Notowania

Limit 30-krotności i podatek handlowy. Jarosław Gowin: budżet będzie trzeba znowelizować

Wicepremier Jarosław Gowin ocenił, że projekt budżetu na 2020 rok będzie wymagać zmian. To pokłosie tematu limitu 30-krotności składek na ZUS, za którego utrzymaniem będzie optować Porozumienie. Gowin wskazał jednak, że w najbliższym czasie może powrócić kwestia podatku handlowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Po wyborach Porozumienie Jarosława Gowina ma większą reprezentację w Zjednoczonej Prawicy. (Fot: JAN GRACZYNSKI/East News)

– W mojej ocenie, budżet będzie trzeba znowelizować, bo jeżeli zrezygnujemy z likwidacji 30-krotności, a to jest postulat Porozumienia, to faktycznie w tym projekcie budżetu braknie 5 mld złotych – powiedział Jarosław Gowin w rozmowie w Radiu Zet.

Gowin wskazał, że rząd na jutrzejszym posiedzeniu będzie musiał przedyskutować, czy w takim wypadku nadal będzie dążyć do utrzymania zrównoważonego budżetu. Szef Porozumienia wskazał, że 5 mld złotych to "niewielki deficyt budżetu". W jego ocenie, utrzymanie deficytu na takim poziomie i tak "byłoby wielkim sukcesem państwa polskiego".

Zdaniem Gowina, dopracowanie projektu budżetu to już kwestia przyszłego rządu i przyszłego parlamentu. Przypomnijmy, że w nowym rozdaniu po październikowych wyborach, Porozumienie będzie mieć większą liczbę posłów w Sejmie, a zatem będzie mieć większą siłę w Zjednoczonej Prawicy. To ważne w kontekście ew. głosowania nad zniesieniem limitu 30-krotności.

Zobacz także: Limit 30-krotności zostaje. "Zrównoważony budżet? To chwyt wyborczy"

Jednak koalicjant Prawa i Sprawiedliwości wskazał, że na agendzie rządowej może pojawić się inny temat – podatek handlowy. Dyskusja nad jego przyszłością mogłaby rozpocząć się już na wtorkowym posiedzeniu gabinetu Mateusza Morawieckiego. Egzekwowanie daniny zostało zawieszone do 1 stycznia 2020 roku.

Jarosław Gowin stanął w obronie "wysoko wyspecjalizowanych specjalistów" i "najbardziej kreatywnych".
Zniesienie limitu składek ZUS. Weto Gowina. Są pomysły na kompromis i kilka miliardów w budżecie

Pierwotnie podatek handlowy miał obowiązywać już od września 2016 roku, a jego stawki miały wynosić 0,8 proc. od przychodu między 17 mln złotych a 170 mln złotych miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln złotych miesięcznie.

Nową daninę jednak zakwestionowała Komisja Europejska, która uznała ją za niedozwoloną pomoc publiczną. W maju 2019 roku Polska wygrała przed Sądem UE, ale wyrok był nieprawomocny. KE się od niego odwołała i ostatecznie sprawę rozstrzygnie Trybunał Sprawiedliwości UE.

Jarosław Gowin zapewnił, że nie wiadomo mu nic na temat nacisków na dymisję Mariana Banasia w PiS
Jarosław Gowin o Marianie Banasiu: "ufam, że będzie się kierował interesem państwa"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-10-2019

GallTo normalne , że Gowin się stawia PIS-owi . Chce coś ugrać - buduje sobie pozycje na przyszłość . Robi to niestety głupio i bezpodstawnie . Limit 30 … Czytaj całość

21-10-2019

RanGowina trzeba jakk najszybciej wywalić na pysk.

21-10-2019

MariuszTo jest wszystko tak naciągane jak guma w majtkach aż kiedyś pęknie. Nie traktujcie budżetu jak zabawkę. Zachowajcie powagę !!!

Rozwiń komentarze (13)