzięło się 95 proc. skuteczności, którym to wynikiem chwali się Pfizer.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(146)
Germin
3 lata temu
A gdzie następne etapy z podziałem wiekowym, z chorobami przewlekłymi? A jak zbadali możliwość powikłań występujących po 2 latach po przyjęciu szczepionki, 3,4, 5 itd? Czemunieznamyskladu żadnej z tych szczepionek? Bo dwie z nich Astrazeneka i Moderna wykorzystują ludzkie abortowane płody do ich produkcji, czyniąc z nas niejako kanibali? Ja podziękuję, chętnie oddam swoją dawkę komuś z rządu, ewentualnie z Sejmu lub senatu.
Tomasz
3 lata temu
A czy wiecie, że ta szczepionka zawiera komórki abortowanych dzieci? Naprawdę ludzie zacznijcie się trochę interesować tym co się dzieje na świecie, jakie są plany co do ustrojów politycznych, planowanych ograniczeń wolności i zmian gospodarczych.
Ewa
3 lata temu
Kiedyś „walczono” z imperializmem amerykańskim. Teraz „walka” z wirusem. Zauważyliście, ze nazizm i komunizm ciagle musza z czymś walczyć? Zamiast dać ludziom spokój i pozwolić zyc normalnie? Niech rząd zajmuje się wojskiem, policja, sądami, resztę sami sobie zorganizujemy, jeśli nie będzie się nam zabierać 60% dochodów!
O8
3 lata temu
Najnowsze wiadomości firm Pfizer i Moderna czy AstraZeneca o tym, jak „wstępna analiza” pokazuje, że ich szczepionki są skuteczne w ponad 90%, to nie nauka, ale public relations. Kazda szczepionka, w tym wszystkie szczepionki COVID-19, muszą być udowodnione zarówno jako bezpieczne, jak i skuteczne, zanim zostaną podane grupom wysokiego ryzyka lub populacji globalnej. Bardzo zaskakuje mnie ze media nie rozpisuja sie zarowno o skutecznosci i bezpieczenstwie szczepionki na Covid19 w rownych proporcjach. Proces opracowania nowej szczepionki zależy od wielu czynników, ale trwa średnio ok. 10 a nawet więcej lat. W przypadku szczepionki COVID-19 czas jej opracowania jest bardzo skrocony i okolicznosci/warunki jej zatwierdzania do uzytku sa wyjatkowe/nadzwyczajne a zatem nalezy je uznac za “eksperymentalne” I ze spelniaja nizsze standardy zarowno pod wzgledem skutecznosci i bezpieczenstwa. Z tego tez miedzy innymi powodu szczepionki te nie powinny byc obowiazkowe i dobrze ze rzad nie zamierza wprowadzic obowiazku szczepien. Zaskakujace jest ze rzad chce patronowac kampani profrekwencyjnej zachecajacej do szczepien.
Rebel
3 lata temu
jedynym lekiem na to co sie dzieje jest rewolucja.
...
Następna strona