Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
usa
25.03.2020 13:14

Koronawirus na celowniku. Amerykanie rzucają 2 bln dolarów na walkę z epidemią

W Stanach Zjednoczonych koronawirusa zdiagnozowano u 55 tys. osób z czego ponad 800 zmarło. Władze USA zdecydowały więc o wytoczeniu ciężkich dział do walki z epidemią. W różnych programach pomocowych wydadzą w sumie blisko 2 bln dolarów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Amerykanie wytaczają ciężkie działa do walki z koronawirusem. (Fot: AP/Associated Press/East News)

"Tarcza antykryzysowa" polskiego rządu, która ma uchronić gospodarkę przed załamaniem w związku z epidemią, będzie kosztować około 212 mld zł, czyli około 50 mld dolarów. Dużo? Nie. Amerykanie rzucają do walki z koronawirusem 40 razy więcej pieniędzy - 2 bln dolarów.

W nocy z wtorku na środę po długich negocjacjach udało się osiągnąć porozumienie Białego Domu z Kongresem w kwestii bezprecedensowego pakietu fiskalnego, który kwotą blisko 2 bln dolarów ma wspomóc gospodarkę.

"Chociaż szczegóły pakietu nie są jeszcze znane wiadomo, że do jego elementów będą należeć m.in.: wsparcie finansowe dla firm i władz lokalnych, zapowiadane od dłuższego czasu zasiłki (bezpośrednie transfery), które mają trafić do większości Amerykanów, pożyczki i subwencje dla małych firm tak, by nie musiały zwalniać pracowników, rozszerzenie uprawnień do zasiłku dla bezrobotnych czy odroczenia podatkowe" - wskazują ekonomiści PKO BP.

Koronawirus. Pakiety dla upadających firm. "Taka jest intencja rządu"

Amerykanie nie zamierzają zwlekać i chcą błyskawicznie wprowadzić przepisy umożliwiające uruchomienie pomocy. Według zagranicznej prasy, amerykański senat może przegłosować pakiet w ciągu najbliższych godzin.

Agencja Reuters sugeruje, że 500 mld dolarów może pójść na pomoc dla branż znajdujących się w trudnej sytuacji oraz porównywalna kwota na płatności bezpośrednie w wysokości do 3 tys. dolarów dla milionów amerykańskich rodzin.

Kolejne 350 mld dolarów może trafić na pożyczki dla małych firm, 250 mld na zwiększoną pomoc dla bezrobotnych i 75 mld dla szpitali.

Eksperci podkreślają, że wartość pakietu stymulacyjnego przewyższa kwoty, które rząd USA wydaje na obronę, badania naukowe, budowę autostrad i inne programy.

"Perspektywa rychłego uruchomienia gigantycznych środków stymulujących gospodarkę wyraźnie poprawiła nastroje na amerykańskiej giełdzie. Indeks S&P wzrósł o ponad 9 proc., najsilniej od 2008 roku, a Dow Jones o 11,4 proc. - najmocniej od 1933 roku" - zauważają ekonomiści PKO BP.

Ogromny zastrzyk gotówki cieszy inwestorów z całego świata. USA to bowiem finansowe centrum, a rynki są jak naczynia połączone. W środę wyraźnie do góry poszły notowania na giełdach w Azji. Euforii nie ma na parkietach europejskich, ale też nie ma mowy o większych spadkach, jakie obserwowaliśmy w ostatnich tygodniach.

Liczba zakażeń koronawirusem w USA rośnie z dnia na dzień. Obecnie w Stanach Zjednoczonych jest już ponad 55 tys. zakażonych, z czego zmarło ponad 800 osób.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: usa, trump, kongres usa, koronawirus, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-03-2020

AlexZachowując proporcje budżetowe, Stany wydają na walkę z wirusem mniej, niż my na wojnę z opozycją.

25-03-2020

POjechany umysłowo;POwiem krótko :pieniendzy nie ma i nie bedzie.

25-03-2020

podziękowanie dla rządubędą drukować kolejne pieniądze, a potem z Polski wycyckają wszystkie dobra Narodu Polskiego :(

Rozwiń komentarze (73)