Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus. Morawiecki zwołuje gospodarczy sztab kryzysowy

Premier i szefowie resortów gospodarczych i państwowych instytucji związanych z gospodarką rozmawiali we wtorek w ramach sztabu kryzysowego. Dyskusja toczyła się w ramach wideokonferencji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(flickr.com)
Mateusz Morawiecki zwołał gospodarczy sztab kryzysowy (Fot: Adam Guz/KPRM)

"Trwa posiedzenie gospodarczego sztabu kryzysowego z udziałem premiera" - poinformowała około godziny 19 na Twitterze Kancelaria Premiera.

"Rozpoczęliśmy dziś prace gospodarczego sztabu kryzysowego. Zaprosiłem do niego szefów i szefowe głównych instytucji odpowiedzialnych za stabilność polskiej gospodarki: Prezesa NBP, wicepremiera i ministra aktywów państwowych razem z ministrami rozwoju, finansów, rodziny, a także prezesów BGK, PFR i UOKiK oraz przewodniczącego KNF" - napisał na Facebooku wieczorem, po zakończeniu rozmów, Mateusz Morawiecki.

Jak wyjaśnił, omówione zostały możliwe scenariusze rozwoju wypadków. "Nie ukrywamy, że przed Polską i światem albo poważne spowolnienie, albo o wiele gorsza w skutkach recesja. Dla nas, rządu i urzędników odpowiedzialnych za sektory gospodarcze i finansowe, kluczowym celem jest, aby polscy pracownicy przeszli przez kryzys bez utraty pracy i środków do życia, a polskie firmy - bez utraty płynności, biznesowego potencjału i wypracowanej pozycji w łańcuchach wartości" - wyjaśnił premier.

Przekonywał też, że "odpowiedzialna polityka fiskalna od roku 2015 doprowadziła do uszczelnienia systemu podatkowego i znacznego zmniejszenia deficytu finansów publicznych".

"Można powiedzieć, że w porę założyliśmy 'pasy bezpieczeństwa'. Planowaliśmy, żeby ta trampolina finansowa była wielkim bodźcem rozwojowym Polski - w obecnej sytuacji będzie ona swoistym amortyzatorem naszej gospodarki. Jesteśmy bardziej niezależni i lepiej przygotowani na wstrząsy zewnętrzne" - napisał Morawiecki.

Obejrzyj też: Koronawirus. Samozatrudnieni będą pierwszymi ofiarami kryzysu

"Dzięki zaplanowanemu na ten rok budżetowi bez deficytu możemy mówić o buforze, który daje nam przestrzeń do podejmowania zdecydowanych działań. I takie działania podejmujemy" - zapewnił premier.

Zgodnie z zapowiedzią marszałek Elżbiety Witek Sejm będzie głosował nad tarczą antykryzysową w piątek. Prezydium Sejmu zdecydowało, że większość posłów będzie mogła wziąć udział w posiedzeniu zdalnie. Na sali obrad będą tylko przedstawiciele poszczególnych klubów.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: epidemia
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-03-2020

POLAKGDYBY TO NIE BYŁO STRASZNE, TO NAWET MOŻNA BYŁOBY SIĘ UŚMIECHNĄĆ, ŻE PREMIER OGLĄDA TVP INFO. TRZYMAJCIE SIĘ LUDZISKA, BO MOŻE BYĆ NAS MNIEJ JAK SIĘ … Czytaj całość

24-03-2020

lissPo co to picowanie jak rządem i tak steruje psychicznie chory Kain, aktualnie nawolujacy do wyborów

24-03-2020

bito;iorDalej kabzy sobie wypychają.Jakie następne sztaby powołają ???????? Macie złodziei w białych rękawiczkach

Rozwiń komentarze (7)