Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Lista 100 najbogatszych "Forbesa". Nieudany szturm na szczyt właściciela Dino

57
Podziel się:

Na "liście 100 najbogatszych Polaków" nie doszło do zmiany na szczycie. Wciąż liderem pozostaje Michał Sołowow. Drugim miejscem ponownie musi zadowolić się Tomasz Biernacki, właściciel sklepów Dino. Imponujący skok do pierwszej piątki zaliczył Bogusław Cupiał, który wcześniej mieścił się w pierwszej 30.

Lista 100 najbogatszych "Forbesa". Nieudany szturm na szczyt właściciela Dino
Lista 100 najbogatszych Polaków "Forbesa". Na szczycie listy Michał Sołowow (East News, Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

"Forbes" jak co roku przygotował "Listę 100 najbogatszych Polaków". Czasopismo podkreśla, że majątki czołówki polskiego biznesu w minionym roku wzrosły o 15 proc., a niemal wszyscy na niej zgromadzi są dziś miliarderami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Miliarder zdradza "wielką ściemę" w handlu częściami samochodowymi Maciej Oleksowicz Inter Cars #19

Lista 100 najbogatszych "Forbesa". Bez zmiany na szczycie

Choć mówi się o tym już od kilku lat, to jednak Tomasz Biernacki wciąż nie może wskoczyć na pierwsze miejsce najbogatszych. Na razie wciąż musi ustąpić miejsca Michałowi Sołowowi, który utrzymał plastron lidera za sprawą zaangażowania się w energetykę atomową.

W minionym roku zresztą dowiedzieliśmy się nieco więcej o charakterze i sposobie działania wicelidera. Choć właściciel sieci sklepów Dino bardzo strzeże swojej prywatności, to jednak w 2023 r. money.pl dotarł do jego współpracowników i przybliżył nieco jego sylwetkę.

"Forbes" zauważa też, że doświadczeni przedsiębiorcy obecnie coraz chętniej angażują się w nowe i rosnące sektory gospodarki. Przykładem tu może być czysta energia, na którą, oprócz najbogatszego Polaka, postawili też Tomasz Domogała i Zygmunt Solorz.

Imponujący wzrost Cupiała, coraz więcej młodych

O tym, że to może się im opłacać, świadczy przypadek Bogusława Cupiała, którego majątek w rok wzrósł o 247 proc. Jego Tele-Fonika Kable inwestuje dziś mocno w produkcję kabli podmorskich używanych m.in. w morskich farmach fotowoltaicznych.

Coraz częściej do głosu dochodzą też przedstawiciele młodszego pokolenia biznesmenów. I to nie tylko ci, którzy fortuny odziedziczyli po rodzicach. Obok Dominiki i Sebastiana Kulczyków są choćby Paweł Marchewka kojarzony z branżą gier wideo (ostatnio głośno było o chińskim inwestorze Techlandu) czy Mateusz Juroszek, który odpowiada za sukces STS w równym stopniu, co jego ojciec.

Co jednak istotne, w 2023 r. autorzy rankingu odnotowali duży wzrost wartości majątku przedstawicieli pierwszej setki polskiego biznesu. Wzrósł on z 248 do 286 mld zł. Od 2019 r. ich wycena niemal się podwoiła, gdyż wtedy "Forbes" szacował ich majątki na 149 mld zł.

Oto pierwsza dziesiątka "100 najbogatszych Polaków" wg "Forbesa":

  1. Michał Sołowow (poprzednio 1. miejsce) – wartość majątku: 27,25 mld zł (wzrost o 5,4 proc.).
  2. Tomasz Biernacki (poprzednio 2. miejsce) – wartość majątku: 23,62 mld zł (wzrost o 19 proc.).
  3. Jerzy Starak (poprzednio 3. miejsce) – wartość majątku: 19,47 mld zł (wzrost o 28 proc.).
  4. Sebastian Kulczyk (poprzednio 7. miejsce) – wartość majątku: 9,38 mld zł (wzrost o 44,8 proc.).
  5. Bogusław Cupiał (poprzednio 27. miejsce) – wartość majątku: 8,17 mld zł (wzrost o 273 proc.).
  6. Dominika Kulczyk (poprzednio 6. miejsce) – wartość majątku: 8,05 mld zł (spadek o 2,5 proc.).
  7. Paweł Marchewka (poprzednio 5. miejsce) – wartość majątku: 7,8 mld zł (spadek o 6,5 proc.).
  8. Zygmunt Solorz (poprzednio 4. miejsce) – wartość majątku: 7,72 mld zł (spadek o 26,5 proc.).
  9. Zbigniew i Mateusz Juroszkowie z rodziną (poprzednio 8. miejsce) – wartość majątku: 7,44 mld zł (wzrost o 31,8 proc.).
  10. Arkadiusz Muś (poprzednio 9. miejsce) – wartość majątku: 4,25 mld zł (spadek o 5,9 proc.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(57)
Rada
2 miesiące temu
A kto żal ważył ich majątki wzrosły od C19 a biedacy powiększyli grono Bo to właśnie korporacje są odpowiedzialne za 50% inflacji w Polsce Wykorzystali narrację mediów i cena w górę Choć nie myśleli bo marża była zyskowna A kto zabroni wyżej A klient płaci
zołza
2 miesiące temu
Czy oni w ogóle przejmują się miejscem w tym rankingu? Wątpię, ale może się mylę. Przypuszczam, że zajmują ich znacznie poważniejsze sprawy.
Walery
2 miesiące temu
POWINNA POWSTAĆ KOMISJA śledcza do zbadania prywatyzacji od 1989r. Jaki majątek mieli ci ludzie w 1989 roku, SKĄD TE MILIARDY . Większość ludzi w Polsce nie miała NIC!. Wałęsa chcial dać każdemu po 100 mln zł ( na dzisiejsze to ok. 15 tys zl), ale do tego nie doszło. Balcerowicz , prywatyzacje czyli w większości upadek zakładów przemysłowych, bieda , bezrobocie itp.
123
2 miesiące temu
A ten Sołowow to skąd się wziął? Podejrzane nazwisko
Gringo
2 miesiące temu
Biedny nic nie zostawił, bogaty nic nie zabrał.
...
Następna strona