Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Malwina Gadawa
Malwina Gadawa
|

KRRiT będzie mogła wydać więcej na wynagrodzenia. Niemal 7 mln zł w ciągu 10 lat

17
Podziel się:

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Złożony projekt określa maksymalny limit wydatków na wynagrodzenia w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. W latach 2023-2032 ma on wynieść 6,8 mln zł.

KRRiT będzie mogła wydać więcej na wynagrodzenia. Niemal 7 mln zł w ciągu 10 lat
Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (PAP)

Autorem projektu jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przedstawione przepisy zakładają, że w latach 2023-2032 maksymalny limit wydatków na wynagrodzenia w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji wraz z opłaconymi przez pracodawcę składkami na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy ma wynieść 6,8 mln zł.

Maksymalny limit wydatków określony został kwotowo na poszczególne lata przez waloryzację limitu na rok 2022, który wynosi obecnie 585 tys. zł. Zgodnie z nowelizacją w przyszłym roku limit ten zwiększy się już do 607 tys. zł, aby w 2032 roku osiągnąć poziom 760 tys. zł.

Resort uzasadnia projekt dodatkowymi obowiązkami KRRiT

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w uzasadnieniu projektu ustawy tłumaczy, że większe wynagrodzenia związane jest z dodatkowymi obowiązkami. Chodzi o prowadzenie monitoringu rynku audiowizualnych usług medialnych na żądanie (VOD)

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz także: 2 mld zł na TVP. Nie ma innego sposobu? "Danina konieczna, ale telewizja musi się trzymać zasad"
Na rok 2022 w budżecie Krajowej Rady w kwocie 67.985 tys., w ramach zaplanowanych środków na wynagrodzenia osobowe pracowników wraz z pochodnymi zostały ujęte środki na wynagrodzenia 7 etatów VOD w wysokości 585 tys. zł - czytamy w materiałach dołączonych do projektu ustawy.

Do zadań Departamentu Monitoringu należą m.in. kontrolowanie audiowizualnych usług medialnych na żądanie, prowadzenie postępowań administracyjnych, czy opiniowanie projektów aktów prawnych.

Czym jest KRRiT?

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jest organem konstytucyjnym, który ma stać na straży wolności słowa, prawa do informacji oraz interesu publicznego w radiofonii i telewizji. KRRiT składa się z 5 członków (dwóch wyznacza Prezydent RP, dwóch Sejm RP i jednego Senat RP) wybieranych na kadencję 6-letnią. Przewodniczącego KRRiT wybiera Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Dochody Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wyniosły w 2020 roku ponad 35 mln zł i były o 6 mln zł mniejsze niż zakładał plan finansowy. Przesądziły o tym mniejsze wpływy z opłat koncesyjnych. Wydatki wyniosły ponad 62 mln zł. Na wynagrodzenia pracowników wydano 12,8 mln zł, zatrudnionych na etatach były 152 osoby.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji była ostatnio w centrum uwagi, a to wszystko za sprawą zwlekania z decyzją. Chodzi oczywiście o koncesję dla stacji TVN 24. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji dopiero na kilka dni przed wygaśnięciem koncesji stacji informacyjnej zdecydowała o jej przedłużeniu. TVN czekał na tę decyzję 594 dni. Długo na przedłużenie koncesji czekała także inna stacja koncernu — TVN 7. W końcu się udało, ale wcześniej KRRiT czterokrotnie bez rozstrzygnięcia głosowała w sprawie przedłużenia koncesji na nadawanie naziemne dla tej stacji.

Poseł Nowoczesnej, członek sejmowej Komisji Kultury Krzysztof Mieszkowski krytycznie ocenia dotychczasową działalność Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Krajowa rada jest obecnie podporządkowana partii rządzącej. Większość decyzji, jakie podejmuje, służą przede wszystkim PiS-owi. Dziś mamy absolutnie skrajną sytuację, kiedy media publiczne są podporządkowane jednej partii. W obecnej formule istnienie KRRiT jest nieprzydatne społecznie — mówi money.pl poseł Mieszkowski.

Krzysztof Mieszkowski dodaje, że według niego konieczna jest reforma całego systemu mediów publicznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(17)
Hania
2 lata temu
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji powinna dawno zostać zlikwidowana.W 2016 roku przeszłam na emeryturę w wysokości 1/3 średniej płacy krajowej i od 2016 roku w myśl obowiązujących przepisów mogłam nie opłacać abonamentu RTV, ale nie wiedziałam o obowiązku złożenia wniosku na Poczcie Polskiej. Przez 42 miesiące oczekiwałam na wydanie decyzji o umorzenie lub odmowie umorzenia zaległości w opłacaniu abonamentu RTV w kwocie 158,90 zł za okres od 1 kwietnia 2018 do 31 października 2018 roku. I po 42 miesiącach od złożenia wniosku dostałam wezwanie do przedłożenia dokumentów, wśród których jest to co złożyłam wraz z wnioskiem. Na zadanie telefonicznie pytanie dlaczego tak długo trwa załatwienie wniosku, pewna pani odpowiedziała że wniosek się gdzieś zapodział w archiwum. Zgodnie z Kpa organ ma załatwić podania i wnioski niezwłocznie w terminie 30 dni, w wyjątkowych sytuacjach może ten termin być przedłużony do 2 miesięcy. Uregulowałam dziś ten abonament, bo może człowieka szlag trafić na takie ekspresowe działania urzędników tego nierządu.
Trójka = żena...
2 lata temu
taaak!! więcej dla Kamiennej twarzy z Trójki!!! aby więcej zdołowała te media!!! propagandowe gadulce, żenujący prowadzący bez dykcji, animuszu.... ot kazali mu gadać to gada!!
Mazi
2 lata temu
Dlaczego od razu nie napiszcie, ile to będzie przez 100 lat!
Gość
2 lata temu
Ta radę to już dawno powinni rozgonić. Ta instytucja jest zupełnie niepotrzebna .
jacku
2 lata temu
680 tys rocznie piszecie ile by to na 10 lat. szkoda że nie napiszecie ile by to było za tysiąc lat (zresztą za tysiąc lat to byłoby 680 mln czy mniej niż 1/300 ukradzionego Vatu- 250 mld), odezwał się Mieszkowski, gość , który bez studiów jest dyrektorem teatru a ze swoim wykształceniem powinien być co najwyżej w tym teatrze szatniarzem