Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus. MF zmienia prognozy, spowolnienie wzrostu do 2 proc. PKB

Minister finansów Tadeusz Kościński w rozmowie z PAP zmienia prognozy dot. spowolnienia gospodarczego w Polsce. Jak twierdzi, wstępne prognozy wskazują na spowolnienie wzrostu do ok. 2 proc. PKB.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Resort finansów zmienia prognozę wzrostu gospodarczego do 2 proc. PKB

"Jesteśmy w trakcie korygowania prognoz makro. Wstępne prognozy NBP wskazują na spowolnienie wzrostu do ok. 2 proc. PKB, co byłoby bardzo dobrym wynikiem na tle innych krajów UE" - poinformował w komentarzu dla PAP minister finansów Tadeusz Kościński.

"Wpływ tarczy antykryzysowej na PKB, który przedstawił rząd, można szacować na 3 proc. PKB w pierwszym roku, czyli w warunkach spowolnienia pakiet działa w kierunku wyższego PKB. Jednak to, jaki będzie faktycznie wzrost gospodarczy w Polsce zależy też od tego, kiedy wpływ koronawirusa przestanie być odczuwalny dla gospodarki" - dodał.

Minister finansów podkreślił, że celem rządu jest możliwie największe ograniczenie wpływu obecnej sytuacji na wzrost gospodarczy. Dodał, że w ostatnich czterech latach zredukowano zadłużenie sektora instytucji rządowych i samorządowych w stosunku do PKB o 5 pkt. proc. z 51,3 proc. w 2015 r. do ok. 46,4 proc. w 2019 r. (dług publiczny wynosi ok. 43,9 proc. PKB).

"Co istotne, poprawiła się także struktura zadłużenia Polski i zmniejszyła się nasza zależność od zagranicznych inwestorów. Zatem nasze finanse w tych lepszych czasach zostały przygotowane, aby zachować stabilność, kiedy sytuacja się pogarsza" - stwierdził Tadeusz Kościński.

Obejrzyj: Zapłacić podatek czy pensję? Gowin zaskoczył

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-03-2020

Zosia SamosiaDrogie Ministerstwo Finansów - czy ten 2% wzrost progonozowały blond glonojady z NBP czy inne glonojady z MF? Przyznajcie się? Z uwagi na korona … Czytaj całość

20-03-2020

bikTrzeba się szykować na minus 10 a nie plus 2. to scenariusz optymistyczny na dodatek.

21-03-2020

AsdOni to sa fantastami jednak. Taki obraz rzeczy to byl bez koronawirusa. Za miesiac przez polskie firmy przetoczy sie tsunami, a za kwartal bedziemy na … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (20)