Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Marże na paliwo będą ustalane przez rząd? "Czas najwyższy wskrzesić Centralny Urząd Planowania"

55
Podziel się:

Jeden z zapisów tzw. tarczy inflacyjnej ma ustanowić maksymalną cenę paliwa, po jakiej może być sprzedawane na stacjach - podaje RMF FM. Informacja ta już odbiła się mocno na poniedziałkowych wynikach giełdowych państwowych koncernów PKN Orlen i Lotosu. Eksperci natomiast kpią na Twitterze, że to powrót do czasów PRL-u.

Marże na paliwo będą ustalane przez rząd? "Czas najwyższy wskrzesić Centralny Urząd Planowania"
Nowy pomysł rządu dotyczący cen paliw odbił się już na wynikach Orlenu (Wikimedia Commons, Radosław Drożdżewski (Zwiadowca21), (CC BY-SA 3.0))

Zyski uzyskiwane przez koncerny ze sprzedaży paliw mają być ograniczone ustawą - wynika z nieoficjalnych ustaleń RMF FM. Dziennikarze rozgłośni podali, że ma to być jeden z elementów szykowanej przez rząd tak zwanej tarczy antyinflacyjnej. Jej szczegóły mamy poznać jeszcze w tym tygodniu.

"Koszty tej operacji mają zostać podzielone solidarnie. To oznacza, że rząd szykuje rozwiązanie, które zakłada ograniczenie marż narzucanych przez stacje benzynowe i rafinerie, czyli ma się stać to, co niecały miesiąc temu w studiu RMF FM zapowiadał Jarosław Kaczyński" - czytamy na stronie radia

Na reakcję inwestorów giełdowych nie trzeba było długo czekać. Akcje Lotosu i Orlenu spadały na łeb na szyję i w pewnym momencie koncerny zanotowały odpowiednio 8- i 7-procentowy spadek. Ostatecznie na zamknięciu notowania Lotosu były na minusie o niemal 5,4 proc., a Orlenu - o 3,6 proc.

Zobacz także: Tarcza antyinflacyjna. Minister Semeniuk zapewnia: Część rozwiązań trafi do każdego

Odgórne ceny paliw. Eksperci nie szczędzą gorzkich słów

Pomysł odgórnego ustalenia cen paliw nie znalazł uznania także w oczach analityków, ekonomistów i ekspertów rynkowych. Gorzkich słów nie szczędzą mu w zasadzie wszyscy. "Marże urzędowe na paliwa to pożegnanie z rynkiem" - nie ma wątpliwości dziennikarz "Rzeczpospolitej" Krzysztof Adam Kowalczyk.

"Czas najwyższy wskrzesić Centralny Urząd Planowania i Państwową Komisję Cen. Można wykorzystać zarządzenie z 1967 roku" - odpowiedział dziennikarzowi dr Sławomir Dudek, główny ekonomista FOR.

"Zrobią wszystko, żeby pan prezes Obajtek nie opchnął aktywów Lotosu" - dodaje Bartek Godusławski z "Dziennika Gazety Prawnej".

Węgry już zdecydowały się na własne marże

Analitycy mBanku natomiast zwrócili uwagę, że na podobny krok już wcześniej zdecydowały się Węgry. Zastanawiają się również, czy przypadkiem rząd nie zdecyduje się na obniżenie akcyzy na paliwa.

Przed kilkoma dniami węgierski rząd ogłosił maksymalne stawki cen paliw. W ten sposób chce przeciwdziałać rosnącej inflacji, która w październiku wyniosła 6,5 proc. Węgierski Bank Narodowy podał, że wzrost cen paliw odpowiada za 1,9 pp. inflacji.

Tarcza antyinflacyjna jeszcze w tym roku

Mateusz Morawiecki w rozmowie z PAP zapowiedział, że rząd przedstawi w najbliższych dniach tzw. tarczę antyinflacyjną, która ma zamortyzować Polakom wzrost cen energii, gazu i żywności. Szef rządu nie wyjaśnił, na czym ma polegać ten pakiet pomocowy. Zapewnił jednak, że pierwsze mechanizmy zawarte w nowej tarczy miałyby wejść w życie jeszcze w grudniu tego roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(55)
qwerty
2 lata temu
Ludzi z RMF powinni odpowiadać karnie za manipulację kursem giełdowym. Podali niesprawdzone, niepewne informacje doprowadzając do wyparowania miliardów złotych
Rob
2 lata temu
Brak słów, bolszewicy i teraz już chyba wszyscy to wodzą! Krok, po kroku wprowadzają rozwiązania które dawały miejsca pracy partyjnym kacykom ale nie pozwalały na to aby gospodarka normalnie funkcjonowała ..... ludzie co wy robicie, właśnie dlatego PRL zbankrutował!!! Nie da się sterować rynkiem z za biurka i nigdzie na świecie to się nie udało! PiS robi kolejny eksperyment na ludziach i Polsce!
Sołtys
2 lata temu
Paliwo i tak jest za tanie. Kto słyszał żeby śmieci wywozić do kontenera oddalonego 100 m samochodem. Dzieci mają szkoły w mieście w zasięgu 15 min pieszo, trzeba zawieźć . Litr powinien kosztować dla prywatnych min 10 zł
Gregory
2 lata temu
I bardzo dobrze Ceny podstawowych towarów do życie powinny być takie same w całej Polsce Paliwo cukier chleb masło itp Kiedy jest podwyżka paliwa wszystko idzie w górę i o dziwo kiedy paliwo tanieje to już nikt nie zaniża cen Tak nas robią w jajo Jestem za i myślę że inni też, skończy się windowanie cen
Końradzio
2 lata temu
Eksperci krytycznie o pomyśle rządu. Porównują go do PRL-u"" Aaa ten ePiSKKopat to nie jest spadkobiercą po tamtej epoce? Większość pomysłów czerpie z tamtej epoki, pomysły na walkę z opozycją też z tamtej epoki..Obecna milicja,też działa na wzór z tamtej epoki..Rozdawnictwo pieniędzy publicznych,jest jeszcze większe Nepotyzm, kolesiostwo też jak w tamtej epoce.Wszystko podporządkowuje się pod politykę, pod działania ePiSKKopatu. Jedyna różnica między tamtymi czasami aaa obecnymi, jest taka, że stare komunistyczne rządy mniej kradły! Aaale co się dziwić, skoro cała wierchuszka ePiSKKopatu, jest urodzona i wychowana w tamtym okresie! Wszystko zawdzięcza czasom komuny. Komunę mają zakodowaną w genach.
...
Następna strona