Notowania

Kamienice Banasia. Nie było zgłoszenia do prokuratury, sprawa się przedawniła

Śledztwo dotyczącego nieprawidłowości przy sprzedaży komunalnej kamiennicy na warszawskiej Pradze, gdzie po latach Marian Banaś kupił i wynajmował mieszkanie, zostało umorzone.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
W kamienicy przy ul. Zamoyskiego 40-metrowe mieszkanie kupił prezes NIK Marian Banaś. (Fot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/East News)

Warszawski ratusz nie zgłosił do prokuratury nieprawidłowości przy przejęciu za bezcen kamienicy przy ul. Zamoyskiego. Po 11 latach zrobili to jej mieszkańcy - donosi "Rzeczpospolita". Za późno, aby kogokolwiek w tej sprawie pociągnąć do odpowiedzialności.

Jak przypomina dziennik, w połowie lat 90. budynek za cenę materiałów rozbiórkowych - w kwocie 1056 zł - kupiła od państwa spółdzielnia mieszkaniowa PAX. Umowa zakładała rozbiórkę i budowę osiedla. Spółdzielnia miała też zagwarantować najemcom mieszkania. Nigdy nie wywiązała się z umowy, budynek został, mieszkańcom podniesiono czynsze, a po latach nieruchomość z zyskiem odsprzedano prywatnej spółce.

Marian Banaś, szef NIK i były minister
Afera Mariana Banasia. Oto, jak kupował kamienice

To właśnie w tej wyremontowanej w 2017 roku 40-metrowe mieszkanie kupił prezes NIK Marian Banaś - zaznacza "Rz".

Afera Banasia. Balcerowicz: tylko wyborcy mogą coś w tej sprawie zmienić

Mimo ewidentnych nieprawidłowości miasto nie odzyskało pieniędzy. W 2006 roku ratusz, którym kierował wówczas jako zarządca komisaryczny Kazimierz Marcinkiewicz, zlecił co prawda kontrolę, a na jesieni tego samego roku nowa prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, na podstawie tych ustaleń wydała decyzję, by miasto odzyskało pieniądze od spółdzielni. Problem w tym, że jak pisze "Rz", w zaleceniach urzędników nie było zawiadomienia do prokuratury.

Marian Banaś jest prezesem NIK, ale obecnie przebywa na bezpłatnym urlopie
Ciemne karty w historii kamienicy Banasia. Przed laty zaginęły dokumenty

Takie zgłoszenie wystosowali sami mieszkańcy, ale po ponad dekadzie od sprzedaży. Sprawa się przedawniła, a śledztwo zostało umorzone.

*Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez *dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-01-2020

lokPrzypadek?

17-01-2020

DyzmaPis najwyraźniej Banasia się boi.

17-01-2020

pola Grodzkiego ścigają po ćwierć wieku za śrubki, cała sprawiedliwość pis

Rozwiń komentarze (341)