Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Jest najnowszy sondaż ws. stanu polskiej gospodarki. PiS nie może być zadowolony

105
Podziel się:

20,6 proc. badanych dobrze ocenia stan polskiej gospodarki i finansów publicznych po ośmiu latach rządów PiS-u, w tym 7,2 proc. - bardzo dobrze. 14,8 proc. ocenia je dostatecznie, 22 proc. miernie, a 37,8 proc. - niedostatecznie - wynika z sondażu SW Research przeprowadzonego dla rp.pl.

Jest najnowszy sondaż ws. stanu polskiej gospodarki. PiS nie może być zadowolony
Premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jaroslaw Kaczynski (East News, JACEK DOMINSKI/REPORTER)

Na pytanie zadane w sondażu: Jak oceniłaby Pani/oceniłby Pan stan polskiej gospodarki i finansów publicznych po ośmiu latach rządów PiS-u, 7,2 proc. badanych odparło, że "bardzo dobrze", 13,4 proc., że "dobrze", 14,8 proc., że "dostatecznie", 22 proc., że "miernie", a 37,8 proc. odpowiedziało, że "niedostatecznie". 4,8 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

37,8 proc. badanych niedostatecznie ocenia stan polskiej gospodarki

Rp.pl podkreśla, że zgodnie z prognozami gospodarczymi przedstawionymi w maju przez Komisję Europejską wzrost realnego PKB w Polsce w 2023 roku ma zwolnić do poziomu 0,7 proc., a w 2024 roku wzrosnąć do 2,7 proc. "W tym samym czasie wzrost gospodarki całej UE ma wynieść w 2023 roku 1 proc., a w 2024 roku - 1,7 proc." - czytamy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kaczyński się zagalopował. Minister też mówi o Jagiellonach

Portal zwraca uwagę, że Polska, od połowy 2019 roku boryka się z inflacją, która przekracza cel NBP (2,5 proc.). "Według Komisji Europejskiej szczyt inflacji nasz kraj ma już jednak za sobą i obecnie należy spodziewać się spadku tempa wzrostu cen. W całym 2023 roku inflacja w Polsce ma wynieść 11,7 proc., a w 2024 roku - 6 proc. (nadal więc będzie utrzymywać się powyżej celu NBP)" - zaznacza rp.pl.

"Polska - mimo inflacji i spadającego tempa wzrostu gospodarczego - nie powinna się jednak borykać z podwyższonym bezrobociem. W 2023 roku jego stopa ma wynosić w Polsce 3,3 proc., a w 2024 - 3,2 proc." - podkreśla portal.

Rząd zmienia budżet

Tymczasem - jak dodaje rp.pl - rząd znowelizował właśnie budżet na 2023 rok zwiększając jego deficyt o 24 mld zł wobec pierwotnie planowanych 68 mld zł. "Oznacza to, że deficyt ma wynieść 92 mld złotych. Nowelizacja wiąże się z przekazaniem samorządom dodatkowych 14 mld złotych. Ponadto utworzony zostanie dodatkowy fundusz motywacyjny, z którego będzie mogła być przyznana jednorazowa nagroda specjalna za szczególne zaangażowanie w pracy oraz wypłatę dodatkowego wynagrodzenia sędziom sądów powszechnych, sądów wojskowych, sądów administracyjnych, Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego, asesorom sądowym oraz referendarzom sądowym. Rząd planuje też wypłatę jednorazowego dodatku - w wysokości 1125 złotych - nauczycielom" - czytamy.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW w dniach 13-14 czerwca 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(105)
Ania
10 miesięcy temu
Brawo PiS.same sukcesy.Przejdziecie do historii.50lat później będziecie dokładnie opisywani w książkach historycznych.
przykre ale
10 miesięcy temu
banda pseudo ekspertów bez kierunkowego wykształcenia nie rozumiejąca niczego więc chwalą się tym co im się wydaje, że dobrze postępują.... paranoja
Sceptyk
10 miesięcy temu
Polska ogromnie zadłużona,kto ma to spłacać? Wy ludzie a oni tam w tych partiach o swoje i swoich rodzin i kolesi koryta walczą.Ludzie po podstawówkach historiach,politologiach,,itd-super psudo fachowcy.Byliby zwykłymi szaraczkami ale chełpią się bo kasują miliony z naszych podatków.Dla nich to my co na nich pracujemy jesteśmy frajerami do oskubania.Za nic nie odpowiadają.Gdyby musieli odpowiedzieć za coś to cwaniactwo by się skończyło.Nawet do kamieniołomów by się nie nadawały takie gogusie,bo straty by przynieśli
6y53y765
10 miesięcy temu
czy ciemny lud wie o długu ukrytym ? czy wiecie że to ponad 2 biliony do spłaty ?
recenzent
10 miesięcy temu
PiS swoje nieudolne rządy ratuje poprzez podwyżkę płacy minimalnej. Będzie więcej pieniędzy na rynku. Przez to ściądną więcej VAT i tu znów będzie sukces w walce z "mafią wvatowska". Horendalnie zwiększą się wpływy do ZUS. Do tego dochodzi składka zdrowotna płacona przez przedsiębiorców. Jak mają zysk płacą 9% od dochodu, jak nie mają zysku lub mają stratę i tak płacą minimalną stawkę. Po rocznym rozliczeniu wielu ma nadpłaty składki. To roczne rozliczenie jest dopiero w maju a zwrot nastąpi do 3 lipca. CZyli trzymają pieniądze przedsiębiorcy i nie płacą żadnego oprocentowania. Niech przesiębiorca spóźni się z wpłatą sklądki od razu leci kara za nieterminową wpłatę. Przy tym zauważcie, że budżetówka nie dostanie tej horendalnie wysokiek płacy minimalnej. Nie ma na to środków w budżecie, bo wszystko wydają na kupowanie głosów i na swoje tłuste koty. Ciekawe jak długo przedsiębiorcy będą ciągnąć ten pisowski jarmark.
...
Następna strona