Jest nowy prezes Orlenu. Pokonał długą listę kandydatów
Ireneusz Fąfara został nowym prezesem Orlenu. Spółka wskazała też pierwszego zastępcę szefa koncernu. Rozstrzygnięcie w tej sprawie zapowiedział we wtorek premier Donald Tusk. W konkursie o dziewięć miejsc w zarządzie łącznie wzięło udział aż 260 osób.
Koniec spekulacji. Prezesem Orlenu został Ireneusz Fąfara. Taką decyzję ogłosił koncern w środę 10 kwietnia.
Rada nadzorcza spółki powołała pana Ireneusza Fąfarę z dniem 11 kwietnia 2024 r. na funkcję prezesa zarządu Orlen S.A. na okres wspólnej kadencji zarządu, która kończy się z dniem odbycia Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdanie finansowe spółki za rok 2025 – podała spółka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Były prezes Lotosu uderza w PiS. "To nie błąd, a robienie Polsce krzywdy"
Jak wcześniej oświadczył premier Tusk na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu, jako premier od prezesa Orlenu będzie oczekiwał, że ten "zwiększy poczucie bezpieczeństwa i dostępności paliwa w Polsce".
Mam nadzieję, że wywiąże się z tego zadania szybko i skutecznie - stwierdził szef rządu.
Jest też pierwszy wiceprezes Orlenu
Na tym jednak nominacje do zarządu Orlenu się nie kończą. Decyzją ministra aktywów państwowych Borysa Budki w skład władz koncernu wejdzie też Witold Literacki. Od 11 kwietnia obejmie stanowisko wiceprezesa ds. korporacyjnych; będzie też pełnić funkcję pierwszego zastępcy prezesa.
Ponadto rada nadzorcza postanowiła zakończyć ze skutkiem natychmiastowym okres delegowania członka rady nadzorczej pana Ireneusza Sitarskiego do czasowego wykonywania czynności członka zarządu spółki - podał Orlen.
Kim jest Ireneusz Fąfara?
W komunikacie spółki czytamy, że Ireneusz Fąfara to ekspert znający sektor paliwowy i wyzwania związane z transformacją energetyczną. Był już związany z Grupą Orlen -latach 2010-2017 zarządzał m.in. litewską spółką Orlen Lietuva.
Przez wiele lat sprawował najwyższe funkcje menedżerskie w dużych spółkach publicznych i prywatnych. W latach 2018-2024 był członkiem rady nadzorczej Rockbridge TFI. Złożył rezygnację z tej funkcji z dniem powołania na prezesa Orlenu. Zrezygnował też z zasiadania w radzie nadzorczej ukraińskiej spółki Ukrnafta, która prowadzi konkurencyjną działalność względem Orlenu.
Wcześniej zasiadał też w radach nadzorczych m.in.:
- PKO BP (2009-2010),
- Lotosu (2009-2010),
- Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (2007-2009),
- Kompanii Węglowej (2003-2005),
- Narodowego Funduszu Zdrowia (2005-2008),
- Agencji Rynku Energii (1997-1998)
Ma również doświadczenie na funkcji prezesa. Na tym stanowisku zasiadał w Banku Gospodarstwa Krajowego (2007-2009). Był też wiceprezesem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w latach 1998-2007.
Jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Kim jest Witold Literacki?
Witold Literacki jest z kolei przedstawiany przez koncern jako "ekspert w dziedzinie finansów i podatków", który "od wielu lat związany zawodowo z branżą paliwowo-energetyczną".
W latach 2022-2023 był dyrektorem finansowym w spółce PERN SA. Wcześniej, bo w latach 2020-2022, był zatrudniony jako dyrektor finansowy w Warszawskich Zakładach Mechanicznych PZL-WZM w Warszawie.
To zresztą jego drugie podejście do Orlenu. W latach 2008-2020 był dyrektorem biura podatków w koncernie. Wcześniej natomiast pełnił funkcje: managera ds. podatkowych w RWS Stoen SA (2007-2008), seniora managera ds. kontroli podatkowej w Carrefour Polska (1999-2007), konsultantem w firmie Arthur Andersen (1997-1999). Natomiast od 1991 r. do 1997 r. był inspektorem w dziale kontroli podatkowych Urzędu Skarbowego w Zabrzu.
Jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego, Wydział Nauk Społecznych, który ukończył w 1994 r. oraz MBA w Lubelskiej Szkole Biznesu przy współpracy z University of Central Lancashire w Wielkiej Brytanii w 2006 r.
Szef Orlenu wyłoniony w konkursie
Daniel Obajtek ze stanowiska odwołany został 1 lutego, a od 6 lutego p.o. prezesa Orlenu był Witold Literacki. Nowa rada nadzorcza koncernu konkurs na stanowiska: prezesa, wiceprezesów i członków zarządu ogłosiła 14 lutego.
Na początku marca koncern poinformował, że w konkursie na dziewięciu członków zarządu wpłynęło aż 260 zgłoszeń. Pod lupę wziął je Komitet Nominacji i Wynagrodzeń rady nadzorczej spółki.
PKN Orlen to największa polska spółka, której znaczenie jeszcze wzrosło po fuzji z PGNiG i Lotosem.
Orlen ma m.in. rafinerie w Polsce, w Czechach i na Litwie. Zarządza także segmentem petrochemicznym i segmentem wydobywczy węglowodorów.
Rozwija segment odnawialnych źródeł energii i planuje rozwój bezpiecznej energetyki jądrowej - do 2030 r. zamierzał uruchomić co najmniej jeden mały reaktor jądrowy SMR. Te plany jednak snuł poprzedni zarząd i narosło wokół nich sporo kontrowersji. Nie wiadomo, jaką decyzję w sprawie tzw. małego atomu podejmą nowe władze koncernu.