Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Duże zmiany w spadkach. Zachowek będzie mógł obniżyć sąd

65
Podziel się:

Pominiętym w testamencie najbliższym członkom rodziny należy się zachowek. Weszły w życie przepisy, które wprowadzają zmiany. Teraz można się zrzec prawa do zachowku oraz wprowadzono możliwość rozłożenia na raty, odroczenia terminu płatności, a nawet obniżenia wysokości zachowku przez sąd.

Duże zmiany w spadkach. Zachowek będzie mógł obniżyć sąd
Zachowek chroni interesy członków najbliższej rodziny spadkodawcy (Adobe Stock, DEMI VAA SUNILA)

Zachowek ma zadanie ochronić interesy majątkowe osób, które są najbliższe spadkodawcy. Zachowek po rodzicach będzie przysługiwał przede wszystkim dzieciom. Do zachowku uprawniony jest też małżonek, a także rodzice spadkodawcy.

Zachówek. O co toczy się gra

Prawo do zachowku należy się, kiedy uprawniony zostanie pominięty w testamencie. Mówiąc o zachowku, mamy do czynienia z roszczeniem pieniężnym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Glapiński ciągle krzyczy? Członek RPP odpowiada

Osoba, która ma prawo otrzymania zachowku, może otrzymać połowę udziału spadkowego, który przypadłby jej, gdyby miała otrzymać coś, biorąc pod uwagę dziedziczenie ustawowe. Wyjątek stanowią osoby małoletnie, a także trwale niezdolne do pracy. W tych przypadkach zachowek to 2/3 wartości ich udziału spadkowego.

Do przedawnienia zachowku, np. po rodzicach dochodzi po 5 latach od chwili, gdy został ogłoszony testament. Jeśli zmarły nie zostawił testamentu, to okres przedawnienia liczy się od chwili, w której otwarto spadek.

Duże zmiany w zachowku

Weszła w życie ustawa o fundacji rodzinnej, która jednocześnie wprowadziła w Kodeksie cywilnym zmiany dotyczące zachowku.

Osoba, która otrzymała spadek, ale musi wypłacić zachowek, może złożyć teraz wniosek o odroczenia terminu spłaty. Może starać się także rozłożyć na raty świadczenie, a nawet w wyjątkowych sytuacjach, sąd może obniżyć wysokość zachowku.

Nowe przepisy przewidują także możliwość całkowitego lub częściowego zrzeczenia się zachowku. Wcześniej można było zrzec się tylko dziedziczenia.

Uzupełniony został również katalog źródeł zaspokojenia zachowku - o świadczenie od fundacji rodzinnej i mienie otrzymane w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej. Dodany został obowiązek doliczenia do spadku przy obliczaniu zachowku także funduszu założycielskiego fundacji rodzinnej wniesionego przez spadkodawcę, w przypadku gdy fundacja ta nie jest ustanowiona w testamencie, oraz mienia w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej - w wysokości nie wyższej niż fundusz założycielski fundacji rodzinnej wniesiony przez spadkodawcę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
prawo
prawo spadkowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(65)
Laura
3 dni temu
A co jesli Spadkodawca nie jest osobą sprawiedliwa , jest emocjonalnym dzieckiem Ja opiekując się mama , często słyszę że moja siostra też by się zajęła i zrobiła także przy niej ale nie robi bo np. wyjechała na wakacje albo pojechała do kochasia na mazury itp. Ja chociazbym robiła w pocie czoła to mam wrażenie, że się nie liczy . A proszę wierzyć robię przy mamie bo ja kocham
1avid
3 dni temu
Testament to świętość jeśli pominięci w nim mają jakieś obiekcie niech udowodnią że powinno być inaczej Skoro ja jako spadkobierca decyduję się oddać komuś cały majątek i sporządzam stosowny testament to nic nikomu nawet sądowi do mojej woli Przecież sąd nie decyduje na co wydaje swoje pieniądze czy je komuś daje wiec niech się odwali komu i w jakiej wysokości daję spadek
Dzaba
3 dni temu
Bezczelność ten zachowek. Jeżeli ktoś nie uwzględnia kogoś w testamencie , to ma ku temu powód i nic nikomu do tego. Tak to powinno działać. Moje pieniądze, ja na nie pracowałem i ja powinienem decydować, a nie jakieś rozporządzenia, ustawy itd. Darmozjady rządowe nas już od narodzin ubezwłasnowolniają. Jesteśmy niewolnikami we własnym państwie.
babalu
3 dni temu
A co mozna zrobic z wnukami wydziedziczonego spadkobiercy ,ktorzy nie widzieli dziadka na oczy a teraz chca zachowek po NASZYM DZIADKU .A dziadek cale zycie ubolewal ze nie poznal wnukow.To dopiero jest bezczelnosc
Gosc
3 dni temu
Mój ojciec opiekował się do 94 roku życia swoją matką jego siostra nie widziała jej przez dobre 20 lat przypomniała sobie dopiero po śmierci facet w kostiumie dzieli potem sprawiedliwie jakimś zachowkiem Niech państwo się odp.. od prywatnych majątków ja na to pracuje całe życie i sam chce decydować komu mam zapisać
...
Następna strona