Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

Joe Biden zażądał pilnego śledztwa w sprawie wysokich cen paliw w USA

17
Podziel się:

Wobec znacznego wzrostu inflacji w USA prezydent Joe Biden zażądał w środę od władz federalnych zbadania czy koncerny paliwowe "postępują zgodnie z prawem" systematycznie podwyższając ceny paliw. Podkreślił, że od cen paliw zależą ceny towarów i usług w praktycznie wszystkich gałęziach gospodarki.

Joe Biden zażądał pilnego śledztwa w sprawie wysokich cen paliw w USA
Biden wskazał, że podczas gdy ceny paliw na stacjach wciąż wzrastają "koszty ponoszone przez rafinerie i przemysł paliwowy spadają a ich zyski rosną". (Adobe Stock, AKlion - Andrey Kryukov)

Prezydent USA w liście skierowanym do przewodniczącej Federalnej Komisji Handlu (FTC) Liny Khan, zwrócił się o zbadanie przypadków "szkodliwej dla konsumentów działalności firm paliwowych i gazowych". Dodał, że sprawa ma charakter pilny i należy zająć się nią niezwłocznie.

Joe Biden podkreślił, że podczas gdy ceny paliw na stacjach wciąż wzrastają "koszty ponoszone przez rafinerie i przemysł paliwowy spadają, a ich zyski rosną". FTC zajmuje się m.in. badaniem przypadków nieuczciwej konkurencji i innych praktyk handlowych niezgodnych z prawem.

Zobacz także: "Polska zaskoczyła pozytywnie". Ekspert o GOP26

Rosną ceny benzyny w USA. Inflacja w Stanach Zjednoczonych

Według danych Amerykańskiego Stowarzyszenia Automobilowego (AAA), cena galona benzyny (3,78 l) na stacjach wzrosła w ciągu roku o ponad dolara i osiągnęła średni poziom 3,41 dol. W wielu rejonach kraju cena ta jest jednak znacznie wyższa, np. w Kalifornii osiągnęła poziom 4,69 dol., najwyższy od 20 lat.

Inflacja — jak podkreślają media — jest jednym z głównych wyzwań obecnej administracji. Tylko w październiku ceny wzrosły o ok. 0,9 proc., a w ciągu ostatnich 12 miesięcy o 6,2 proc. osiągając najwyższy poziom od 1990 r.

wykres dla: oilc.fx
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(17)
Andrzej
2 lata temu
U nas zaczęło się wciskanie kitu. W notowaniach cena ropy, benzyny i diesela jest najtańsza od miesiąca. W artykułach piszą teraz że stacje sprzedają na minusie i zarabiają na hot dogach. Naprawdę to społeczeństwo jest aż tak głupie? W innych artykułach czytam, że w hurcie dalej drorzeje. Pracuje w firmie transportowej. Cena diesla w hurcie jest tańsze o 20 gr niż w zeszłym tygodniu.
Andrzej
2 lata temu
Dlaczego niezamieszczacie w artykułach wykresów z aktualnych notowań? Zamieszczacie je tylko wtedy gdy ceny rosną.
Andrzej
2 lata temu
U nas już się zaczęło wciskanie kitu. W notowaniach Ropa, benzyna, diesel są najtańsze od miesiąca. Jedne artykuły piszą że stacje sprzedają na minusie i zarabiają tylko na hot dogach. Inne artykuły piszą że w hurcie dalej drożeje. Pracuje w firmie transportowej. W tym tygodniu paliwo w hurcie było tańsze o 20 gr niż w zeszłym tygodniu i jest dużo tańsze niż na stacjach. Chory kraj. Złodzieje.
zcx
2 lata temu
W Polsce jest zupełnie odwrotnie. Jak drożeje to mówią, że to dla naszego dobra.
voojciooo333
2 lata temu
gdzie czasy że za gallon płaciło sie 1 $ .Stany i amerykański sen to był do lat 2005 ,a potem w dół. Najlepsze lata to po wojnie do lat 90. To były prawdziwe stany.