Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Inflacja w Polsce doskwiera najuboższym. Rząd zapowiada nową tarczę

701
Podziel się:

Inflacja w Polsce sięgnęła dawno niewidzianych poziomów. Drożyznę w sklepach odczuwają przede wszystkim najuboższe rodziny, które na podstawową egzystencję wydają coraz więcej. Przybywa również osób żyjących w ubóstwie. Dlatego też rządzący chcą przeciwdziałać temu problemowi poprzez tzw. tarczę antyinflacyjną.

Inflacja w Polsce doskwiera najuboższym. Rząd zapowiada nową tarczę
Inflacja w Polsce galopuje. Rzecznik rządu Piotr Mueller zapowiada tarczę antyinflacyjną (KPRM, Adam Guz)

O pracach nad nową tarczą poinformował rzecznik rządu Piotr Mueller w rozmowie z Radiem Plus.

- Rząd pracuje nad tarczą antyinflacyjną, mającą wspomóc grupy najbardziej odczuwające inflację. Skupiamy się na działaniach sektorowych - zapowiedział Piotr Mueller.

Rzecznik nie chciał zdradzić, jakie konkretnie mechanizmy wsparcia znajdą się w nowej tarczy. Dopowiedział jednak, że nowy program przewiduje m.in. wsparcie dla osób, które odczują skutki podwyższonych cen energii. Być może zatem elementami nowej tarczy będzie projekt ustawy Ministerstwa Klimatu i Środowiska o dopłatach do rachunków za prąd najuboższym. Wiceminister Piotr Patkowski zapowiedział, że to rozwiązanie obejmie ok. 1 mln gospodarstw domowych, a koszt to ok. 1,5 mld złotych.

Zobacz także: Glapiński najgorszym bankierem Europy? Gronkiewicz-Waltz: To strażnik rządu

Wysłaliśmy zapytania w sprawie tzw. tarczy antyinflacyjnej do Kancelarii Premiera. Odpowiedź Centrum Informacyjnego Rządu rozpoczyna się od stwierdzenia, że inflacja jest problemem globalnym, z którym zmaga się większość państw dotkniętych pandemią. Szczegółów nowej tarczy jednak nie poznaliśmy - CIR zapewnił nas jedynie, że rząd już nad nią pracuje. "Szczegółowe informacje zostaną przedstawione opinii publicznej wkrótce" - czytamy w odpowiedzi.

Przybywa Polaków żyjących w skrajnym ubóstwie

Na szczegóły owej tarczy przyjdzie nam jednak poczekać. Rząd jednak musiał przedsięwziąć środki zaradcze, gdyż w ostatnich dniach pojawiły się alarmujące dane o Polakach żyjących w ubóstwie. Według raportu EAPN Polska w 2020 roku liczba Polaków żyjących w skrajnym ubóstwie zwiększyła się o 378 tysięcy do poziomu 2 milionów.

Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg przekonywała, że sytuacja ta jest przejściowa, a ma związek przede wszystkim z lockdownem, który zamroził polską gospodarkę na wiele tygodni w 2020 roku. Zapewniła też, że sytuacja polskich rodzin i tak wygląda lepiej niż jeszcze kilka lat temu.

- Owszem, w ujęciu statystycznym w 2020 roku ubóstwo skrajne wzrosło względem roku poprzedniego z 4,2 proc. do 5,2 proc., ale wciąż utrzymuje się na poziomie niższym niż jeszcze w 2018 roku, kiedy wskaźnik zagrożenia ubóstwem skrajnym wynosił 5,4 proc. i dużo niższym niż w 2015 roku, kiedy wynosił 6,5 proc. - podkreśliła minister Maląg.

Inflacja w Polsce galopuje

Sytuację polskich rodzin pogarsza też fakt rosnących cen produktów i usług. Ceny w październiku urosły średnio o 6,8 proc. - wynika z danych GUS. Takie wzrosty realnie przekładają się na sytuację bytową Polaków, gdyż za te same środki, które w poprzednich latach wystarczały im do przeżycia, dziś mogą kupić realnie mniej.

W rozmowie z money.pl ekonomiści wskazują wprost, że tak rosnąca inflacja oznacza, że w najbliższym czasie realna wielkość płacy minimalnej spadnie, co z impetem uderzy głównie w najuboższe gospodarstwa domowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(701)
Dreamwalker
2 lata temu
Jeszcze moment i będziemy już mieć dochód bezwarunkowy, cyfrowe euro z datą ważności i pełna inwigilację, obywatel będzie niewolnikiem. "nie będziesz miał nic i będziesz szczęśliwy"
Dreamwalker
2 lata temu
dobrze wiedzą co robią. Za chwilę będziemy mieć euro ale cyfrowe i z datą ważności.
PRL
2 lata temu
Proponuje takie kartki co można wymienić na jedzonko
horus
2 lata temu
A pisiarnia wszędzie twierdzi, że dzięki socjalowi rozdawanemu darmozjadom zlikwidowała ubóstwo w Polsce to jak to jest w końcu ?
Adam N 1973
2 lata temu
@ Broda. Gdyby nie tarcze dla przedsiębiorców, to większość firm by upadła przez lockdowny, a bezrobotnych byłoby teraz 6 milionów. Zamiast 2 milionów najuboższych, mielibyśmy 12, albo najmniej 7 mln jak za Tuska
...
Następna strona