Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Robert Kędzierski
|

Koniunktura wciąż na minusie. Nowe dane o gospodarce

7
Podziel się:

W październiku 2023 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury gospodarczej w przetwórstwie przemysłowym (NSA) kształtuje się na poziomie -12,9 - informuje GUS. Większość wskaźników osiągnęła wartości nieco niższe, albo zbliżone do odnotowanych przed miesiącem.

Koniunktura wciąż na minusie. Nowe dane o gospodarce
Znamy dane o koniunkturze gospodarczej (Autokult.pl, Szymon Jasina)

Jak wyjaśnia GUS w komunikacie, wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury we wszystkich obszarach, poza handlem detalicznym, znajduje się poniżej średniej długookresowej. W większości badanych obszarów sygnalizuje się brak zmian składowych "diagnostycznych", natomiast w przypadku "prognostycznych" brak zmian lub pogorszenie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Po wyborach w NBP nastąpią zmiany? "Pan prezes może zacząć się wyzłośliwiać"

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury gospodarczej

Gdzie widoczne są największe wzrosty i spadki? Jeśli chodzi o działalność finansową i ubezpieczeniową, odnotowano wzrost (+16,4), to samo dotyczy firm z sektora informacja i komunikacja (+12,1). Tego typu podmioty jedyne oceniają koniunkturę korzystnie.

Najbardziej pesymistyczne oceny formułują podmioty z sekcji przetwórstwo przemysłowe (-12,9) oraz budownictwo (-10,4).

Większość branż na minusie

A jak wyglądają dane "sektor po sektorze"? Gdzie jeszcze widać największy spadek koniunktury?

  • W sektorze budownictwa wskaźnik wynosił -10,4, co oznaczało pogorszenie się nastrojów w porównaniu z poprzednim miesiącem, kiedy to wskaźnik wynosił -9,5.
  • W sektorze handlu hurtowego wskaźnik wynosił -4,8, co również oznaczało spadek w stosunku do września, kiedy to wskaźnik wynosił -3,4.
  • W sektorze handlu detalicznego wskaźnik wynosił -3,3, co stanowiło niewielką poprawę w porównaniu z poprzednim miesiącem, kiedy to wskaźnik wynosił -3,5.
  • W sektorze transportu i gospodarki magazynowej wskaźnik wynosił -1,4, co również oznaczało lepsze nastroje niż we wrześniu, kiedy to wskaźnik wynosił -2,3.
  • W sektorze zakwaterowania i gastronomii wskaźnik wynosił -7,8, co oznaczało pogorszenie się sytuacji w porównaniu z poprzednim miesiącem, kiedy to wskaźnik wynosił -6,8.
  • W sektorze informacji i komunikacji wskaźnik wynosił +12,1, co stanowiło najwyższy poziom spośród wszystkich sektorów i oznaczało wzrost zaufania w stosunku do września, kiedy to wskaźnik wynosił +11,1.
  • W sektorze finansów i ubezpieczeń wskaźnik wynosił +16,4, co również oznaczało wysoki poziom zaufania, ale nieco niższy niż we wrześniu, kiedy to wskaźnik wynosił +17,4.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
genzo
6 miesięcy temu
KPO to długi, a dodatkowo wydanie tych pieniędzy jest możliwe pod warunkiem, że obcy pozwolą je na dane zakupy wydać. Najgorszy z możliwych rodzaj pożyczki.
ABC
6 miesięcy temu
Tylko kompletny ślepiec nie zobaczy, że idzie o kasę z KPO. Nawet Palikotowi biznes z wódą nie idzie - taka to jest posucha... Wszyscy wkoło nagle czkawki w biznesie dostali, a jeszcze przecież nic specjalnego się nie wydarzyło. Natomiast opozycja znów zachowuje się identycznie, jakby samolot był już w powietrzu. Idzie czas cwaniactwa, nie marży/narzutu, którą ciężko wypracować bez karuzeli VAT, bo takich tygrysów biznesu mamy. Teraz dopiero wrócą zatory płatnicze i podejście typu "Nie mamy pańskiego płaszcza...". W każdym razie samoloty były dwa i można powiedzieć, że po jednym na stronę. Wcale nie jest powiedziane, że jak Tusk zostanie premierem, to "gdzieś (nie) poleci i to się wszystko zmieni...".
Aaaa
6 miesięcy temu
To sa wyniki rządzenia Krajem? Proszę podać jaki był wzrost na kątach?? Jak przemysl i gospodarka lezy Brak slow
edc
6 miesięcy temu
recesji ciag dalszy
PRAWDA
6 miesięcy temu
Gas można kupować z Turkmeni Turkmenia ma zasoby gazu 13 bln metrów sześciennych gazu Turkmenia może dostarczać do ełropy 100 miliardów metrów sześciennych gazu wystarczy wybudować gazociągi do transportu gazu Iran ma zasoby gazu 33 bln metrów sześciennych gazu Iran także może transportować do ełropy 100 miliardów metrów sześciennych gazu ełropa zyska 200 miliardów metrów sześciennych gazu