Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Duże zmiany w spadkach. Zachowek będzie mógł obniżyć sąd

77
Podziel się:

Pominiętym w testamencie najbliższym członkom rodziny należy się zachowek. Weszły w życie przepisy, które wprowadzają zmiany. Teraz można się zrzec prawa do zachowku oraz wprowadzono możliwość rozłożenia na raty, odroczenia terminu płatności, a nawet obniżenia wysokości zachowku przez sąd.

Duże zmiany w spadkach. Zachowek będzie mógł obniżyć sąd
Zachowek chroni interesy członków najbliższej rodziny spadkodawcy (Adobe Stock, DEMI VAA SUNILA)

Zachowek ma zadanie ochronić interesy majątkowe osób, które są najbliższe spadkodawcy. Zachowek po rodzicach będzie przysługiwał przede wszystkim dzieciom. Do zachowku uprawniony jest też małżonek, a także rodzice spadkodawcy.

Zachówek. O co toczy się gra

Prawo do zachowku należy się, kiedy uprawniony zostanie pominięty w testamencie. Mówiąc o zachowku, mamy do czynienia z roszczeniem pieniężnym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Glapiński ciągle krzyczy? Członek RPP odpowiada

Osoba, która ma prawo otrzymania zachowku, może otrzymać połowę udziału spadkowego, który przypadłby jej, gdyby miała otrzymać coś, biorąc pod uwagę dziedziczenie ustawowe. Wyjątek stanowią osoby małoletnie, a także trwale niezdolne do pracy. W tych przypadkach zachowek to 2/3 wartości ich udziału spadkowego.

Do przedawnienia zachowku, np. po rodzicach dochodzi po 5 latach od chwili, gdy został ogłoszony testament. Jeśli zmarły nie zostawił testamentu, to okres przedawnienia liczy się od chwili, w której otwarto spadek.

Duże zmiany w zachowku

Weszła w życie ustawa o fundacji rodzinnej, która jednocześnie wprowadziła w Kodeksie cywilnym zmiany dotyczące zachowku.

Osoba, która otrzymała spadek, ale musi wypłacić zachowek, może złożyć teraz wniosek o odroczenia terminu spłaty. Może starać się także rozłożyć na raty świadczenie, a nawet w wyjątkowych sytuacjach, sąd może obniżyć wysokość zachowku.

Nowe przepisy przewidują także możliwość całkowitego lub częściowego zrzeczenia się zachowku. Wcześniej można było zrzec się tylko dziedziczenia.

Uzupełniony został również katalog źródeł zaspokojenia zachowku - o świadczenie od fundacji rodzinnej i mienie otrzymane w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej. Dodany został obowiązek doliczenia do spadku przy obliczaniu zachowku także funduszu założycielskiego fundacji rodzinnej wniesionego przez spadkodawcę, w przypadku gdy fundacja ta nie jest ustanowiona w testamencie, oraz mienia w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej - w wysokości nie wyższej niż fundusz założycielski fundacji rodzinnej wniesiony przez spadkodawcę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
prawo
prawo spadkowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(77)
kredyt
3 miesiące temu
A jak sa dlogi w spadku to tez nalezy sie zachowek
Beata
5 miesięcy temu
Ale sobie wymyślili. Typowo mafia, zawszę na swoją korzyść. Jak takie hieny czatują ze wszystkich stron na nasze pieniądze.
tak
7 miesięcy temu
dlatego polecam zapoznać sie i zaczerpnąć wiadomości u notarjusza ,,,,,
OLA
9 miesięcy temu
Jeśli ktoś pisze testament i pisze wydziedziczenie kogoś niegodnego, to i tak nie słuchają jego woli i dają niechcianej osobie kasę. Nie wolno decydować o własnych pieniądzach.
GERO
9 miesięcy temu
Problem w tym prawie jest taki, że pisze się że chce się kogoś wydziedziczyć. Bo nie chciał Cię znać, zrobił ci w życiu krzywdę, nie życzysz sobie, aby coś dziedziczył po sobie. No i niestety nie jest to łatwe. Ten ktoś się odwołuje, często nadal coś uzyskuje a jeśli nie, to podstawia swoje dziecko, którego do pełnoletności nie można wydziedziczyć i bierze kasę. Twój największy wróg zarabia na Twojej śmierci.
...
Następna strona