Notowania

Lotnisko w Baranowie. Urzędnicy boją się, że tunel podzieli miasto na pół

Planowany przebieg kolei dużych prędkości, która dowiezie pasażerów do lotniska w Baranowie może uniemożliwić budowę stacji techniczno-postojowej Karolin w zakresie niezbędnym do sprawnej obsługi II linii metra – alarmuje stołeczna "Gazeta Wyborcza".

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Długi tunel z torami ma przeciąć kilka ulic i magistralę wodną na zachodzie Warszawy. (Fot: Jacek Bereźnicki)

Warszawscy urzędnicy obawiają się, że rząd może wykorzystać przepisy dotyczące strategicznych inwestycji kolejowych, by "przeorać Odolany na Woli oraz pogranicze Ursusa, Włoch i Bemowa". W lipcu odbyły się regionalne konsultacje z udziałem stołecznych urzędników, wojewody i marszałka Mazowsza.

Lotnisko Chopina będzie powiększane. Inwestycja spowoduje utrudnienia dla pasażerów
Przez CPK miało się zwinąć, a zostanie rozbudowane. Warszawskie lotnisko posłuży jako przesiadkowe

Konsultacje przebiegały w nerwowej atmosferze, bo z przedstawionych planów wynika, że wykop pod tunel kolejowy przetnie nie tylko sam środek bazy metra, ale też tunel łączący Jelonki z Włochami, magistralę wodną, linię energetyczną czy drogę ekspresową S8 koło węzła autostradowego Konotopa.

Jak do obaw warszawskich urzędników odnosi się spółka CPK? Jej rzecznik Konrad Majszyk poinformował "Stołeczną", że w toku konsultacji udało się przesunąć przebieg torów szybkiej kolei tak, by nie kolidowały z bazą II linii metra. Prawdopodobnie oznacza to jednak rozkopanie obecnej linii PKP w kierunku Poznania.

Obejrzyj: Budowa CPK. Polskie megalotnisko na obszarze większym od Manhattanu

Majszyk przyznał, że „znaczna część nowej] trasy musi być schowana pod [ziemią”, ale za wcześnie, by przesądzać, czy tunel dla pociągów powstanie w całości tańszą metodą odkrywkową. Dodał, że „na pewnych odcinkach” będzie ona niemożliwa.

Mamy silne karty i duże szanse - zapewnia Mikołaj Wild.
CPK chce od rządu 300 mln zł. "Mamy duże szanse"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-08-2019

mega-ekspertCPK jest niezbędny. To absolutny priorytet. PiSowscy bonzowie nie mieszczą się na istniejących lotniskach.

14-08-2019

piołunem obsiać.Sami państwo widzą, że tylko przeniesienie Stolicy w okolice m. Piątek uratuje nasze Państwo. Wawa od początku pecha nam przynosi.

15-08-2019

Mmmm20Centralny Port Komunikacyjny jest to bardzo ważne z punktu widzenia Polski. Ci co krytykują nie mają pojęcia o geopolityce albo tak jak PO mówią że tu … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (3)