Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus może odbić się na naszym PKB. NBP dostrzega zagrożenie

Ostrzejszy przebieg epidemii koronawirusa, wraz z trwałym spowolnieniem handlu światowego i pogorszeniem nastrojów podmiotów ekonomicznych, przełożyłby się na obniżenie - względem ścieżki centralnej projekcji - prognozowanego wzrostu gospodarczego w Polsce - ostrzega NBP w marcowym "Raporcie o inflacji".

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
(Fot: Leszek Szymański)

Jak przypomina PAP, przewiduje ona wzrost PKB w 2020 r. o 3,2 proc. i w 2021 r. o 3,1 proc.

Wybuch epidemii koronawirusa doprowadził do ponownego pogorszenia perspektyw wzrostu światowej gospodarki. Zdaniem NBP można przyjąć, że globalne skutki epidemii koronawirusa będą większe niż w przypadku SARS ze względu na czterokrotny wzrost udziału Chin w światowym PKB od 2003 r. i znaczy udział tego kraju w globalnych łańcuchach wartości dodanej.

Ważnym skutkiem rozprzestrzeniania się koronawirusa jest wzrost zmienności na rynkach finansowych oraz osłabienie nastrojów podmiotów gospodarczych, zaznaczył bank centralny w "Raporcie o inflacji".

Obejrzyj także: Wpływ koronawirusa na gospodarkę. "Większe szkody przyniosła polityka PiS"

To już się dzieje. Wystarczy spojrzeć, jak zachowują się inwestorzy giełdowi. Jak pisaliśmy w money.pl, gwałtowny spadek cen ropy naftowej doprowadził w poniedziałek do spadków spółek na giełdach, nie tylko w Polsce.

Warszawska giełda poddała się panice rynkowej.
Tąpnięcie na giełdzie w Warszawie. Kurs WIG20 najniżej od 2009 roku

W scenariuszu bazowym projekcji założono, że epidemię uda się opanować w stosunkowo krótkim czasie, a w konsekwencji obniżenie tempa wzrostu PKB w Chinach i gospodarce światowej będzie miało charakter przejściowy.

Istnieje jednak ryzyko, że epidemia będzie miała ostrzejszy charakter, a jej przedłużanie się będzie miało ekonomiczne konsekwencje w postaci trwalszego obniżenia ścieżki wzrostu światowej gospodarki, m.in. na skutek problemów podażowych związanych z zaburzeniami globalnych łańcuchów dostaw, podaje NBP.

Polska gospodarka wyhamuje mocniej niż się to wcześniej wydawało.
Prognozy PKB mocno w dół. "Recesja w strefie euro i USA to o jeden szok za daleko"

Wzrost PKB w Polsce spowolnił w IV kw. ub.r. kształtując się poniżej oczekiwań z projekcji listopadowej. Osłabienie tempa wzrostu polskiej gospodarki jest w dużej mierze efektem przedłużającego się spowolnienia w głównych gospodarkach europejskich, czytamy w raporcie. Na niekorzyść działać też będzie obniżająca się absorpcja Funduszy Europejskich. "Skalę spowolnienia dynamiki popytu krajowego będą łagodzić natomiast wprowadzone przez rząd zmiany legislacyjno-fiskalne podwyższające dochody do dyspozycji gospodarstw domowych" - czytamy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: pkb, wzrost gospodarczy, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-03-2020

FranekOt Amerykę odkrył prosiaczek .To jest zdanie takie jak np. "Oznajmiam wszystkim obywatelom że śnieg jest biały" Brawo!!! A swoją drogą nie … Czytaj całość

09-03-2020

!!!!!!!!!!!!!!!TYTUŁ JEST BŁĘDNY - KORONAWIRUS Z CAŁĄ PEWNOŚCIĄ ODBIJE SIĘ NA NASZYM PKB I NA CAŁEJ ŚWIATOWEJ GOSPODARCE !!!!!!!!!!!!!!!!!

09-03-2020

emerytGlapa jesteś geniuszem!

Rozwiń komentarze (29)