Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Koronawirus. Shell odnotował stratę 18 mld dolarów

19
Podziel się:

Koronawirusowy kryzys i spadające ceny ropy oraz gazu odbiły się na wynikach finansowych Shella. Gigant odnotował stratę na poziomie 18 mld dolarów - informuje "The Guardian".

Koronawirus. Shell zanotował ogromną stratę.
Koronawirus. Shell zanotował ogromną stratę. (Unsplash.com)
bECIqBdx

Zawirowanie na rynku ropy i gazu odbiło się na wynikach finansowych Shella. Gigant naftowy odnotował stratę netto w wysokości 18,3 mld dolarów w drugim kwartale 2020 roku.

To spora zmiana przy porównaniu wyników z analogicznym okresem rok wcześniej, kiedy to wyniki Shella były na plusie o 3 mld dolarów netto. Również w pierwszym kwartale 2020 roku koncern mógł się pochwalić zielonymi słupkami (2,7 mld dolarów netto zysku).

Tak słabe wyniki to efekt marcowo-kwietniowych zawirowań na rynku ropy, kiedy to ceny tego surowca pikowały. W drugiej połowie kwietnia kursy ropy spadły nawet poniżej zera.

bECIqBdz
Zobacz także: Zobacz też: Kontrole kurortów. UOKiK rozprawia się z naciągaczami

"Guardian" informuje, że koncern był o włos od zanotowania najgorszych kwartalnych wyników finansowych w historii. Jednak Shell nadal jest zmuszony do obniżania wartości swoich aktywów naftowo-gazowych.

Na początku 2020 roku Shell po raz pierwszy od drugiej wojny światowej obniżył dywidendę dla akcjonariuszy. Ostrzegł też ich, że nad firmą wisi "widmo niepewności" po załamaniu się światowych cen ropy.

bECIqBdF

Anglo-holenderski koncern ogłosił, że w tym roku kadra kierownicza nie ma co liczyć na premie. Firma szuka również cięć w wydatkach. Tak, by w budżecie się znalazło dodatkowe 9 mld dolarów. W dalszej części roku zarząd przyjrzy się koncepcji dobrowolnych zwolnień części kadry.

Shell prognozuje, że światowe ceny ropy nie dorównają cenom z 2019 roku jeszcze przez następne trzy lata. Koncern przewiduje, że do końca 2020 roku za baryłkę trzeba będzie zapłacić 30 dolarów. Natomiast do końca 2021 roku - 40 dolarów, 2022 roku - 50 dolarów, a do końca 2023 - 60 dolarów. Dla porównania: średnia cena baryłki ropy w 2019 roku wyniosła 64,36 dolary.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECIqBea
KOMENTARZE
(19)
Dziękuje
rok temu
Dolar po 2 zł euro po 3 zł
jan
rok temu
prawda jest taka, że powoli nikt już nie ma pomysłu jak wyjść z tej sytuacji. Dlatego dojdzie do przesilenia podczas którego o to aby nie zdechnąć Rosja przez walkę USA Chiny napadnie na Europę. Poprzedzone jednak zostanie to bałaganem w Europie i na świecie który same ruskie będą inicjować. To sytuacja bez wyjścia w której zamęt na świecie będzie jeszcze bardziej dołował ceny ropy a zamęt będzie celowo podsycany aby osłabić możliwości obronne danych państw/regionów. Ruskie po prostu zrobią ogromne manewry oraz koncentracje wojsk, ale nikt nie będzie wierzył, że będą zdolni do ataku. Otóż zrobią to, gdyż jedyną wojną jaką można obecnie wygrać to wojna przez totalne zaskoczenie. Po prostu dostaną rozkaz aby jechać na zachód tak szybko jak się da wszelkim sprzętem i wyłączać infrastrukturę (prąd, komunikacja). Zaskoczenie będzie szokiem tak wielkim, że nie uda się nawet karabinów rozdać.
bcbcb
rok temu
Uwaga na złodziek z Shell Kielcle Grunwaldzka. Tam do butli 32,5 l tankuje się 36.8 , jeśli sam zdążysz odłączyć przed odbiciem zaworu. Ot taki mały cud
bECIqBeb
Alfredoo
rok temu
Paliwo u nich było najdroższe to zarobili a teraz płaczą nigdy shell nie miał najniższych cen.Prawda?
hell
rok temu
Ale przez ostatnie lata mieli zloty okres ,nic im nie bedzie.