Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Lista wstydu. 290 tys. rodziców nie płaci na swoje dzieci

10
Podziel się:

Suma nieuregulowanych alimentów na koniec marca przekroczyła rekordowe 14,3 mld zł, a średni dług wzrósł do 49,4 tys. zł - wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Liczba dłużników alimentacyjnych zwiększyła się do ok. 290 tys. i jest o blisko 29 tys. wyższa niż na koniec pierwszego kwartału 2022 r.

Lista wstydu. 290 tys. rodziców nie płaci na swoje dzieci
Średni dług alimentacyjny na osobę wyniósł na koniec I kwartału 49,4 tys. zł (zdjęcie ilustracyjne) (ARKADIUSZ ZIOLEK)

Wartość nieuregulowanych alimentów, zgłaszanych do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor przez gminy, które wypłacają świadczenia za unikających utrzymywania dzieci rodziców, wzrosła przez rok o ponad 3 mld zł do 14,3 mld zł - wskazali analitycy Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Długi alimentacyjne Polaków rosną

Prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak zwrócił uwagę na "wyjątkową skalę zadłużenia alimentacyjnego".

W trudnych warunkach, wynikających ze wzrostu kosztów życia, w całym społeczeństwie nie widzimy równie gwałtownego przyrostu zaległości i liczby osób, które nie dają rady spłacać swoich bieżących zobowiązań, jak choćby rachunków za telefon czy rat pożyczek i kredytów - zaznaczył, komentując dla PAP dane rejestru.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rząd pracuje nad zmianami w KPO. "Wywraca do góry nogami wiele planów"

Liczba dłużników alimentacyjnych na koniec marca zwiększyła się do niemal 290 tys. i jest o blisko 29 tys. wyższa niż na koniec I kw. 2022 r. - jedynie 4 proc. z nich stanowią matki. Według analityków na wzrost statystyk mogły wpłynąć m.in. zmienione w grudniu 2021 r. przepisy pozwalające zgłaszać do rejestrów wszystkie zaległości alimentacyjne bez względu na czas ich powstania.

Według BIG InfoMonitor przybywa nie tylko długów, dłużników, ale rośnie też przeciętna wartość zaległości. Średni dług alimentacyjny na osobę wyniósł 49,4 tys. zł. "

Taka zaległość przy kwocie alimentów np. 700 zł miesięcznie to prawie 6 lat niepłacenia – zauważył Grzelczak.

Według szacunków, które przytacza BIG InfoMonitor, dzieci nie otrzymujących alimentów jest ok. miliona, a matek, które nie otrzymują finansowego wsparcia na dzieci - ok. 600 tys. Trzy czwarte ankietowanych kobiet, które obecnie samodzielnie wychowują potomstwo jest przekonanych, że przed posiadaniem dzieci najbardziej powstrzymuje brak stabilności finansowej - wskazano w badaniu BIG InfoMonitor.

Problemy z alimentami. Oto efekty

W ocenie ekspertki BIG InfoMonitor Haliny Kochalskiej skala problemów z alimentami nie tworzy pozytywnej atmosfery wokół macierzyństwa. "Na pytanie, zadane w przeprowadzonym przez BIG InfoMonitor badaniu na profilu FB "Odzyskaj alimenty" - Jakie są przyczyny tego, że w Polsce rodzi się mało dzieci?, 74 proc. ankietowanych kobiet wskazało, że jest to przede wszystkim brak stabilności finansowej i niepewność jutra - podkreśliła.

Jak zauważyła problemy ze ściąganiem alimentów zwiększają poczucie braku stabilizacji 22 proc. ankietowanych wprost zwraca uwagę, że niska ściągalność świadczeń alimentacyjnych ma znaczenie przy myśleniu o dzieciach. Z kolei 16 proc. mówi o obawach o rozpad związku.

- Na ok. 170 tys. zawieranych rocznie małżeństw, przypada ponad 60 tys. rozwodów - stwierdziła. Ekspertka przytoczyła też dane z ostatniego narodowego spisu powszechnego - na 10,16 mln rodzin niemal co czwarta (blisko 2,3 mln) to samotni rodzice z dziećmi. - W ponad 1,9 mln wychowują dzieci matki, a w blisko 0,39 mln ojcowie. Często bez finansowego wsparcia drugiego rodzica - zaznaczyła.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
Dorota
2 tyg. temu
Wszystkie matki które nie płacą na dzieci - 25 lat więzienia.
Matka
2 tyg. temu
a z czego maja płacić? Nie kradną jak nierzad
Spostrzegawcz...
2 tyg. temu
Pamiętaj ! Jeżeli z 10 !!! "Ani żadnej rzeczy jego ..."!!! 14,3 mld zł z 44 mld zł w % = 32,5 % !!! / porównanie wartości wpłacanej wypłat zaległych do wypłat z programu wsparcia rodzin +500 !!!/ Porównanie zadłużenia co 4 rodzica w Polsce /na 10,16 mln rodzin w 309 powiatach w 16 województwach w jednym z krain między dorzeczami Wisły i zatrutej Odry .. 2,3 mln to rodziny -samotni rodzice !??? / 22,6 % całości -zgadza się !!! Nawet z zapisu matematycznego zmierza to w kierunku 25 % !!! /wzrost wg. artykułu ! a nie spadek !/ Na 170 tys. zawartych małżeństw 60 tys. kończy się rozwodem ! 35% !!! WoW !!! Może to już są DZIECI WYCHOWANE I DOFIANSOWANE Z NARODOWEGO PROGRAMU "MONEY ..IN VIATRO" !!! Zainicjonowanego 2016 roku !!! Zasponsorowanego i jedynego wybranego z narodu Piewców pseudo praw i sprawiedliwie rozdysponowanego !!! Analizy i statystyki wskazują na wzrosty w każdej dziedzinie !!! Od bogactwa "WYBRAŃCÓW NARODU" po prosumentów dodatków w postaci wszelkiego rodzaju rachunków do opłacenia w licznych programach związanych z symbolicznym znakiem matematycznym "+" a pseudo konsumentami znaku w tej samym zdaniu !!! Wszyscy za drapieżne wzrosty nieposkromionej konsumpcji na pewno zapłacimy ! Średniaki już płacą ! Ci co chcą gdzieś odlecieć - wyjazdy i transfery wszelkiego dobra są już zapisane na subkontach i kontach do 4 pokolenia wstecz będą sumiennie rozliczone ! Ślizgacze całego swojego życia !!! Wam dopiszą i już dopisują do kartotek zadłużenia !!! /49,4 tys. zł prawie równy wartości obecnie przekazanej w programie "+500" ~ 50 tys. zł na 1 osobę małoletnią 2016--> 2023 ... 100% !!! / Wszystkie znaki na Niebie.. i Ziemi między jw. w opisie ... kalkulacje analizy prognozy... zapach pieniądza i wartość wydanych na proste życie... nominały powstałe po 2015 roku / wskrzeszenie po wielu latach 1994 roku ostatnio widziałem ... i w 1987.. niech no mnie ktoś poprawi.. no i w rękach moich rodziców 1976 roku jak pojawił się pierwszy program +200 na każde urodzone dziecko dla osb pracujących !!!... proszę o przypomnienie osób z prawej strony które teraz stoją po lewej a tych z lewej po prawej .. czy każdy rodzic dostał czy osoby na wsi również !?? / wskazują na ... inflację dla niektórych 40% -60% !??? /dla wybrańców indeksacja w podobnej formie !/ Matematyka stosowana na co dzień !!!
wesoły_rozwod...
2 tyg. temu
najpierw matki ograniczają lub wręcz uniemożliwiają kontakt ojca z dzieckiem a później się dziwią że kasa nie wpływa ... jak są zdrowe relacje po rozwodzie to i w płatnościach na dziecko też jest zgoda
taka Wolska
2 tyg. temu
Pamiętam jak minister Zero chwalił się skutecznością ściągania alimentów przez pisowski rząd. Ale u nich kłamstwo to chleb powszedni.