Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|
aktualizacja

Liberalizacja ustawy rolnej. Senacka komisja nie zgłosiła poprawek

54
Podziel się:

Działki rolne do hektara i znajdujące się w obrębie miast będą mogły być kupowane przez osoby, które nie są rolnikami. Taką zmianę w ustawie o obrocie ziemi rolnej chce wprowadzić Ministerstwo Rolnictwa. Senacka komisja rozważała dalej idącą liberalizację przepisów, ale ostatecznie nie zgłosiła żadnych poprawek.

Resort rolnictwa uważa, że znowelizowana ustawa "będzie odpowiadać oczekiwaniom społecznym i zapewni wykonywanie prowadzonej przez rząd polityki".
Resort rolnictwa uważa, że znowelizowana ustawa "będzie odpowiadać oczekiwaniom społecznym i zapewni wykonywanie prowadzonej przez rząd polityki". (PAP)

Komisja rolnictwa jest za przyjęciem bez poprawek nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. To otwiera drogę do szybszego przyjęcia ustawy liberalizującej obrót ziemią rolną.

Resort rolnictwa, który przygotował nowe przypisy, chce, by prawo do zakupu ziemi do hektara oraz położonej w obrębie miast nie było ograniczone wyłącznie do rolników.

Podczas dyskusji prowadzonej przez członków senackiej komisji rozważano zgłoszenie poprawki, by limit powierzchni działek rolnych dostępnych bez ograniczeń podnieść do dwóch lub trzech hektarów, ale pomysły te upadły. Zaważył sprzeciw resortu rolnictwa.

Zobacz także: Obejrzyj: Zmiany w handlu ziemią rolną

Podczas posiedzenia komisji dyskutowano także obniżenie kar za bezumowne korzystanie z państwowej ziemi, ale i ten pomysł przepadł.

Ograniczenia w obrocie ziemią rolną wprowadzono w kwietniu 2016 roku. Ustawowo ograniczono prawo do nabycia działek powyżej 0,3 ha - taką ziemię mogą kupować tylko rolnicy.

Nowelizacja ustawy o obrocie ziemią została przyjęta przez rząd w marcu. Nowe przepisy rozszerzają katalog przypadków, w których nie będą stosowane przepisy ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego.

Chodzi o nieruchomości rolne:

  • położone w granicach administracyjnych miast,
  • w których grunty oznaczone w ewidencji gruntów i budynków, jako tereny pod stawami rybnymi, stanowią co najmniej 70 proc. powierzchni nieruchomości,
  • nabyte z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa jako ogródki przydomowe

Gdy ustawa wejdzie w życie, bez statusu rolnika indywidualnego będzie można kupić nieruchomość rolną o powierzchni mniejszej niż 1 ha, w postępowaniu egzekucyjnym i upadłościowym, w wyniku zniesienia współwłasności, podziału majątku wspólnego po ustaniu małżeństwa oraz działu spadku, a także w wyniku podziału, przekształcenia bądź łączenia spółek prawa handlowego.

W tych przypadkach nie będzie już potrzebna zgoda dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(54)
fm
5 lata temu
Jestem frajerem, niestety. Cały czas broniłem PIS przed atakiem PO. Dzieci nie mam, 500+ mi się nie należy. Dla branży w której pracuję zmieniono przepisy dla przedsiębiorców na dużą moją niekorzyść. Teraz chciałem kupić na wsi kawałem ziemi i okazuje się, że nie mogę bo ustawa na którą czekałem dotyczy działek w mieści a nie na wsi. Wszystko co zrobiło PIS było i jest przeciwko mnie. Jestem frajerem , nie myślałem, że będę tak upokorzony przez partię , którą tak zaciekle broniłem. Wiem natomiast co zrrobic przy najbliższych wyborach
ar
5 lata temu
uuuuuuu gdzie ja żyję
sssoto
5 lata temu
A można kupować ziemię, nie będąc księdzem, czy jeszcze nie? No i niech PiS wytłumaczy, jak to się stało, że za ich rządów wzrosła liczba cudzoziemców, którzy wykupują polską ziemię. Miało być ponoć odwrotnie.
tom
5 lata temu
Za niedlugo chlop będzie musial orac ziemie należącą do kościoła, tak za darmo w ramach pokuty, za to tylko duchowieństwo ze szlachtą będą mieli zyski, tak jak to było kiedyś.
rolnik
5 lata temu
po zakupie powinni mieć zakaz przez 10 lat dzielenia ziemi na działki budowlane rolników obecnie stać na zakup ziemi w tym roku plonów nie będzie
...
Następna strona