Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Koronawirus. MF zmienia prognozy, spowolnienie wzrostu do 2 proc. PKB

20
Podziel się:

Minister finansów Tadeusz Kościński w rozmowie z PAP zmienia prognozy dot. spowolnienia gospodarczego w Polsce. Jak twierdzi, wstępne prognozy wskazują na spowolnienie wzrostu do ok. 2 proc. PKB.

Resort finansów zmienia prognozę wzrostu gospodarczego do 2 proc. PKB
Resort finansów zmienia prognozę wzrostu gospodarczego do 2 proc. PKB (East News)

"Jesteśmy w trakcie korygowania prognoz makro. Wstępne prognozy NBP wskazują na spowolnienie wzrostu do ok. 2 proc. PKB, co byłoby bardzo dobrym wynikiem na tle innych krajów UE" - poinformował w komentarzu dla PAP minister finansów Tadeusz Kościński.

"Wpływ tarczy antykryzysowej na PKB, który przedstawił rząd, można szacować na 3 proc. PKB w pierwszym roku, czyli w warunkach spowolnienia pakiet działa w kierunku wyższego PKB. Jednak to, jaki będzie faktycznie wzrost gospodarczy w Polsce zależy też od tego, kiedy wpływ koronawirusa przestanie być odczuwalny dla gospodarki" - dodał.

Minister finansów podkreślił, że celem rządu jest możliwie największe ograniczenie wpływu obecnej sytuacji na wzrost gospodarczy. Dodał, że w ostatnich czterech latach zredukowano zadłużenie sektora instytucji rządowych i samorządowych w stosunku do PKB o 5 pkt. proc. z 51,3 proc. w 2015 r. do ok. 46,4 proc. w 2019 r. (dług publiczny wynosi ok. 43,9 proc. PKB).

"Co istotne, poprawiła się także struktura zadłużenia Polski i zmniejszyła się nasza zależność od zagranicznych inwestorów. Zatem nasze finanse w tych lepszych czasach zostały przygotowane, aby zachować stabilność, kiedy sytuacja się pogarsza" - stwierdził Tadeusz Kościński.

Zobacz także: Obejrzyj: Zapłacić podatek czy pensję? Gowin zaskoczył

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(20)
Aga
4 lata temu
Ten cały pis odleciał, wybory w czasie epidemii i wzrost gospodarczy
zobaczymy
4 lata temu
16 marca kiedy zamknięto granice,skończył się rynek pracownika.Nasi pr.zybysze ze wsch.odu przestaną stawiać warunki,lub całkiem znikną z rynku.
juras
4 lata temu
może minister finansów zaproponuje obligacje nieoprocentowane z 200 letnim okresem wykupu i losowaniem fantów np. używanej opony od Stara?
Atmo
4 lata temu
Inflacja od 5% w górę. I pkb 2% brutto, to realne PKB już jest -3 % do - 7%.
Atmo
4 lata temu
Zakładają że za 3 msc będą blokować konta firmowe, wtedy 🤷‍♂️będzie nawet 3% wzrostu kasy w budżecie.