Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZ
|

KE chce większej redukcji emisji gazów cieplarnianych

6
Podziel się:

55 proc. redukcji emisji gazów cieplarnianych do 230 roku. Komisja Europejska przedstawiła plan podniesienia celu redukcji, ustanowionego 6 lat temu.

KE chce większej redukcji emisji gazów cieplarnianych
Szef Komisji Europejskiej zapowiada zwiększenie redukcji CO2. PAP/EPA. (PAP/EPA, PAP/EPA/JOHN THYS / POOL, JOHN THYS / POOL)

- Naszym celem jest dojście do 55-procentowej redukcji do 2030 r., co utoruje drogę do neutralności klimatycznej do 2050 r. - mówił na konferencji prasowej w Brukseli wiceszef KE ds. Europejskiego Zielonego Ładu Frans Timmermans.

- To, co przedstawiamy, to nie tylko plan dotyczący obcięcia emisji. To również plan transformacji tego, w jaki sposób produkujemy, konsumujemy i transportujemy we wszystkich sektorach naszej gospodarki - podkreślała komisarz do spraw energii Kadri Simson.

Komisja zapowiedziała też, że do czerwca przyszłego roku przedstawi propozycje zmian w prawie UE, które będą służyć realizowaniu nowych ambicji. Chodzi m.in. zmiany w systemie handlu uprawnieniami do emisji i dostosowanie rozporządzenia w sprawie wspólnego wysiłku redukcyjnego i ram dotyczących emisji pochodzących z użytkowania gruntów.

Zobacz także: Likwidacja kopalń. "To się po prostu nie opłaca"

Wśród planowanych zmian są też te dotyczące efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej. Zaostrzone mają zostać także normy emisji CO2 dla pojazdów drogowych.

Jednym z kluczowych elementów zmniejszania emisji ma być nadal system pozwoleń na emisję. Obecnie jest nim objętych jest nim 11 tys. instalacji, które za każdą tonę wyemitowanego dwutlenku węgla muszą zapłacić.

Ceny takich pozwoleń będą rosnąć, co ma zmusić firmy do inwestowania w bardziej ekologiczne systemy produkcji energii.

Na tym jednak nie koniec. Komisja chce rozszerzyć system pozwoleń na transport drogowy i budynki. Ma to być dodatkowa zachęta do transformacji, szczególnie w transporcie, gdzie emisje stale rosną w ostatnich latach.

Do końca przyszłej dekady ma się podwoić liczba budynków zmodernizowanych tak, aby pochłaniały jak najmniej energii.

- Wszystko to oznacza ogromną zmianę, ale nasza ocena skutków wpływu pokazuje, że jest to możliwe - przekonywała komisarz ds. energii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
PATOLOG
2 lata temu
Przenosząc produkcję na Wschód? Dobra redukcja! A domy będą teraz miały zamiast ścian panele fvolt wyrosłe z zasianych jałowo glifosatem niemieckiich pól bezmetanowych. Tak trzymać!!
i lunatyków u...
2 lata temu
Ciekawe, czemu propozycja pomalowania księżyca na czarno nie pada. Proszę sobie wyliczyć jak ocieplenie poszybuje w dół.
Romek
2 lata temu
No się obawiam że uni już wtedy dawno nie będzie ,bo się zajmują 3 ligowymi problemami a rzeczywistość wola
nanader
2 lata temu
Musi chyba zmienić tabletki
ggg
2 lata temu
no to Chińczyki itp będą jeszcze bardziej konkurencyjne i wyemitują jeszcze więcej