Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

Są najnowsze dane o koniunkturze w Polsce. "Dołek za nami"

64
Podziel się:

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), który mierzy koniunkturę konsumencką w Polsce, wyniósł - 38,1 i był o 3,8 p. proc. wyższy w stosunku do poprzedniego miesiąca – podał GUS. Jak zauważają analitycy Pekao, to poprawa trwająca już trzeci miesiąc z rzędu. "Pesymizm wciąż dominuje, ale dołek zapewne za nami" – komentują.

Są najnowsze dane o koniunkturze w Polsce. "Dołek za nami"
Największe wzrosty odnotowano dla ocen przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju oraz obecnej sytuacji ekonomicznej kraju (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)

Wskaźniki koniunktury to bardzo ważne dane pokazujące obecne nastroje konsumentów (BWUK) i ich prognozy dotyczące sytuacji w najbliższym czasie (WWUK).

Obydwa wskaźniki ufności konsumenckiej mogą przyjmować wartości od -100 do +100, gdzie wynik poniżej 0 oznacza negatywne nastroje, a powyżej tej granicy – pozytywne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Na pewno zbiedniejemy". Bolesna prognoza dotycząca płac Polaków

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) w styczniu 2023 r.

Wszystkie składowe wskaźnika BWUK w styczniu uzyskały wartości wyższe niż przed miesiącem. Największe wzrosty odnotowano dla ocen przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju oraz obecnej sytuacji ekonomicznej kraju (wzrosty odpowiednio o 5,1 p. proc. i 4,2 p. proc.).

W odniesieniu do stycznia 2022 r. obecna wartość BWUK jest jednak niższa o 8,9 p. proc.

"Pesymizm wciąż dominuje, ale dołek zapewne za nami i nie zrealizowały się różne skrajne scenariusz" – zauważają na Twitterze analitycy Pekao. Jak podkreślają, nastroje polskich konsumentów poprawiały się trzeci miesiąc z rzędu i są na poziomie z maja 2022 r.

Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK) w styczniu 2023 r.

Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK) wzrósł o 3,1 p. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie - 27,6.

Na wzrost wartości wskaźnika w największym stopniu wpłynęły oceny przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju oraz przyszłego poziomu bezrobocia (wzrosty odpowiednio o 5,1 p. proc. i 4,5 p. proc.). Wzrost o 4,1 p. proc. wystąpił także dla oceny przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego. Niższą wartość niż przed miesiącem odnotowano jedynie dla oceny możliwości przyszłego oszczędzania pieniędzy (spadek o 1,4 p. proc.).

W styczniu 2023 r. WWUK osiągnął wartość o 4,1 p. proc. niższą niż w analogicznym miesiącu 2022 r.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(64)
Ale będzie......
rok temu
"Dołek" za nami. A przed nami.... przepaść i uczynimy wieeelki krok naprzód.
Radzymin
rok temu
Podatki dosłownie jak w Warszawie, przy drogach robią rowy niby odwadniające by w zimie wpadały do nich samochody. Podczas małego deszczu rowy są pełne wody przez kilka dni. Nie wiesz czy to kałuża na pobocze czy nieoznaczony i niezabezpieczony rów pułapka. Bardzo łatwo wjedziesz na pułapkę burmistrza. Jaki burmistrz taka gmina. Jaki lub jaka sołtys klakier takie gospodarowanie. Workami z korą rowu nie zasypiesz.
Hipp
rok temu
Z czegoś co może spokojnie być błędem statystycznym robi się fakt i artykuł utwierdzający w chwiejnym przekonaniu. Do tego wskaźnik mówi o nastrojach a nie o stanie gospodarki...
lulu
rok temu
poprawilo sie i bedzie poprawiac sie az do wyborow
KASINKA
rok temu
TA MILOSC DO DZIKICH POL NAS WYKONCZY
...
Następna strona