Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Komu i co apteka może sprzedać od 6 czerwca?

37
Podziel się:

Ogromne emocje wzbudzają obowiązujące od czwartku przepisy, które regulują co i komu może sprzedać apteka. Nowe prawo miało ograniczyć proceder "odwróconego łańcucha dystrybucji", który jest przyczyną braku wielu leków w aptekach. Okazuje się jednak, że przepisy ograniczą dostęp do leków szkołom, domom dziecka, fundacjom i zakładom pracy.

Kij ma dwa końce. Nowe prawo też
Kij ma dwa końce. Nowe prawo też (Shutterstock.com)

Wczoraj weszła w życie nowelizacja Prawa farmaceutycznego, która zaostrzyła przepisy dotyczące zbywania produktów leczniczych przez apteki i punkty apteczne. Gruntownej przebudowie uległ art. 86a tej ustawy, który wprowadził wiele ograniczeń dotyczących tego komu i co może sprzedać apteka. Farmaceuci już od pewnego czasu apelowali, że przepis są nieżyciowe i spowodują zamieszanie. Okazuje się, że sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana (czytaj więcej: Od dzisiaj obowiązują nowe przepisy. Farmaceuci zdezorientowani…)
.

Redakcja Mgr.Farm o absurdalnych przepisach pisała już w styczniu, kiedy znajdowały się jeszcze na etapie konsultacji publicznych (czytaj więcej: Farmaceuta pójdzie do więzienia za sprzedaż leku do Domu Pomocy Społecznej?). Podczas procedowania nowelizacji w Sejmie wprowadzono w kontrowersyjnym art. 86a drobne zmiany. Apelowała o to między innymi Naczelna Izba Aptekarska. Finalnie jednak okazuje się, że to, co miało poprawić ustawę, jeszcze bardziej ją skomplikowało.

Z jednej strony uniemożliwiono zakup leków w aptekach przez domy pomocy społecznej (czytaj więcej: Domy pomocy społecznej zagrożone brakiem dostępu do leków)
. Z drugiej strony natomiast pracownikom aptek grożą kary pozbawienia wolności, za sprzedaż niewłaściwych leków do szkół, domów dziecka, fundacji czy apteczek zakładowych. A wszystko, przez ograniczenie katalogu produktów leczniczych zbywanych do podmiotów nieprowadzących działalności leczniczej, do wykazu leków dopuszczonych do obrotu pozaaptecznego.

Zobacz także: Obejrzyj także: Nawet co setny lek w Polsce to podróbka. Eksperci ostrzegają

Komu może sprzedawać leki apteka?

Zgodnie z brzmieniem nowych przepisów apteka lub punkt apteczny mogą zbywać produkty lecznicze:

bezpośrednio pacjentom (na receptę lub OTC),
podmiotom wykonującym działalność leczniczą (na zapotrzebowanie)
podmiotom nie wykonującym działalność leczniczej i nieprowadzącym obrotu lekami (ograniczony katalog)

Bezpośrednio pacjentom (wyłącznie na potrzeby ich leczenia) apteka może sprzedawać leki OTC oraz leki wydawane z przepisu lekarza. W tym kontekście nic nie zmienia się w porównaniu z dotychczasowymi przepisami. Podobnie jest w przypadki podmiotów wykonujących działalność leczniczą, które w aptekach zaopatrują się na podstawie zapotrzebowań (czytaj więcej: Obciążenie farmaceutów tym obowiązkiem, to przerzucanie na nich odpowiedzialności…).

Nieco bardziej skomplikowana sytuacja pojawia się w przypadku podmiotów nie wykonujących działalności leczniczej i niebędących uprawnionymi do prowadzenia obrotu produktami leczniczymi. W tym katalogu w zasadzie mieszczą się wszystkie podmioty, poza aptekami, punktami, hurtowniami farmaceutycznymi. Zapis ten dotyczy zatem szkół, przedszkoli, domów pomocy społecznej, domów dziecka, fundacji, zakładów pracy itp. itd. Zgodnie z nowymi przepisami apteki mogą im sprzedawać wyłącznie „produkty lecznicze dopuszczone do obrotu w sklepach ogólnodostępnych oraz w sklepach specjalistycznego zaopatrzenia medycznego, wymienione w wykazie, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 71 ust. 3 pkt 2”. Innymi słowy chodzi o leki dopuszczone do obrotu pozaaptecznego.

Co apteka może sprzedać do domu dziecka?

Aktualnie obowiązującym aktem prawnym, który wymienia substancje czynne dopuszczone do obrotu w sklepach ogólnodostępnych oraz w sklepach specjalistycznego zaopatrzenia medycznego, jest rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 października 2010 r. w sprawie wykazu produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktach aptecznych. Zawiera ono załącznik nr 3, który zawiera listę 52 substancji czynnych oraz surowców leczniczych, które mogą znaleźć się w lekach dostępnych w obrocie pozaaptecznym.

Okazuje się jednak, że sprawa na tym się nie kończy. Innym obowiązującym aktem prawnym, który dotyczy obrotu pozaaptecznego jest bowiem rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2009 r. w sprawie kryteriów klasyfikacji produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktach aptecznych. Znajdujący się w nim „Załącznik 2” dotyczy kryteriów klasyfikacji do wykazów produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu w sklepach ogólnodostępnych. Znajduje się w nim tabela określająca szczegółowo skład, moc, postać farmaceutyczną, dawki oraz wielkości opakowań leków dopuszczonych do obrotu pozaaptecznego.

To właśnie z tego rozporządzenia wynika fakt, że w sklepach ogólnodostępnych np. ibuprofen jest dostępny maksymalnie w dawce 200 mg i opakowaniach po 10 tabletek. W aptekach zarówno dawki, jak i wielkości opakowań są zdecydowanie większe.

Jak to się ma do produktów leczniczych, które apteki mogą sprzedawać podmiotom innym niż lecznicze i prowadzące obrót lekami? Wszystko wskazuje, że kluczowe jest drugie z rozporządzeń i znajdujący się w nim wykaz konkretnych produktów leczniczych. Oznacza to, że pracownicy aptek mogą sprzedawać do wspomnianych podmiotów wyłącznie określone opakowania leków, a nie wszystkie z daną substancją czynną z wykazu w pierwszym z rozporządzeń.
Absurd za absurdem. Kto za to odpowiada?

Zmiany w art. 86a Prawa farmaceutyczne – które są przyczyną całego zamieszania – wprowadziło Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Ministerstwo Zdrowia. Znajdowały się one w projekcie nowelizacji już na etapie konsultacji publicznych. Wtedy zarówno NIA jak i ZPA PharmaNET wskazywały na znajdujące się w nich absurdy.

– Dzisiaj sprzedałem do Domu Dziecka szampon przeciw wszawicy. Grozi mi do pięciu lat więzienia. Wysokość kary taka, jak za nieumyślne spowodowanie śmierci. Piszę póki mogę – pisze na Twitterze Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Przed takimi absurdami ostrzegał on już kilka miesięcy temu, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia 3 kwietnia, gdy procedowane były wspomniane zmiany.

– W naszej ocenie, bardzo często dochodzi do sytuacji, że nawet domy dziecka czy szkoły i przedszkola zakupują zwykłe leki OTC, leki przeciwbólowe czy krople żołądkowe i biorą na to fakturę. W związku z tym traktowani są jako przedsiębiorcy. Chcielibyśmy uniknąć sytuacji, w której takie osoby mogłyby podlegać odpowiedzialności karnej. Czyli, nawet gdyby ktoś z pań lub panów posłów zakupił na biuro poselskie proste leki przeciwbólowe i wziął na to faktury to byłby podmiotem nieuprawnionym. Byłoby to o tyle nielogiczne, że te same leki można by kupić na stacji benzynowej czy w sklepie bez żadnej odpowiedzialności – mówił wtedy Marek Tomków.

Paradoksalnie obecne brzmienie przepisów – dopuszczające sprzedaż do wspomnianych podmiotów tylko leków dostępnych w obrocie pozaaptecznym – jest konsekwencją propozycji Naczelnej Izby Aptekarskiej. Taką właśnie propozycję poprawki zgłosiła NIA podczas procedowania ustawy w Sejmie i Senacie.

Farmaceuci wskazują, że nowe przepisy są po prostu absurdalne i ucierpią na nich przede wszystkich wszelkie organizacje oraz podmioty, kupujące leki dla osób chorych. W tym kontekście pojawia się zresztą wiele pytań, na które na ten moment nikt nie zna odpowiedzi. Czy apteka może sprzedać leki, wystawiając fakturę na Fundację, która za nie płaci za pacjenta? Jakie leki można sprzedać na fakturę do domu dziecka lub szkoły? Na to pytanie będzie musiało w najbliższej przyszłości odpowiedzieć Ministerstwo Zdrowia.

Oprac.: ŁW
©MGR.FARM

Portal MGR.FARM jest częścią Grupy farmacja.net - wielokanałowej platformy komunikacji z farmaceutami i technikami farmaceutycznym

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
MGR.FARM
KOMENTARZE
(37)
prazykwantel ...
rok temu
Disulfiram Anticol Esperal Antabuse Naltrekson sprzedam leki Disulfiram w tabletkach pod nazwą Chronol, w listkach po 4 tabletki po 500mg.  Cena 3zl tabletka. Ważny 03.2025. Producent Pond Chemical Company Ltd, Tajlandia. Wysyłka pocztowa 10zł i przelew. Jan Krongboon massagewarsaw gmail com 0066994403698 Oferuję również leki przeciwpasożytnicze i przeciwwirusowe.
Toja
4 lata temu
Przepisy takie wprowadzają posłowie o pokroju i inteligencji posła Asta. Dziękuję - i wszystko wiadomo - jakie to jest przemyślane i dopracowane.
prazykwantel ...
4 lata temu
Rabeprazol Rabeprazole refluks wrzod zoladka dwunastnicy Helicobacter lek sprzedam Rabebir Rabelinz Ventiprax Zolpras Zulbex   Lek pod nazwą handlową Rabeprazole Santoz. Opakowanie 14 tabletek, 2 listki po 7 tabletek. Pudełko kartonowe z ulotką po angielsku. Ważny 01.2021. Producent Lek Pharmaceuticals, Słowenia. Po 3zł tabletka czyli opakowanie 42zł. Poczta 10zł i przelew PKO lub Paypal. Osobiście koło Warszawy. dziekuję Jan Krongboon massagewarsaw gmail com choroba wrzodowa dwunastnicy, czynna choroba wrzodowa żołądka o łagodnym nasileniu, objawowe leczenie choroby refluksowej przełyku z nadżerkami lub wrzodami, długotrwałe leczenie choroby refluksowej przełyku, leczenie objawowe umiarkowanej do bardzo ciężkiej choroby refluksowej przełyku, zespół Zollingera i Ellisona, eradykacja H. pylori  Mogę szukać leków o podobnym działaniu, ale to zabierze kilka tygodni. Moje pozostałe leki: Ivermectin 6mg 25zl Praziquantel 600mg 2.5zl Albendazole Zentel 400mg 6zl Metronidazole 400mg 1zl Tinidazole 500mg 1zl Mebendazole Vermox 100mg 1zl Niclosamid Yomesan 500mg 2zl Doxycycline 100mg 2zl Streptomycin 5g 40zl Ceftriakson Biotrakson 1g 25zl Rifampicin 600mg 2zl Amoxycyline 1000mg 4zl Disulfiram 500mg 2zl Vitamin C injection 500mg 3zl Itraconazole 100mg 3.5zl Ketokonazole 200mg 2zl Fluconazole 200mg 3zl Gryzeofulvin 500mg 3zl Nystatin 100k and 500k 2zl Amphotericin B 10g 80zl
prazykwantel ...
5 lata temu
Naturalny hormon tarczycy świni suplementy dieta niedoczynność Hashimoto Thyroid Thiroyd tajski hormony tarczyca Mam sprowadzany z Tajlandii suplementy diety Thiroyd, Thyroid-S i Thyroid TR (bez glutenu). Opakowania 1000 tabletek po 60 mg. Sprzedaję po 640zl, poczta 10zl. Mogę też wysłać z Tajlandii lotnicza rejestrowana po 550 zł, wlacza koszt wysylki. Możliwy odbiór osobisty koło Warszawy 530zł. Wszystkie te 3 preparaty są w ostatnich miesiącach niedostępne w hurtowniach. Produkcja TR została zaprzestana półtora roku temu, w lutym 2018. Data ważności ostatniej serii 02.2022. Produkcja S została czasowo wstrzymana w maju 2019. Ważny 05.2023. Produkcja Thiroyd nie została wstrzymana, ale z nieznanych powodów nie ma go w hurtowniach, choć dotarła informacja o wzroście ceny o 500%. Ważność ostatniej serii 02.2022. Wszystkie te 3 suplementy mają niemal identyczny skład, więc można je stosować wymiennie. Według opinii farmaceutów substancja czynna nie rozkłada się i jej stężenie nie spada, jeśli opakowanie przetrzymuje się w lodówce. Dlatego sugeruje zaopatrzenie się nawet powyżej daty ważności. Jest pewne, że cena ich wszystkich będzie systematycznie rosnąć, w miarę zmniejszania zapasów. Może osiągnąć cenę 4zł za tabletkę, to jest ceny takich samych suplementów na Zachodzie. Proszę przekaż znajomym. dziekuję z góry Jan Krongboon massagewarsaw gmail com
prazykwantel ...
5 lata temu
Sprzedam Ivermectin Praziquantel Albendazole Metronidazole Mebendazole Niclosamid Tinidazole sell medicines leki Medicines from Thailand: Ivermectin 6mg 25zl Praziquantel 600mg 2.5zl Albendazole Zentel 400mg 6zl Metronidazole 400mg 1zl Tinidazole 500mg 1zl Mebendazole Vermox 100mg 1zl Niclosamid Yomesan 500mg 2zl Doxycycline 100mg 2zl Streptomycin 5g 40zl Ceftriakson Biotrakson 1g 25zl Rifampicin 600mg 2zl Disulfiram 500mg 2zl Vitamin C injection 500mg 3zl Itraconazole 100mg 3.5zl Ketokonazole 200mg 2zl Fluconazole 200mg 3zl Nystatin 100k and 500k 2zl Amphotericin B 10g 80zl Long expiry date. Send worldwide airmail recorded delivery, 2-3 weeks, for 20zl. With orders over 300zl free postage. Take payments by paypal or Barclays. I can try to find any other medicine similar to listed above. Leki te są również już w Polsce, do wysyłki w krajach Unii Europejskiej, które mają ścisłą kontrolę celną, np Niemcy, Szwecja, Szwajcaria, Norwegia. Wysyłka pocztowa 10zl lub osobiście koło Warszawy. Ceny leków wysyłanych z Polski może być wyższa, od podanych, w związku z prowizją. Jan Krongboon massagewarsaw gmail com 0066994403698
...
Następna strona