Notowania

gospodarka
06.02.2019 07:55

Koniec polskiego wyścigu po grafen. Maszyny na sprzedaż

Spółka, która miała się zajmować komercyjną produkcją grafenu, na początku lutego nie zrealizowała żadnego zlecenia i wystawiła swoje maszyny na sprzedaż. Podczas gdy polski grafen utknął w laboratorium, wartość jego globalnego rynku rośnie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
Pieniędzy zabrakło na rozpoczęcie produkcji grafenu na skalę przemysłową. (Fot: Rob hyrons)

Tworzeniem grafenu, materiału mającego zrewolucjonizować przemysł na skalę komercyjną, miała się zająć spółka Nano Carbon.

Spółka miała w ręku sporo atutów. M.in. technologię z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME), najwyższej klasy urządzenia i państwowe pieniądze. Wśród jej właścicieli znajdziemy m.in. Polską Grupę Zbrojeniową czy KGHM TFI - pisze Rzeczpospolita.

To jednak nie wystarczyło. Pieniędzy zabrakło na rozpoczęcie produkcji grafenu na skalę przemysłową, więc na początku lutego spółka wystawiła swoje maszyny na sprzedaż.

- Obecnie prowadzone są prace w kierunku zakupu urządzeń Nano Carbon, w tym kluczowego do produkcji grafenu reaktora wartego kilkanaście milionów złotych. Instytut ma na ten cel przyznane środki z budżetu państwa i z funduszy unijnych. Obecnie trwają postępowania przetargowe - wyjaśnia w rozmowie z rzeczpospolitą Zbigniew Matyjas, dyrektor ITME.

Zobacz też: Jakie szanse ma polski grafen?

Na to, by rozpocząć w Polsce produkcję grafenu na przemysłową skalę nie liczą też naukowcy odpowiedzialni za jego powstanie.

- O polskim grafenie zrobiło się cicho, a unikalna na świecie technologia produkcji tego materiału, której byłem autorem, została już niezależnie i samodzielnie opracowana przez Chińczyków - mówi Rzeczpospolitej dr hab. Włodzimierz Strupiński z ITME.

Badania nad grafenem i jego technologicznym wykorzystaniem trwają m.in. w Japonii, Korei, Chinach czy USA. Według szacunków międzynarodowych firm badawczych globalny rynek grafenu, obecnie wart ok. 200 mln dolarów, będzie rósł średniorocznie o ponad 40 proc., a w 2023 roku jego wartość przekroczyć może już 1 mld dol.

Grafen to materiał niezwykle wytrzymały, elastyczny, przezroczysty, przewodzi ciepło i prąd, może być też izolatorem. Jego zastosowanie bada się w wielu dziedzinach. Może posłużyć m.in. do skonstruowania elastycznych smartfonów, wydajniejszych ogniw słonecznych, superczułych detektorów gazów i opracowania nowatorskich terapii antynowotworowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, grafen
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-02-2019

AliSpecjaliści z politycznych spółek zajmujących stanowiska z nadania są idealnym szefami? Wiedzą wiele ale na temat firmy to tylko ile jeszcze z niej … Czytaj całość

06-02-2019

JOI co by tu jeszcze spieprzyć,dojna zmiano AMEN?????? !!!!!!!!!!!!

06-02-2019

TyyyuProste - ktoś już myje ręce - nic się w tej chorej Polsce nie zrobi

Rozwiń komentarze (811)