Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Koronawirus w Polsce. Rząd wprowadza kolejne obostrzenia, ale zakupy zrobisz bez problemu

169
Podziel się:

Sklepy spożywcze, apteki oraz z artykułami pierwszej potrzeby pozostaną otwarte. Mimo zaostrzenia działań prewencyjnych, nie ma potrzeby robić zapasów.

Mimo obostrzeń sklepy będą czynne. Nie ma potrzeby robienia zakupów ponad miarę.
Mimo obostrzeń sklepy będą czynne. Nie ma potrzeby robienia zakupów ponad miarę. (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)

Rząd wprowadził dodatkowe zasady bezpieczeństwa, zaostrzając dotychczasowe ograniczenia. Od 25 marca będą np, obowiązywać ograniczenia w poruszaniu się.

Co to oznacza? Najprościej mówiąc, zakaz wychodzenie z domu, z nielicznymi wyjątkami. "Obowiązek pozostania w domu nie będzie dotyczył jednak dojazdu do pracy czy załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi" - czytamy w komunikacie.

Spokojnie zrobisz zakupy

Choć informacje o zaostrzeniu ograniczeń mogą powodować zrozumiały niepokój, który wiele osób odreagowuje, robiąc zakupy "na zapas", to warto podkreślić, że nie ma takiej potrzeby. Sklepy z żywnością wciąż pozostaną otwarte, a zakaz przemieszczania się nie dotyczy wyjść na zakupy.

"Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa" - potwierdza rządowy komunikat.

Zobacz także: Polka apeluje do rodaków. Zdradza prawdę o koronawirusie

Należy jednak zachować środki ostrożności. Zachować odstęp co najmniej 1,5 metra od rozmówcy, nie witać się poprzez uścisk dłoni. W wielu sklepach już zainstalowano dozowniki z płynem dezynfekującym. Warto używać również rękawiczek i bez potrzeby nie dotykać innych towarów. Przed kasami również należy zachować odstęp, a płacić zbliżeniowo i unikać gotówki.

Dodatkowym obostrzeniem wprowadzonym od wtorku jest przemieszczanie się jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to jednak nie dotyczy rodzin.

W galeriach handlowych czynne tylko niektóre punkty

Handel w galeriach handlowych został ograniczony już wcześniej. Rząd w ubiegłym tygodniu jedynie doprecyzował zasady ich pracy. W rozporządzeniu wprowadzającym stan epidemii zwarto katalog branż, które mogą prowadzić działalność w galeriach handlowych.

Można zatem sprzedawać: produkty spożywcze, kosmetyki (z wyjątkiem produktów przeznaczonych do perfumowania lub upiększania), artykuły toaletowe i środki czystości, leki i wyroby farmaceutyczne, artykuły remontowo-budowlane, prasę, artykuły dla zwierząt oraz paliwa.

"Dodatkowo w galeriach handlowych mogą być świadczone usługi medyczne, bankowe, ubezpieczeniowe, pocztowe, pralnicze lub gastronomiczne, ale tylko w zakresie dowozu, bez usług 'na wynos' w samej galerii" - informuje Ministerstwo Rozwoju.

Prowadzisz firmę? Możesz jechać po towar

Ograniczenia dotyczą również przemieszczania się samochodem, czy komunikacją miejską. Miasta wciąż pozostają otwarte i nie ma decyzji o zamknięciu ich kordonem sanitarnym, ale z wyjątkiem drogi do i z pracy, wolontariatu w walce z koronawirusem oraz niezbędnych spraw życia codziennego nie powinniśmy się przemieszczać.

Przedstawmy to na przykładzie. Jeśli jesteś pracownikiem, albo prowadzisz własną firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.

Podobnie jeżeli zaangażowałeś się w walkę z epidemią koronawirusa jako wolontariusz, szyjesz maseczki, pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, również możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(169)
greg
4 lata temu
Czy ktoś widział w Polsce takie puste pułki jak na zdjęciu tytułowym?Według mnie dziennikarze robią ludziom straszna krzywde publikujac nieprawdziwe info lu na granicy prawdy.Ludzie o słabszych duszach bardzo to wszystko przeżywają.My chcemy normalnych rzetelnych informacji!!!!!!!!
Anonim
4 lata temu
W sklepach nie obowiązuje zakaz zgromadzeń?
ja
4 lata temu
dlaczego wszyscy mówią o bezpieczeństwie kupujących a nikt o bezpieczeńskie osób pracujących w tych sklepach...
Ehh
4 lata temu
Ale pepco poza galeriami nadal czynne...Bez nowego wazonika faktycznie trudno byłoby przeżyć
obserwator
4 lata temu
A co w sytuacji, kiedy auto służy do pracy? Około 2000 km miesięcznie. Robi się coraz cieplej i jazda na oponach zimowych nie jest zbyt bezpieczna. Przy założeniu, że warsztat będzie pracował można pojechać zmienić koła czy nie? Jest to rzecz konieczna, czy może zbędna?
...
Następna strona