Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|
aktualizacja

Koronawirus w Polsce. Mimo epidemii, rosną czynsze w TBS-ach i mieszkaniach komunalnych. "Uderzenie w najsłabszych"

274
Podziel się:

Kryzys uderza zwłaszcza w mniej zamożne rodziny. Jednak czynsze za mieszkania komunalne czy TBS-y rosną w wielu miastach - na przykład we Wrocławiu, Krakowie czy Olsztynie. - Samorządy pomagają przedsiębiorcom korzystającym z TBS-ów. Od mieszkańców się odwracają - mówią zdenerwowani mieszkańcy.

Wiele miast szykuje podwyżki czynszów w TBS-ach i lokalach komunalnych.
Wiele miast szykuje podwyżki czynszów w TBS-ach i lokalach komunalnych. (WP, Mateusz Madejski)

Od czerwca wzrosną czynsze za mieszkania komunalne we Wrocławiu, a miesiąc później - opłaty za mieszkania w TBS-ach. Nowe stawki wyniosą 8,40 zł za metr w lokalach komunalnych i 15,90 zł za metr w TBS-ach.

Władze Wrocławia podkreślają, że podwyżki bardzo duże nie są - zwykle wynoszą 1-1,5 zł za metr. Inaczej jednak wygląda sytuacja w Krakowie. Lokatorzy mieszkań komunalnych mają zapłacić nawet o 60 proc. więcej niż dotychczas. Najniższa stawka czynszu w mieszkaniu komunalnym będzie wynosić 4,90 zł za metr kwadratowy (obecnie jest to 3,08 zł), a najwyższa – 12,52 zł za metr (dziś wynosi 7,87 zł).

Przeciwko podwyżkom protestowali mieszkańcy i część radnych. Z niewielkim jednak skutkiem - prezydent Jacek Majchrowski przesunął wejście w życie podwyżek z początku maja na początek lipca. Szacuje się, że wyższe rachunki otrzyma ok. 30 tys. mieszkańców stolicy Małopolski.

Informację o podwyżkach dostali też mieszkańcy Olsztyńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego - zapłacą nieco ponad złotówkę za metr więcej. Koszaliński TBS też podnosi opłaty - średnio o około 2,5 proc. Jednak tam podwyżki także zostały przesunięte - w tym przypadku o trzy miesiące. Taka sama decyzja zapadła w TBS-sach w Nowym Sączu. Podwyżki wyniosą od 4,5 procent do 11 procent. Od lipca więcej za mieszkania komunalne i socjalne zapłacą też mieszkańcy podkrakowskiej gminy Skawina.

Zobacz także: Jak prowadzić księgowość w małej firmie bez błędów, mandatów i odsetek?

Mieszkania w TBS-ach oraz lokale komunalne są zwykle przeznaczone dla tych, którzy nie mogą liczyć na uzyskanie kredytu na normalnych warunkach. Są to więc często osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych, czasem też zadłużone.

- Wiem, że epidemia dotknęła niemal każdego. Ale wydaje mi się, że w nas, mieszkańców TBS-ów najbardziej - opowiada nam pan Marcin, który mieszka w takim budynku we Wrocławiu. Nazywa podwyżki "uderzeniem w najsłabszych". - Pracowałem na umowie cywilnoprawnej, więc o kredycie nie było mowy. Miałem jednak oszczędności, mogłem opłacić koszty partycypacyjne. Teraz jednak moje dochody spadły prawie do zera - opowiada. Sugeruje, że miasto mogłoby pomyśleć o "wakacjach czynszowych". - Podwyżki to cios w plecy - dodaje pan Marcin.

Co na to wrocławski TBS? Tłumaczy, że podwyżki zostały zaplanowane jeszcze w 2019 r., kiedy nikt nie spodziewał się epidemii i kryzysu gospodarczego. Przyczyniły się do nich m.in. rosnące koszty pracy i remontów.

TBS Wrocław stawia sprawę jasno: wyższe rachunki są nieuniknione. Jednak przedstawiciele spółki zapewniają, że póki co nie ma dużych problemów z płatnościami czynszów wśród mieszkańców.

Pomoc dla przedsiębiorców, a nie mieszkańców

Mieszkańcy TBS-ów zwracają uwagę także na inny problem. Podczas gdy oni muszą się szykować na uderzenie w portfele, jest grupa najemców, która może liczyć na gigantyczne... obniżki. Tą grupą są przedsiębiorcy, którzy wynajmują lokale użytkowe w TBS-ach. We Wrocławiu właściciele firm mogą liczyć nawet na 99-procentowy rabat w czynszu. Z wnioskami w tej sprawie zgłosiło się już kilkunastu najemców.

Podobny ruch zrobił Widzewski TBS w Łodzi. Tam najemcy lokali użytkowych mogą teraz płacić złotówkę czynszu.

- Ja rozumiem, że ratowanie miejsc pracy to jest teraz priorytet. Ale skoro władze ratują przedsiębiorców, to czemu nie pomogą ratować tych, którzy ledwo wiążą koniec z końcem? - pyta pan Marcin.

Apeli o umorzenie czynszów w TBS-ach mieszkańcom jest coraz więcej. W Szczecinie interpelację w tej sprawie zgłosili radni PiS. Zaproponowali, by umorzyć czynsze wszystkim, którzy "czują się dotknięci kryzysem" - a zwłaszcza tym, którzy stracili pracę, seniorom oraz rodzicom przynajmniej dwójki dzieci. Dotychczas jednak władze miasta nie zareagowały na apel.

Nie wszystkie miasta jednak podnoszą czynsze w TBS-ach i mieszkaniach socjalnych. Inną drogą poszedł na przykład Chorzów.

- Dla tych, którzy napotkają problemy finansowe z powodu epidemii, proponujemy obniżkę czynszu o połowę na rok - zapowiedział Andrzej Kotala, prezydent miasta.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(274)
gość.
2 lata temu
Kosztem ludzi robia podwyzszki aby mieć wieksza pensje bo napewno nie na remonty.W dobie kryzysu tak zerować na ludziach .A gdzie pan prezydent który powinien stanąć po stronie ludzi.Zadnej pomocy ,tylko plac i placz bo kogo to obchodzi.
Mariusz
2 lata temu
Możemy zapomnieć o tańszych mieszkaniach. Mnie i tam buro nieruchomości abc dom w Krakowie znalazło mieszkanie w spoko cenie i nawet wydałem na nie trochę mniej niż zamierzałem.
wyborca
2 lata temu
Podwyżki czynszów w TBS ach wynikają z drastycznie wysokich kosztów zarządu. Ale to nie jest wina zarządów ,że chcą zarabiać setki tysięcy złotych miesięcznie . Rząd na to pozwala stanowionym prawem .Miejcie pretensje do tych , na których głosujecie .
pisowiec
2 lata temu
Ale jak się boją mieszkańcy TBS zastrajkować to bym im jeszcze podwyższył czynsz o 100 procent. Szefowie TBS powinni zarabiać tak jak prezes ORLENU i z tej pensji opłacać polityków , dzięki którym jest tym kim jest
ekonomista
2 lata temu
Nie podibały się wam groszowe czynsze za komuny to płaćcie ile chcą, zarządy TBS zarabiają miesięcznie setki tysięcy złotych , Ta pensja nie jest z kredytów bankowych tylko z waszych czynszów. Ale jak zachciało się kapitalizmu to trzeba pracować na kapitalistów
...
Następna strona