Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|
aktualizacja

Koronawirus. Strach zatrzymuje ludzi w domach. Pracodawcy przed trudnymi decyzjami

205
Podziel się:

Kolejne doniesienia o liczbie zakażonych koronawirusem w Polsce sprawiają i przede wszystkim decyzja o zamknięciu szkół sprawiają, że coraz więcej Polaków zastanawia się nad pracą z domu. Jednak tylko nieliczni mogą pozwolić sobie na pracę zdalną, ale i na to muszą uzyskać zgodę. Sprawdzamy, kto i dlaczego o tym decyduje.

Droga do pracy nawet w maseczce może, przy skali epidemii nie być bezpieczna.
Droga do pracy nawet w maseczce może, przy skali epidemii nie być bezpieczna. (Shutterstock.com)

W naszej skrzynce kontaktowej dziejesie.wp.pl pojawia się coraz więcej pytań związanych z pracą zdalną. W mailach pytacie o możliwości, które daje nowa ustawa, wprowadzona w życie specjalnie w związku z pojawieniem się koronawirusa.

Sytuację dodatkowo zaognia zamknięcie szkół, które w środę ogłosił premier Mateusz Morawiecki. Szkoły będą zamknięte od poniedziałku 16 marca przez dwa tygodnie. To rodzi duże problemy dla pracujących rodziców.

Ponadto, w korespondencji wyczuwalny jest strach związany z przebywaniem w np. dużych biurowcach czy całych kompleksach biurowców, gdzie przewija się bardzo dużo ludzi. Często są to firmy globalne, gdzie widok człowieka z walizką, który właśnie w Polsce wylądował, nie należy do rzadkości.

Zobacz także: Koronawirus a praca zdalna. Eksperci ostrzegają

Dlatego postanowiliśmy sprawdzić, na ile możemy sobie pozwolić, powodowani tym strachem. W nowej ustawie, zwanej również koronawirusową, znalazł się art. 3, który jest niezwykle ważny dla tych rozważań: "W celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna)."

"Własne obawy"

Nie ma jednak w tym artykule mowy o decyzji pracownika, ewentualnie o wnioskowaniu przez niego o taką możliwość.

- Oznacza to, że zmiana organizacji pracy i przejście na pracę zdalną zależy wyłącznie od polecenia pracodawcy. Pracownik ma obowiązek stosować się do wydanego polecenia (art. 100 par. 2 kp), ale nie ma uprawnienia do pozostania w domu wyłączne ze względu na własne obawy przed zarażeniem się wirusem - mówi Olgierd Rudak prawnik i autor bloga "Lege Artis".

Jednym słowem, to czy będziemy mogli swoje obowiązki wykonywać z domu, zależy tylko i wyłącznie od decyzji pracodawcy. Możemy oczywiście go o to prosić i z nim rozmawiać, ale do niego należy ostatnie słowo. Samowola w tym zakresie może się źle skończyć.

- Pracodawca może potraktować taką nieobecność jako nieusprawiedliwioną, włącznie z pełną gamą konsekwencji - wyjaśnia Olgierd Rudak.

Kwarantanna za 80 proc. pensji

Z naszą redakcją skontaktował się również jeden z wysłanych przez Państwowy Inspektorat Sanitarny (PIS) na domową kwarantanne.

- Nie czuje się źle i nie wydaje mi się, że mój teoretyczny kontakt z ewentualnie zakażonym, musiał skazywać mnie na izolacje. Nie podoba mi się również, że w związku z tą decyzją otrzymam jedynie 80 proc wynagrodzenia, bo taki przecież jest zasiłek chorobowy. Chyba, że jest inaczej w tej sytuacji koronawirusowej. Rozważam podjęcie kroków prawnych w tej sprawie - przekonuje czytelnik.

Postanowiliśmy poprosić eksperta o komentarz do opisanej sytuacji.

- Inspekcja wydaje decyzje o kwarantannie i z tym dokumentem idziemy do lekarza, który wydaje nam zwolnienie lekarskie. Nie możemy tego sugerować, ale z tego, co wiem, to już stała praktyka, że ci ubezpieczeni po to zwolnienie, idą dopiero po kwarantannie i mają do tego pełne prawo - mówi rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

A co z procentem wynagrodzenia za czas przebywania na takim zwolnieniu?

- Osoba poddana kwarantannie lub izolacji ma prawo do zasiłku z tytułu choroby. Podstawą do ich wypłacenia jest decyzja państwowego inspektora sanitarnego. Za okres trwania kwarantanny lub izolacji przysługuje na ogólnych zasadach wynagrodzenie za czas choroby, zasiłek chorobowy lub opiekuńczy, wypłacany przez płatnika składek, czyli przez pracodawcę lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych - mówi Iwona Kowalska - Matis, rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego.

Bez odwołania

Zatem, zgodnie z przypuszczeniami naszego czytelnika, otrzymamy za ten okres 80 proc. średnich poborów z ostatnich 3 miesięcy. Czy możemy w sądzie pracy dochodzić swoich praw do 100 proc. wynagrodzenia, jak zapowiadał to czytelnik?

- Jeśli to jest zasiłek chorobowy, to nie ma możliwości odwołania się do sądu pracy od jego wysokości - mówi Olgierd Rudak.

Próbujemy też ustalić, czy w statystykach ZUS, dotyczących liczby wystawianych zwolnień lekarskich, widać już strach przed koronawirusem i decyzje o kwarantannach i izolacjach. Nie jest to jednak takie proste. - Mamy sezon grypowy i tu zawsze są wzrosty i w tej sytuacji ciężko jest wyodrębnić grupę, która poszła na zwolnienie w związku z epidemią koronawirusa - mówi Żebrowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
dziejesie.wp.pl
KOMENTARZE
(205)
pracodawca
4 lata temu
tak tak tak skarbowka , zus i brak zaplty za wystawione faktury to polska rzeczywistosc a pracodawca za to placi kary , bo nie ma znaczenia czy otrzymal zaplate i a na podatki brawo nasi krwiopijcy - rzadzacy
Robson
4 lata temu
Ale chleba zdalnie nie upieczemy.
miotła
4 lata temu
właściciel firmy sprzątającej ze względów bezpieczeństwa mieszkańców jak i pracownic wysłał pracownice do domu na 2 tyg po 1 dniu spółdzielnia mieszkaniowa straszy karami itd. że nie zapłaci faktur itd.. i bądź tu dobry dla pracowników bez faktur nie bezie zapłaty dla pracownic firma upada ....a spółdzielnia oczywiście zamknięta przed korona vitus
tra la la
4 lata temu
Najpierw wysyłają wszystkich do domów, a potem piszą o strachu na ten temat... Redaktorze, weź się w garść !
Zastanawiając...
4 lata temu
Pracowniku , obudź się! Jak pracodawca nie będzie miał ludzi do pracy zamknie działalność i nie dostaniecie żadnych pieniędzy, bo one nie biorą się od Rządu , jak to niektórzy sobie wyobrażają, tylko z biznesu Gdzie będziesz zarabiał pieniądze na utrzymanie ? Może dostaniesz 500 + Tylko od kogo - Rząd ma pieniądze tylko i wyłącznie od firm płacących podatki. Więc, apel o obudzenie się pracodawców jest chybiony. Módlcie się, żeby wasi pracodawcy mieli zbyt, kontrakty i dalej działali, inaczej recesja murowana i wszyscy na zieloną trawkę. Najwyższy czas, żeby obudził się rząd i zastanowił co robić aby nie wykończyć gospodarki, która w Polsce opiera się na małych i średnich, którzy płacą. Żeby się nie zarazić to chyba trzeba się wystrzelić na stację kosmiczna i to po 14 dniowej kwarantannie i w sterylnym opakowaniu. Zejdźcie na ziemię. Większość nie uniknie zarażenia. Wirus najgroźniejszy jest dla ludzi o obniżonej odporności i starszych. Jak długo zamierzacie być na kwarantannie, na zwolnieniach z powodu strachu przed wirusem?To może personel medyczny z powodu strachu powinien zaprotestować i pójść do domu na kwarantannę do odwołania. Piekarze powinni przestać piec chleb a rolnicy sprzedawać jedzenie, przecież wirus jest na wszystkim. Zamknąć sklepy, nie jeść nie oddychać i nie ruszać się. Myślę, że to szybciej zabija niż SARS. Nie wiedziałam, że Polacy są takimi tchórzami. Na świecie rak zabija 7,6 mln ludzi rocznie.
...
Następna strona