Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Agata Kalińska
|
aktualizacja

Kara za pożar składowiska odpadów w Zgierzu. Aż milion złotych

79
Podziel się:

Firma, która składowała odpady na terenie byłych zakładów Boruta w Zgierzu, gdzie w zeszłym roku wybuchł groźny pożar, zapłaci jednak rekordową karę. Decyzja o nałożeniu miliona złotych kary została wprawdzie uchylone ze względów formalnych, ale nowa decyzja nakłada nową karę - dokładnie tej samej wysokości.

Kara za pożar składowiska odpadów w Zgierzu. Aż milion złotych
(PAP, Grzegorz Michałowski)

Pożar wybuchł pod koniec maja zeszłego roku. Objął ogniem teren 1,5 hektara. Przez tydzień walczyło z nim ponad tysiąc strażaków. Do walki z żywiołem zaangażowano także spychacze i koparki. Bez nich nie byłoby możliwe rozwarstwienie odpadów i ich dogaszenie.
Prokuratura prowadzi śledztwo w tej sprawie . Śledczy ustalili, że odpady na składowisku pochodziły m.in. z Wielkiej Brytanii, Włoch czy Niemiec. Zwieziono ich stamtąd kilkadziesiąt tysięcy ton.

Jak pisaliśmy rok temu, firma do której należało składowisko odpadów, musi zapłacić rekordową karę nałożoną przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. - Dotychczas tak wysokiej kary nie wymierzaliśmy. Natomiast trzeba zwrócić uwagę, że skala zjawiska, skala, jeśli chodzi o ilość gromadzenia odpadów, była olbrzymia. I skutki tego pożaru dla stanu środowiska, dla poszczególnych jego komponentów, były znaczne - mówił Piotr Maks, łódzki wojewódzki inspektor ochrony środowiska.

Okazuje się, że kara została z powodów formalnych uchylona. O sprawie informuje Radio Łódź. - Główny Inspektor Ochrony Środowiska co prawda uchylił naszą decyzję z powodów formalnych - z uwagi na zmiany w przepisach i wydał nową decyzję. Jest ona dokładnie taka sama i z karą w tej samej wysokości - miliona złotych. Nie wiemy, czy ze strony spółki była jakakolwiek reakcja po wydaniu tej decyzji. My ze swojej strony wszczęliśmy już egzekucję tej kwoty - mówi cytowany przez radio dyrektor WIOŚ w Łodzi Artur Owczarek.

W zeszłym tygodniu NIK opublikował pierwsze ustalenia i wnioski, jakie płyną z kontroli wysypiska w Zgierzu. Ekspertyzę na zlecenie Izby przeprowadził Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy, który jednoznacznie stwierdza, że składowiska odpadów poprodukcyjnych (niebezpiecznych i innych niż niebezpieczne) z dawnych zakładów "Boruta" stanowią zagrożenie dla środowiska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz także: Wywóz śmieci może jeszcze zdrożeć. Nawet powyżej 40 zł za osobę
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(79)
Emil P.
2 lata temu
Zarobili na składowaniu i tym pożarze kilka milionów, ten śmieszny milion złotych kary wyrzucili sobie w koszta już przed podpaleniem.
sdfsf
4 lata temu
hehe a koszt remediacji z 20 milionów? co to jest 1 mln??? mafia skupowała 1 mauzera za 600 zł - 1200 zł , policzcie sobie ile milionów na tym zbiła...
Gg
4 lata temu
Milion ale euro
obatel
4 lata temu
ludzie, którzy przebywali w okolicy i chorują lub będą chorować, oczywiście nie dostaną nic z tej kary? kasę przeżrą beneficjenci 500+, jak zwykle macie te swoją redystrybucję dochodów ;)
sorry, takich...
4 lata temu
Śmiech na Sali !!
...
Następna strona