Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marcin Łukasik
Marcin Łukasik
|
aktualizacja

Faktura Jarosława Kaczyńskiego wg TVP, czyli co nie zgadza się w zakupach prezesa PiS

2787
Podziel się:

Numer PESEL zamiast NIP? Stawka 23 proc. na wieńce zamiast 8 proc.? Pierwsza sprzedaż w tym roku, choć był 10 kwietnia? Lista nieprawidłowości w sprawie faktury Jarosława Kaczyńskiego jest długa. Część osób mówi o fałszerstwie, ale doradcy podatkowi już nie są tak kategoryczni.

Doradcy podatkowi nie są tak kategoryczni wobec rzekomej faktury Jarosława Kaczyńskiego.
Doradcy podatkowi nie są tak kategoryczni wobec rzekomej faktury Jarosława Kaczyńskiego. (East News, Stefan Maszewski/Reporter)

W poniedziałek w "Wiadomościach" TVP wyemitowano reportaż o Jarosławie Kaczyńskim i jego wizycie na cmentarzu z okazji 10-tej rocznicy katastrofy smoleńskiej. W materiale podkreślono, że poseł i prezes PiS kupił - za własne, a nie partyjne środki - wieńce nagrobne. Na dowód pokazano fakturę.

Problem w tym, że wiele rzeczy na tym dokumencie się nie zgadza, co szybko zostało zauważone i wytknięte. "Zamiast NIP jest PESEL. Zamiast stawki 8 proc. jest 23 proc." - wyliczał na Twitterze poseł PO Michał Szczerba.

Niektórzy zwrócili uwagę, że z dokumentu można wnioskować, że to pierwsza sprzedaż w tym roku, choć przecież data transakcji to 10 kwietnia. Uwadze nie umknęło również to, że pojawia się słowo "paragon", a prefiks na dokumencie to FV, oznaczający fakturę VAT.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

"Paragon musi być fiskalny, a wtedy klient dostaje albo paragon fiskalny, albo fakturę. Na paragonie fiskalnym można podać NIP, ale nie podaje się PESEL" - komentował jeden z użytkowników Twittera.

Część osób zastanawiała się, jak to możliwe, aby mała kwiaciarnia przy cmentarzu była wyposażona w drukarkę, aby od razu wydać fakturę? No i wreszcie - kto dziś nosi przy sobie niemal 2 tys. zł w gotówce, aby zapłacić nią za wieńce?

Przy tej liczbie nieścisłości szybko pojawiły się zarzuty o to, że autorzy materiału w TVP stworzyli falsyfikat faktury. I - co ważne - zrobili to bardzo nieudolnie. "Oj, straciliście zupełnie czujność... nawet proste oszustwa Wam nie wychodzą" – napisała kolejna użytkowniczka Twittera.

To poważne zarzuty. Tym bardziej, że za podrobienie lub podawanie faktury za autentyczną jest przestępstwem, za którego popełnienie grozi kara do 2 lat więzienia (zgodnie z art. 270a k.k.).

Jednak doradcy podatkowi nie są już tak kategoryczni. Marcelina Szwed-Ziemichód, wskazuje, że choć pewne pozycje na fakturze mogą budzić wątpliwość, to jednak można znaleźć dla nich uzasadnienie.

- Faktycznie, numer faktury jest dziwny, ale może on wynikać z tego, że w istocie była to pierwsza faktura wystawiona w tym miesiącu, a wcześniej klienci indywidualni prosili tylko o paragony, nie było natomiast sprzedaży na rzecz przedsiębiorców – tłumaczy ekspertka.

- Ponadto, można wystawić fakturę konsumencką na osobę fizyczną, a wtedy nie trzeba podawać NIP-u. Wystarczy PESEL (on nie jest wymagany, chociaż niektórzy proszą o jego dopisanie) – dodaje.

Marcelina Szwed-Ziemichód wyjaśnia też wątpliwości dotyczące stawki za wieńce. Wedle prawa za taki produkt stawka podatkowa może wynosić 8 proc. Jednak zdaniem ekspertki, wszystko zależy od tego, o jakie wieńce chodzi – jeżeli mamy wieńce wyłącznie z samych kwiatów, wtedy stawka to 8 proc., natomiast jeżeli mamy wieńce z większej ilości elementów i z innych materiałów, wtedy stawka może być wyższa (23 proc.).

- Niektóre kwiaciarnie, traktują wieńce jako tzw. świadczenie złożone i stosują jedną stawkę VAT. Z reguły wyższą, żeby nie mieć zaległości w przypadku ewentualnej kontroli. Jeżeli ktoś kupił same kwiatki, to stawka wynosi 8 proc. Jeśli świadczenie jest bardziej złożone, to może wynieść 23 proc – wyjaśnia Szwed-Ziemichód.

W sprawie nietypowej mimo wszystko faktury zwróciliśmy się z pytaniami do TVP. Czekamy na odpowiedź.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2787)
Apollo
3 lata temu
Prezes ma mieć wszystko darmo należy mu sie jak psu buda a tak poważnie cała ta partyjka PiS to oszuści walkarze i złodzieje z Obajtkiem na czele🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮
ogu
4 lata temu
no i co łyso wam leming
@wredna
4 lata temu
Pytanie: ''kto dziś nosi przy sobie niemal 2 tys. zł w gotówce? w tym przypadku uważam za retoryczne. . .
100 %
4 lata temu
Lewa faktura jest lewą fakturą, wy pseudo fachowcy nie znacie przepisów. Lewizna jest karalna i nie ma dyskusji.
Karol
4 lata temu
Na biednego na pewno nie trafiło.Bo około 20 tyś.na jedną osobę i kota,to chyba nie tak mało
...
Następna strona