Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|
aktualizacja

Kupno działki z rozpoczętą budową. Oto gdzie kryją się pułapki

6
Podziel się:

Działki mogą być sprzedawane nawet po rozpoczęciu procesu budowlanego lub po wydaniu decyzji o pozwoleniu na budowę. Zobacz, jakich formalności trzeba przy tym dopełnić.

Kupno działki z rozpoczętą budową. Oto gdzie kryją się pułapki
Kupno działki budowlanej z rozpoczętą budową - jakie są formalności? (Adobe Stock, sutichak)

Rosnące ceny materiałów powodują, że wielu inwestorów porzuca budowę domu i decyduje się wycofać z podjętej inwestycji. Takie osoby wystawiają na sprzedaż działkę z nadzieją na to, że będą mogły zrezygnować z kosztownego procesu budowlanego.

Czy kończenie rozpoczętej budowy jest prostsze niż realizowanie jej od podstaw? Czy warto podejmować takie działanie i kupić działkę, na której ktoś już rozpoczął budowę?

Czy możliwy jest zakup działki z rozpoczętą budową?

Nie ma żadnych ograniczeń ze strony przepisów w zakresie kupna działki z rozpoczętą budową. Możesz nabyć ją np. z fundamentami czy z domem, który znajduje się w np. stanie surowym otwartym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tomek zbudował dom za 65 tysięcy. W środku dwie sypialnie, salon i kuchnia

Jeśli dana osoba pozyskała pozwolenie na inwestycję, a właściciel działki decyduje się jednak ją sprzedać, to w takim przypadku przepisanie gruntu z rozpoczętą budową również będzie możliwe.

Formalne przepisanie działki z rozpoczętą budową

Sprzedaż niezakończonej budowy jest możliwa na różnych jej etapach, także tym wstępnym, kiedy wydane zostało dopiero pozwolenie na inwestycję, ale nie rozpoczęto żadnych prac ziemnych na działce. W takim przypadku nie wystarczy podpisać umowy kupna działki i domu w budowie, aby móc dokończyć proces. Należy również przenieść prawo do pozwolenia na budowę na inną osobę.

Dotychczasowy właściciel działki, na którego wniosek zostało wydane pozwolenie na budowę, powinien w takiej sytuacji złożyć kolejny wniosek do urzędu o przeniesienie pozwolenia na nowego właściciela.

Organ wydający decyzję ma obowiązek przeniesienia jej na rzecz innego podmiotu, ale konieczne jest przy tym, by nowy inwestor przejął wszystkie warunki zawarte w decyzji i złożył w tej sprawie na własną rękę stosowne oświadczenie. Uregulowane jest to art. 40 ustawy Prawo budowlane.

Wniosek dotyczący przeniesienia decyzji o pozwoleniu na budowę powinien zawierać:

- jego dane osobowe,

- informacje dotyczące wydanej decyzji o budowie, m.in. numer i datę jej wydania oraz organ, który ją wydał,

- dane nowego inwestora, na rzecz którego pozwolenie ma zostać przeniesione.

Do wniosku należy przy tym dołączyć:

- oświadczenie podmiotu, na rzecz którego została wydana decyzja, o wyrażeniu zgody na jej przeniesienie na rzecz wskazanego podmiotu lub podmiotów,

- oświadczenie podmiotu, na rzecz którego decyzja ma zostać przeniesiona, o przyjęciu na siebie wszystkich warunków zawartych w decyzji o pozwoleniu na budowę domu,

- oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,

- potwierdzenie wniesienia niezbędnej opłaty skarbowej.

Zgoda na przeniesienie pozwolenia na budowę nie wymaga sprawdzenia ponownie projektu i wydawana jest w formie decyzji administracyjnej.

Czy nowy właściciel może wprowadzić zmiany w projekcie budowlanym?

Zasadniczo nowy inwestor przejmuje wszystkie prawa i obowiązki poprzedniego adresata decyzji o pozwoleniu na budowę. Ma prawo dokonać pewnych zmian w projekcie, ale tylko w zgodzie z obowiązującymi przepisami.

Jeśli dotychczasowy projekt nie jest odpowiedni dla inwestora, to może on wprowadzić w nim zmiany, ale wymagane będzie wówczas uzyskanie decyzji o zmianie pozwolenia na budowę z zatwierdzeniem projektu zamiennego.

Kupno działki z rozpoczętą budową – podatek PIT

Zasadniczo przychód powstały z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości przy sprzedaży prywatnej podlega opodatkowaniu w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Dzieje się tak jednak wyłącznie wtedy, gdy odpłatne zbycie następuje przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Szymon Machniewski, ekspert porównywarki finansowej totalmoney.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(6)
Krysia
4 dni temu
Właśnie to był jeden z powodów dlaczego szukałem gotowego już mieszkania. Takie znalazłam na osiedlu Lubicz Apartamenty niedaleko Bałtyku.
Emilia
miesiąc temu
Moje mieszkanie w Rowach, w okolicach Bałtyku, na osiedlu Lubicz Apartamenty kupiłam jak było już wybudowane. Cieszę się, że podjęłam taką decyzję, ponieważ teraz żyję w bardzo pięknym miejscu.
Oliwier
miesiąc temu
Niedawno skończyliśmy budowę domu. Teraz została wykończeniówka, więc szukaliśmy tym zajmujących się specjalistów. Zdecydowaliśmy się na firmę Budo Dekoracja. Znają się na rzeczy, polecił mi ich mój znajomy.
Zosia
2 miesiące temu
Ja nie chciałam domu i dlatego właśnie kupiłam mieszkanie, które jest idealne, ale muszę je wyremontować. Na szczęście ekipa Budo Dekoracja się tym zajmie, są niezastąpieni w tym.
Renata
2 miesiące temu
Ja postanowiłam kupić po prostu mieszkanie. Wybrałam piękną lokalizację w Rowach, Apartamenty Lubicz.