Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|

Kodeks pracy 2019. PPK oraz zmiany w dokumentacji pracowniczej i wypłatach

5
Podziel się:

Kodeks pracy w Polsce określa obecnie ustawa z czerwca 1974 r. Jest ona jednak często nowelizowana. Ostatnie zmiany wprowadzono w styczniu br. i objęły one m.in. zmiany w dokumentacji pracowniczej oraz Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK).

Kodeks pracy. Zmiany w 2019 r. m.in. PPK
Kodeks pracy. Zmiany w 2019 r. m.in. PPK (East News, Wlodzimierz Wasyluk/REPORTER)
bEUygMrp

Kodeks pracy określa prawa i obowiązki zarówno pracowników, jak i pracodawców w Polsce. Ostatnie zmiany w przepisach zostały wprowadzone w styczniu 2019 r. Obejmują one m.in. rządową rewolucję emerytalną, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK).

Zgodnie z planami, od początku lipca część pracowników, w zależności od wielkości firmy, została poinformowana o potrąceniu ze swojej pensji 2 proc. pensji brutto na PPK. Kwota ta zasili wybrany przez pracodawcę emerytalny fundusz inwestycyjny.

Pracodawca do PPK dopłaci dodatkowo kwotę w wysokości 1,5 proc. brutto pensji pracownika, a państwo raz w roku dołoży do tego jeszcze 240 zł. Pracownik otrzyma także możliwość zwiększenia kwoty potrącanej z pensji na cel emerytalny do 4 proc. Jednocześnie pracodawca podwyższy swój wkład do tej samej wysokości.

bEUygMrr

Zobacz: PPK. Wielka reforma emerytalna wystartowała

PPK, które znalazły się w znowelizowanym kodeksie pracy, są programem dobrowolny. Pracownicy zostaną do niego automatycznie zapisani, jednak możliwość wycofania się.

Początkowo PPK dotyczyć pracowników zatrudnionych w dużych firmach, co najmniej 250 zatrudnionych osób lub roczny obrót ponad 50 mln euro. Następnie do 2021 r. obejmie pracowników budżetówki oraz małe i średnie firmy.

bEUygMrx

Kodeks pracy 2019. Zmiany w wypłatach wynagrodzeń i dokumentacji pracowniczej

Zmiany wprowadzone w kodeks pracy 1 stycznia 2019 r. dotyczą także dokumentacji pracowniczej. Pracodawcy dostali możliwość prowadzenia jej, w tym akt osobowych pracownika, w wersji elektronicznej.

Zgodnie z zapewnieniami Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, dzięki cyfryzacji dokumentacji, firmy zatrudniające około 500 osób będą mogły zredukować koszty nawet o 200 tys. zł rocznie.

Co więcej, zamiast trzech części, z których składała się dotychczasowa dokumentacja pracownicza, została ona obecnie rozdzielona na cztery.

bEUygMry

Kodeks pracy w nowym roku obejmuje również nowe zasady wypłaty wynagrodzeń. Do tego czasu podstawową formą była wypłata gotówki do rąk pracownika.

Aktualny kodeks pracy zakłada, że wypłata wynagrodzenia musi odbywać się poprzez przelew na wskazany rachunek bankowy pracownika. Pracownik oczywiście ma możliwość otrzymywania swojego wynagrodzenia w gotówce, musi jednak złożyć odpowiedni wniosek do pracodawcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEUygMrS
KOMENTARZE
(5)
hmm
2 lata temu
a ja słyszałem że dla nas po wprowadzeniu ppk ma się nic nie zmienić, może pracodawca będzie nam wyrównywał to co wpłacimy na ppk
brzózia
2 lata temu
Co jakiś czas czytam o tym ppk, że coś będą zmieniać, albo że już to zrobili i ulepszyli. Ale niech tak będzie, bo jak przyjdzie styczeń 2020 to już wszystko ma śmigać jak należy, bo wtedy moja firma się przyłącza do tego programu
akachna
2 lata temu
A jeśli firma ma ZUZP a w nim zapis, że wypłata wynagrodzenia pracownika dokonywana jest na jego ROR. To co wtedy ?
bEUygMrT
zedd
2 lata temu
U nasz szefostwo zapowiedziało że mimo wpłat do ppk nie odczujemy tego w wypłatach, na razie zadeklarowali minimum ale mają to nam też wyrównać w pensji a więc miły gest z ich strony
Poprawka
2 lata temu
Pracownik oczywiście ma możliwość otrzymywania swojego wynagrodzenia w gotówce. Wystarczy, że nie poda pracodawcy numeru konta.