Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus w Polsce. Rząd wprowadza kolejne obostrzenia, ale zakupy zrobisz bez problemu

Sklepy spożywcze, apteki oraz z artykułami pierwszej potrzeby pozostaną otwarte. Mimo zaostrzenia działań prewencyjnych, nie ma potrzeby robić zapasów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Mimo obostrzeń sklepy będą czynne. Nie ma potrzeby robienia zakupów ponad miarę. (Fot: Piotr Kamionka/REPORTER)

Rząd wprowadził dodatkowe zasady bezpieczeństwa, zaostrzając dotychczasowe ograniczenia. Od 25 marca będą np, obowiązywać ograniczenia w poruszaniu się.

W sieci zaczęły pojawiać się dramatyczne wpisy uwięzionych kierowców.
Koronawirus uwięził kierowców. "Nie mam siły, wasze pisanie i nasze apele nic nie dają"

Co to oznacza? Najprościej mówiąc, zakaz wychodzenie z domu, z nielicznymi wyjątkami. "Obowiązek pozostania w domu nie będzie dotyczył jednak dojazdu do pracy czy załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi" - czytamy w komunikacie.

Spokojnie zrobisz zakupy

Choć informacje o zaostrzeniu ograniczeń mogą powodować zrozumiały niepokój, który wiele osób odreagowuje, robiąc zakupy "na zapas", to warto podkreślić, że nie ma takiej potrzeby. Sklepy z żywnością wciąż pozostaną otwarte, a zakaz przemieszczania się nie dotyczy wyjść na zakupy.

"Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa" - potwierdza rządowy komunikat.

Polka apeluje do rodaków. Zdradza prawdę o koronawirusie

Należy jednak zachować środki ostrożności. Zachować odstęp co najmniej 1,5 metra od rozmówcy, nie witać się poprzez uścisk dłoni. W wielu sklepach już zainstalowano dozowniki z płynem dezynfekującym. Warto używać również rękawiczek i bez potrzeby nie dotykać innych towarów. Przed kasami również należy zachować odstęp, a płacić zbliżeniowo i unikać gotówki.

Dodatkowym obostrzeniem wprowadzonym od wtorku jest przemieszczanie się jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to jednak nie dotyczy rodzin.

W galeriach handlowych czynne tylko niektóre punkty

Handel w galeriach handlowych został ograniczony już wcześniej. Rząd w ubiegłym tygodniu jedynie doprecyzował zasady ich pracy. W rozporządzeniu wprowadzającym stan epidemii zwarto katalog branż, które mogą prowadzić działalność w galeriach handlowych.

Można zatem sprzedawać: produkty spożywcze, kosmetyki (z wyjątkiem produktów przeznaczonych do perfumowania lub upiększania), artykuły toaletowe i środki czystości, leki i wyroby farmaceutyczne, artykuły remontowo-budowlane, prasę, artykuły dla zwierząt oraz paliwa.

Galerie handlowe opustoszały. Kupisz w nich tylko produkty podstawowej potrzeby.
Kornawirus w Polsce. Nowe zasady handlu w galeriach

"Dodatkowo w galeriach handlowych mogą być świadczone usługi medyczne, bankowe, ubezpieczeniowe, pocztowe, pralnicze lub gastronomiczne, ale tylko w zakresie dowozu, bez usług 'na wynos' w samej galerii" - informuje Ministerstwo Rozwoju.

Prowadzisz firmę? Możesz jechać po towar

Ograniczenia dotyczą również przemieszczania się samochodem, czy komunikacją miejską. Miasta wciąż pozostają otwarte i nie ma decyzji o zamknięciu ich kordonem sanitarnym, ale z wyjątkiem drogi do i z pracy, wolontariatu w walce z koronawirusem oraz niezbędnych spraw życia codziennego nie powinniśmy się przemieszczać.

W związku z zagrożeniem koronawirusem niedzielny zakaz handlu pod pewnym względem zostanie złagodzony.
News money.pl: Zakaz handlu złagodzony. W niedzielę będą dostawy towaru

Przedstawmy to na przykładzie. Jeśli jesteś pracownikiem, albo prowadzisz własną firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.

Podobnie jeżeli zaangażowałeś się w walkę z epidemią koronawirusa jako wolontariusz, szyjesz maseczki, pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, również możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: koronawirus, Covid-19, handel, gospodarka, wiadomości, epidemia, Koronawirus Informator
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-03-2020

KrzyśWszystkich pozamykać w domach ale na wybory nas wypuszcza. Paranoja

24-03-2020

Rok komornika|Zastanawiam się czym to wszystko się skończy , za miesiąc ilu ludzi zostanie bez niczego pracy,pieniędzy itd.... Wirus zabija ,grypa zabija ale … Czytaj całość

25-03-2020

ZbyśNie pokazujcie na zdjęciach pustych półek, tylko działajcie w kierunku ich zapełnienia!!!

Rozwiń komentarze (169)