Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Koronawirus znowu mutuje. Pandemia jeszcze się nie skończyła

Podziel się:

Choć z powodu wojny w Ukrainie pandemia koronawirusa zaszła na dalszy plan i poświęca się jej mniej uwagi, nie oznacza to, że przestała być groźna. Brytyjscy naukowcy ostrzegają przed "ukrytym" wariantem wirusa, który zaczyna rozprzestrzeniać się w Europie. "Spodziewaliśmy się innego zwrotu" - powiedział CNBC Ralf Reintjes, profesor epidemiologii na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Hamburgu.

Koronawirus znowu mutuje. Pandemia jeszcze się nie skończyła
Pandemia nie odpuszcza (Materiały WP, Adobe)

Gwałtowny wzrost liczby zakażeń notują m.in. Niemcy, gdzie dziennie liczba nowych przypadków przekracza 200 tys.

Za wzrost liczby zakażeń odpowiada podwariant już i tak wysoce zakaźnego Omikrona - BA.2. Jak podaje CNBC, w nieco mniejszym stopniu odpowiada również za rosnącą liczbę infekcji w USA i Azji.

BA.2 opisywany jest jako wariant "ukryty", ponieważ w porównaniu z oryginalnym Omikronem ma mutacje genetyczne, które mogą utrudniać odróżnienie od starszego wariantu delta przy użyciu testów PCR.

Zobacz także: Pomoc dla osób z Ukrainy. Czego najbardziej potrzeba?

Wirus atakuje

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, obecność mutacji BA.2 odnotowano już w 16 krajach, a liczba zakażeń tym konkretnym typem wirusa rośnie z tygodnia na tydzień.

"Tendencja ta jest najbardziej widoczna w regionie Azji Południowo-Wschodniej, a następnie we wschodnim regionie Morza Śródziemnego, Afryce, Zachodnim Pacyfiku i Europie. BA.2 dominuje obecnie w regionie obu Ameryk" - czytamy w komunikacie WHO.

Wyjątkowo zakaźny wirus

Naukowcy zajmujący się badaniem nowego typu wirusa zwracają uwagę, że jest on być szczególnie niebezpieczny ze względu na łatwość, z jaką się rozprzestrzenia.

"Istnieje również sporo doniesień, że osoby, które zaraziły się omicronem, czyli wariantem BA.1, a kilka tygodni później zaraziły się BA." - powiedział CNBC Ralf Reintjes.

Zdaniem naukowców możliwe, że "ukryty" wariant wirusa może być odpowiedzialny za kolejną falę pandemii. Tym bardziej że w wielu krajach zniesiono już obostrzenia sanitarne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl