Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Lista wstydu rośnie. Długi alimentacyjne to już blisko 14 mld zł

26
Podziel się:

W ostatnim roku długi alimentacyjne wzrosły w Polsce o 3,2 mld zł, do 13,9 mld zł - wynika z danych BIG InfoMonitor. Niesolidny tata rekordzista ma 45 lat i pochodzi z Wielkopolski, swoim dzieciom winien jest ponad 867 tys. zł.

Lista wstydu rośnie. Długi alimentacyjne to już blisko 14 mld zł
W Polsce dalej ciężko jest ściągnąć alimenty (Getty Images)

Jak wynika z danych prowadzącego rejestr dłużników BIG InfoMonitora, długi alimentacyjne wynoszące 13,9 mld zł ma 274 tys. ojców. Panowie stanową 94 proc. spośród wszystkich wpisanych do bazy BIG InfoMonitor dłużników alimentacyjnych.

Długi alimentacyjne Polaków

- Profil statystycznego dłużnika alimentacyjnego to mężczyzna między 35. a 54. rokiem życia, z przeciętnym długiem przekraczającym 50 tys. zł - wskazała PAP Halina Kochalska z BIG InfoMonitor.

- Najczęściej niepłacący alimentów tata zamieszkuje Śląsk lub Mazowsze - dodała. Według danych BIG InfoMonitor na koniec maja, świadczeń alimentacyjnych o wartości 13,9 mld zł nie uregulowało 274 tys. ojców. Niesolidny tata rekordzista ma 45 lat i pochodzi z Wielkopolski; winien jest swoim dzieciom ponad 867 tys. zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nadchodzi rewolucja na rynku nieruchomości. Ceny mogą się zmienić

Mimo że najliczniejszą grupę ojców unikających łożenia na dzieci stanowią panowie z Górnego Śląska (jest ich 30 tys. 318), Mazowsza (27 tys. 731) oraz z Dolnego Śląska (24 tys. 486), to najwyższe prawdopodobieństwo nieotrzymania alimentów mają dzieci z Olsztyna i innych miejscowości Warmii i Mazur - na tle kraju niepłacących ojców wśród dorosłej populacji jest tam najwięcej. Kolejne miejsca w niechlubnym rankingu regionów zajmują: woj. lubuskie, pomorskie i dolnośląskie.

Prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak wyjaśnił, że te statystyki to jedynie fragment rzeczywistości, bo dotyczą wyłącznie dłużników zgłoszonych na listy biur informacji gospodarczej, a nie każdy dłużnik alimentacyjny trafia do rejestru.

- Według Krajowej Rady Komorniczej czynnych postępowań alimentacyjnych jest ponad 600 tys., z czego ok. 370 tys. egzekucji to te, w których wierzycielem jest Fundusz Alimentacyjny - zaznaczył. Dodał, że pozostałe 40 proc. to sprawy zgłaszane głównie przez matki, które nie dostają alimentów od ojców, ale nie kwalifikują się do pomocy funduszu.

Problemy z alimentami. Milion poszkodowanych dzieci

- Mamy więc ponad 600 tys. dłużników i około 1 mln poszkodowanych dzieci. A to oznacza, że może to być problem, co dziesiątego dziecka w kraju - stwierdził.

Zwrócił uwagę, że brak wsparcia finansowego sprawia, iż "duża część rozbitych rodzin z dziećmi jest skazana na życie w trudnej sytuacji materialnej, a nawet w ubóstwie".

- Opiekunowie często nie mogą sobie pozwolić na zapewnienie dzieciom takiego poziomu życia jaki mają ich rówieśnicy - dodał. Przytoczył badania BIG InfoMonitor, z których wynika, że 40 proc. takich dzieci nie może korzystać z żadnych odpłatnych zajęć: lekcji języka, treningów sportowych, korepetycji czy letnich obozów. - Zdecydowanie rzadziej niż rówieśnicy spędzają też wakacje czy inne wolne dni od nauki na zorganizowanych wyjazdach poza domem - dodał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(26)
Ryś
8 miesięcy temu
nie do pomyślenia, żeby nie płacić na własne dziecko. ja mam długi nie dla kogoś bliskiego a i tak spłacam, bo tak jest fair. inna sprawa, że sporo pomógł mi kruk i mam dogodne spłaty u nich
Greg
8 miesięcy temu
A nasze sądy zajmują się same sobą.
ala
8 miesięcy temu
Mój dawca plemników na rozprawie o podwyższenie alimentów na mnie (na zawrotne 500 zł) stwierdził, że nie pracuje, a utrzymuje się z pieniędzy na dzieci konkubiny! Dorosły zdrowy chłop stwierdził w sądzie, że okrada cudze dzieci.
..... ...
8 miesięcy temu
W pisie sami rozwodnicy i prawdziwi katolicy a ziobro nie będzie ścigał swoich.
Michał
8 miesięcy temu
Skoro panowie stanowią 94% spośród wszystkich wpisanych do bazy BIG InfoMonitor dłużników alimentacyjnych, to tylko świadczy o tym jak często przyznawana jest opieka nad dzieckiem dla matki a nie opieka naprzemienna. Jestem ciekaw czy kiedykolwiek ta dyskryminacja mężczyzn się skończy w tym kraju. Dla faceta żenić się i mieć dziecko z kobietą to jest nieopłacalna inwestycja...
...
Następna strona