Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
timmermans
17.09.2020 20:14

KE chce większej redukcji emisji gazów cieplarnianych

55 proc. redukcji emisji gazów cieplarnianych do 230 roku. Komisja Europejska przedstawiła plan podniesienia celu redukcji, ustanowionego 6 lat temu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)
Szef Komisji Europejskiej zapowiada zwiększenie redukcji CO2. PAP/EPA. (Fot: PAP/EPA/JOHN THYS / POOL, JOHN THYS / POOL)

- Naszym celem jest dojście do 55-procentowej redukcji do 2030 r., co utoruje drogę do neutralności klimatycznej do 2050 r. - mówił na konferencji prasowej w Brukseli wiceszef KE ds. Europejskiego Zielonego Ładu Frans Timmermans.

- To, co przedstawiamy, to nie tylko plan dotyczący obcięcia emisji. To również plan transformacji tego, w jaki sposób produkujemy, konsumujemy i transportujemy we wszystkich sektorach naszej gospodarki - podkreślała komisarz do spraw energii Kadri Simson.

Komisja zapowiedziała też, że do czerwca przyszłego roku przedstawi propozycje zmian w prawie UE, które będą służyć realizowaniu nowych ambicji. Chodzi m.in. zmiany w systemie handlu uprawnieniami do emisji i dostosowanie rozporządzenia w sprawie wspólnego wysiłku redukcyjnego i ram dotyczących emisji pochodzących z użytkowania gruntów.

Likwidacja kopalń. "To się po prostu nie opłaca"

Wśród planowanych zmian są też te dotyczące efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej. Zaostrzone mają zostać także normy emisji CO2 dla pojazdów drogowych.

Jednym z kluczowych elementów zmniejszania emisji ma być nadal system pozwoleń na emisję. Obecnie jest nim objętych jest nim 11 tys. instalacji, które za każdą tonę wyemitowanego dwutlenku węgla muszą zapłacić.

Ceny takich pozwoleń będą rosnąć, co ma zmusić firmy do inwestowania w bardziej ekologiczne systemy produkcji energii.

Na tym jednak nie koniec. Komisja chce rozszerzyć system pozwoleń na transport drogowy i budynki. Ma to być dodatkowa zachęta do transformacji, szczególnie w transporcie, gdzie emisje stale rosną w ostatnich latach.

Do końca przyszłej dekady ma się podwoić liczba budynków zmodernizowanych tak, aby pochłaniały jak najmniej energii.

- Wszystko to oznacza ogromną zmianę, ale nasza ocena skutków wpływu pokazuje, że jest to możliwe - przekonywała komisarz ds. energii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-09-2020

gggno to Chińczyki itp będą jeszcze bardziej konkurencyjne i wyemitują jeszcze więcej

17-09-2020

nanaderMusi chyba zmienić tabletki

17-09-2020

DomiProponuję poprosić uprzejmie górników by zmniejszyli wydobycie ha ha .Pozdrawiam

Rozwiń komentarze (6)