Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|
aktualizacja

Jest nowa szczepionka. Koncern Johnson & Johnson prosi o jej rejestrację

7
Podziel się:

Europejska Agencja Leków (EMA) otrzymała wniosek o pozwolenie na warunkowe dopuszczenie do obrotu szczepionki Janssen przeciwko Covid-19, opracowanej przez firmę Johnson & Johnson. Jeśli zostanie zaakceptowana, wejdzie na rynek w marcu.

Jest nowa szczepionka. Koncern Johnson & Johnson prosi o jej rejestrację
Firma Johnson & Johnson rejestruje swoją szczepionkę na Covid-19. (Unsplash.com, Macau Photo Agency)

Szczepionkę oceni Komitet EMA ds. Leków dla ludzi (CHMP). Opinia może być wydana do połowy marca 2021 r., pod warunkiem, że przekazane przez firmę wyniki badań, dotyczące skuteczności, bezpieczeństwa i jakości szczepionki, są wystarczająco kompleksowe i rzetelne.

Koncern Johnson&Johnson ogłosił, że jego - wymagająca podania tylko jednej dawki - szczepionka ma 66 proc. skuteczności w zapobieganiu Covid-19 o przebiegu umiarkowanym i 85 proc. skuteczności w zapobieganiu tej chorobie o ostrym przebiegu oraz wykazuje 100 proc. skuteczności w zapobieganiu hospitalizacjom i zgonom z powodu Covidu.

Zobacz także: Prof. Simon: odstęp pomiędzy dawkami szczepionki firmy Astra Zeneca jest kłopotliwy

UE ma zarezerwowane łącznie 400 mln dawek szczepionki J&J. Europejska Agencja Leków od zeszłego roku na bieżąco analizuje dane testów przesyłanych przez J&J, a Bruksela ma nadzieję, że producent w lutym zwróci się do EMA o zatwierdzenie tej szczepionki, którą można do trzech miesięcy przechowywać w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza.

Amerykański koncern bierze udział w wyścigu z innymi gigantami. Jako pierwszy swoją szczepionkę wprowadził Pfizer, krok za nim była Moderna. Nowe szczepionki są wyczekiwane przez świat, bo producenci tych do tej pory zatwierdzonych do użycia nie wyrabiają z produkcją. Opóźnienia w dostawach do Europy zapowiedziały już PfizerAstraZeneca.

Jednak nie wszystkie firmy decydują się na doprowadzenie badań do końca. W poniedziałek spółka Merck & Co poinformowała, że rezygnuje z dalszych prac nad dwoma preparatami, które szykowała.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
Ewa
2 lata temu
Bez sensu jest kupowanie scczepionek ktoruch skuteczność jest 60 % w zapobieganiu cięzkiemu przebiegowi choroby, kto siębedzie tym szczepił jak jest szczepionka z 95 % skutecznością, wolę poczejac trochę i zaszczepic się tą najlepszą
Do zwolennikp...
2 lata temu
Sprawa jest prosta. W krajach gdzie ludzie dużo się szczepią to głównie zachodnia Europa. Medycyna diagnostyka i sprawozdawczość jest na najwyższym poziomie. Porównajmy takie Indie lub Egipt(byłem widziadłem). Tam często umiera biedny człowiek w swoim slamsie i nikt nawet nie próbuje go ratować nie mówiąc o jakimkolwiek diagnozie. Jeżeli jesteś zwolennikiem różnych party, Odra_ party Swinka-party to módl się o rozum.
zwolennikpart...
2 lata temu
trzecia noga może nie urośnie ale tak się jakoś dziwnie składa, że grypa zbiera największe żniwo śmieci w krajach gdzie najwięcej ludzi się przeciw niej szczepi. Wystarczy zestawić kraje gdzie najwięcej osób szczepi się na nią z krajami gdzie najwięcej ludzi umarło na covid. No i koncerny farmaceutyczne które przecież te szczepionki produkują dla naszego dobra i może przy okazji zarobią na tym parę symbolicznych groszy ;)
Zeed
2 lata temu
Przyjąć czy nie? Zależy od dwóch czynników 1) jeśli będzie szkodliwa TAK 2) zapłacą pod stołem TAK
erfgwerfg
2 lata temu
amantadyna... jaki i po co wyścig??? po kase !