Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus. Wzrosła liczba cyberprzestępstw

Komisja Europejska wskazuje, że przez pandemię koronawirusa na terenie Wspólnoty wzrosła liczba cyberprzestępstw. Głównie przestępcy celują w naciąganie na "cudowne kuracje", a także fałszywe leki i aerozole do dezynfekcji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Oszuści wykorzystują panikę związaną z koronawirusem

Oszuści w internecie próbują zarobić na koronawirusie. Wykorzystują trudną sytuację i naiwność bądź ograniczoną czujność klientów, wywołaną paniką.

- Wielu Europejczyków musi zostać w domu. W rezultacie ludzie są zmuszeni do telepracy i spędzają dużo czasu online. Niestety przestępcy z tego korzystają. Śledzą i wykorzystują nasze obawy. Nasz strach staje się ich szansą na biznes - mówi, cytowana przez PAP, Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.

- Liczba fałszywych leków, aerozoli do dezynfekcji lub cudownych kuracji sprzedawanych online jest oszałamiająca. Współpracujemy z rządami krajowymi i unijnymi agencjami, aby rozwiązać ten problem i zapewnić ludziom bezpieczeństwo - zapewniła szefowa KE.

Obejrzyj: Przedsiębiorca punktuje zapowiedzi rządu

- Agencje Unii Europejskiej udzielają porad na temat tego, jak się chronić. Proszę sprawdzać, czy strony internetowe są rzeczywiście obsługiwane przez wiarygodny podmiot - podkreśliła. I dodała, że w przypadku opracowania szczepionki przeciwko koronawirusowi, rząd i instytucje publiczne ogłoszą to, a opinia publiczna dowie się o tym z wiarygodnego źródła.

- Do tego czasu będziemy nadal ściśle współpracować z rządami krajowymi, przy pomocy naszych agencji, aby nie dopuścić do obrotu niebezpiecznymi podrabianymi lekami - powiedziała szefowa KE Ursula von der Leyen.

Jak podaje PAP, Europol wspierał w ostatnich tygodniach globalną operację przeciwko handlowi podrobionymi lekami. Na całym świecie skonfiskowano ponad 4,4 mln jednostek nielegalnych farmaceutyków, rozbito 37 zorganizowanych grup przestępczych oraz aresztowano 121 osób.

Działania dotyczą też internetu. Dzięki działaniom śledczych usunięto 2,5 tys. linków do stron, mediów społecznościowych, platform internetowych czy reklam.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-03-2020

Zenko"Cudowny sprzęty"? Skąd my to znamy. Siesiesiesiema.

25-03-2020

Agnon35Co wy chcecie ludzie muszą jakoś sobie dorobić

24-03-2020

abcplus piszą na forach internetowych bzdurne komentarze

Rozwiń komentarze (4)