Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Konrad Bagiński
|

Ledwie co szósty Polak po 60-tce pracuje. Czują się nieprzydatni, nie pomagają im stereotypy

99
Podziel się:

W 2020 r. wśród Polaków w wieku powyżej 60 lat pracowało zaledwie 17,7 proc. osób. Bez zwalczenia ich przyzwyczajeń oraz panujących w narodzie stereotypów nie dobijemy do europejskiej średniej - czyli prawie 60 proc. pracujących – twierdzą analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Ledwie co szósty Polak po 60-tce pracuje. Czują się nieprzydatni, nie pomagają im stereotypy
Ekonomiści PIE: tylko co szósty Polak w wieku powyżej 60 lat pracuje (Getty Images, filadendron)

Zgodnie z danymi Eurostatu, w latach 2005-2019 wskaźnik zatrudnienia wśród mieszkańców UE w grupie osób 55-64 lat wzrósł z 40 proc. do 59 proc. Również w Polsce odnotowano w tym okresie wzrost, z 27 proc. do ok. 50 proc.

Jednak obraz wyłaniający się z badań PIE jest mniej optymistyczny. Wynika bowiem z niego, że wśród Polaków w wieku 60+, pracę zawodową wykonywało 17,7 proc. osób. O ile w grupie 60-64 latków pracujących jest 39 proc., to w przypadku osób w wieku 65 lat i więcej jest to już tylko 6 proc.

Istotnym problemem wpływającym na aktywność seniorów jest wykluczenie społeczne. Aż 68 proc. osób w wieku 60+ żyje w poczuciu całkowitego lub częściowego wykluczenia, a zaledwie 12 proc. badanych nie doświadczyło żadnej formy wykluczenia. Najczęściej zgłaszanym problemem jest dyskryminacja na rynku pracy, które dotknęła aż 57 proc. seniorów.

Zobacz także: Białe kryształowe noce. Dziennikarka o nowym zjawisku wśród seniorów

Dla skutecznej aktywizacji seniorów konieczne będzie uwzględnienie ich potrzeb oraz barier, z jakimi osoby 60+ się stykają - twierdzą analitycy PIE. Ponad 90 proc. seniorów deklaruje, że żyje w poczuciu sensu życia i lubi dzielić się wiedzą i doświadczeniem z innymi. Aż 85 proc. twierdzi, że lubi się uczyć nowych rzeczy, a 82 proc. uważa, że ma jeszcze w życiu wiele do zrobienia.

Z badań PIE wynika, że poziom ucyfrowienia polskich seniorów jest relatywnie wysoki. 73 proc. osób powyżej 60. roku życia korzysta ze smartfona, a 70 proc. z komputera lub laptopa. Ponadto, zaledwie 8 proc. seniorów nie korzysta z żadnych urządzeń cyfrowych. Częściej ze smartfonów oraz komputerów korzystają młodsi seniorzy (60-64 lata).

Analityk z zespołu ekonomii behawioralnej PIE Radosław Zyzik wskazuje, że wśród najważniejszych rekomendacji dotyczących możliwości pełniejszego wykorzystania potencjału seniorów, znajdują się przede wszystkim: zwalczanie stereotypów (zarówno wśród pracodawców, jak i samych seniorów), modyfikacje w procesach pośrednictwa pracy a także pokazywanie konsekwencji przejścia na emeryturę. Nie bez znaczenia będzie też wykorzystanie społeczności lokalnych do angażowania seniorów w działalność gospodarczą oraz wprowadzenie mechanizmu stopniowego przechodzenia na emeryturę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(99)
Katarzyna
5 miesięcy temu
Mam61 lat znam biegle obsługę komputera,znajomość angielskiego C1 potwierdzone 4 letnim pobytem w Anglii i odpowiednim certyfikatem poszukuje pracy ukończone studia administracyjne i 38 lat doświadczenia, wysłałam ponad 80 CV na pracuj.pl, olx nikt się nie zainteresował!!!!Dodaj. Ze przez ostanie 6.lat 3 dni chorowałam,jestem energiczna i dyspozycyjna co poszukują polscy pracodawcy?????Tego nie wiem bo ogarnęłaby różne tematy i byłabym wsparcuem dla pracodawcy no cóż to jest Polska!!!!!
Bibliolog
3 lata temu
A po co w ogóle pracować we Wolsce? Wystarczy dzieci robić, 500+, caritas, mops, inne plusy.... pis da
123
3 lata temu
Sam się zatrudnij.
rgfd
3 lata temu
Gdy nasza praca ma wartość dla pracodawcy (i klientów), w końcu nas ktoś zatrudni i dobrze zapłaci. A jeśli nie, a rzeczywiście możemy coś zaoferować, coś potrafimy, to sami założymy firmę i zarobimy na siebie. Nie trzeba wyjeżdżać. Ludzie powinni zrozumieć, że niemal wszystko zależy od nich samych. Nie od rządu czy kraju, w którym żyją itp. Musimy po prostu patrzeć na siebie i brać się do roboty, uczyć się i rozwijać umiejętności, za które inni chcą płacić, a efekty przyjdą. Leżenie na kanapie i czekanie, aż ktoś coś dla nas zrobi, niewiele daje. Słyszeliście o ksią.ż ce pt. Co robic, by zawsze mieć pracę i więcej zarabiac.? Kilka zmian może zrobić wielką różnicę..
Albert
3 lata temu
No nareszcie ruszyliście się ,100% racja , mam 70 lat ,jestem na emeryturze ,jednak muszę dorabiać bo nie zawsze wystarczy na wszystko , ale ten debilowaty system zabiera mi moje ciężko zarobione pieniądze np. mam limit (dlaczego ??) 35000 zł rocznie , w tym roku przekroczyłem ten limit o 6500 zł i to mi zabrali , a to są moje pieniądze ciężko zarobione w umowie o pracę , płacę podwójnie ubezpieczenia , ZUS-y i co mam z tego ??? gówno , ale ci których wybraliśmy tego nie widzą ??? widzą ale maja Nas w d...pie , MY starzy też podbijamy PKB wyżej , i co z tego ??? poselska DIETKA niczemu nie podlega - sprawiedliwość !!!
...
Następna strona