Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Ma zapłacić czynsz za mieszkanie opuszczone w dzieciństwie. Jest skarga RPO

159
Podziel się:

Sąd nakazał pani Elżbiecie zapłatę 30 tys. zł zaległego czynszu za mieszkanie, w którym nie mieszkała od czwartego roku życia. Kobieta nie wiedziała o długu, do którego doprowadziła jej matka. Rzecznik Praw Obywatelskich skierował w tej sprawie skargę nadzwyczajną - podało biuro RPO.

Ma zapłacić czynsz za mieszkanie opuszczone w dzieciństwie. Jest skarga RPO
Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił w obronie kobiety, która ma zapłacić zaległy czynsz za mieszkanie, które zajmowała do czwartego roku życia. (Getty Images)

Według rzecznika, nakaz zapłaty narusza rażąco prawo i godzi w zasadę sprawiedliwości społecznej. "Obciąża panią Elżbietę długiem, za który nie ponosi odpowiedzialności. Obowiązek zapłaty odszkodowania za zajmowanie lokalu bez tytułu prawnego ponoszą osoby zajmujące lokal, a pani Elżbieta od czwartego roku życia nie mieszkała z matką. To ona doprowadziła do zadłużenia mieszkania" - podkreślił RPO.

Jak wynika z informacji przekazanej przez biuro RPO, matka pani Elżbiety wraz z konkubentem nie płaciła za mieszkanie, co doprowadziło do zadłużenia i utraty prawa najmu. Gmina naliczyła też odszkodowanie za bezprawne zajmowanie lokalu i wystąpiła z pozwem, w którym domagała się zapłaty.

W pozwie oprócz matki i jej partnera wskazała jako dłużnika solidarnego również panią Elżbietę. W konsekwencji sąd rejonowy na posiedzeniu niejawnym wydał nakaz zapłaty, w którym zasądził solidarnie od pozwanych prawie 30 tys. zł. Jak zaznaczył rzecznik, sąd orzekł w tej sprawie na podstawie dokumentów dostarczonych przez zarządcę budynku, które nie wskazywały, że pani Elżbieta mieszkała w zadłużonym mieszkaniu.

O długu kobieta dowiedziała się jednak po latach. Pani Elżbieta w wieku czterech lat została umieszczona w rodzinie zastępczej i nie miała kontaktu z matką, która doprowadziła do zadłużenia lokalu. Kobieta starała się zaskarżyć nakaz zapłaty. Jednak - jak podkreślił RPO - wskutek nieznajomości procedur i niefortunnych okoliczności starania te nie przyniosły rezultatu.

Zobacz także: Książeczki mieszkaniowe. Rząd będzie wypłacał premie, nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych:

Ostatecznie RPO skierował w tej sprawie skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego, w której wniósł o oddalenie powództwa wobec kobiety. Według rzecznika zgromadzone w aktach sprawy materiały procesowe nie były wystarczające do wydania nakazu zapłaty. Zdaniem RPO sąd niewłaściwie zastosował też przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów i przyjął, że pozwana odpowiada solidarnie wraz z matką i jej konkubentem za zapłatę długu, mimo jej niezamieszkiwania od dziecka w tym lokalu.

RPO wskazał też sąd "nie mając żadnego oparcia w twierdzeniach pozwu, ani też w materiale dowodowym ustalił, że pozwana zajmowała lokal, którego dotyczył dług". Rzecznik zauważył przy tym, że zgodnie z polskim prawem jedynie osoby, które nie opuszczą lokalu po utracie uprawnień do jego zajmowania, są obowiązane do zapłaty odszkodowania.

"Pozwana mogła zatem pozostawać w przekonaniu, że w świetle prawa nie spotkają jej żadne konsekwencje finansowe związane z lokalem, w którym nie mieszka odkąd skończyła cztery lata" - zaznaczył RPO.

Rzecznik wskazał też, że pani Elżbieta została obciążona długiem rodziców, którzy nie wywiązywali się ze swoich obowiązków rodzicielskich, w konsekwencji czego kobietę wychowywała babcia. "Pozwana została nie tylko już jako malutkie dziecko pozbawiona wsparcia ze strony rodziców, lecz dodatkowo ciąży na niej obecnie obowiązek spłaty ich długów, do czego nie zobowiązywały ja obowiązujące przepisy i co stanowi dla niej istotny ciężar, praktycznie na starcie samodzielnego życia" - podkreślił RPO.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(159)
pokolenei JP2
3 lata temu
Po komentarzach widać że jeśli jakieś wujopląty intelektualne coś nabazgrolą to myślą że mundrzy są że tylko aplikację na urząd sędziego składać i już wyroki salomonowe będą ferować i emerytury wyskokie dostawać, więc po jasną ciasną tutaj czas marnujecie. Małolata miała takich rodziców ,a nie innych jeśli poszła do babci pod opiekę to choćby ta od strony prawnej mogła się zająć tym by jej menelo-rodzice nie zaszkodzili jeszcze bardziej. Sąd to nie Duch Święty rozpatruje na podstwawie dostarczonej dokumentacji, zostało odkręcone więc o co chodzi.
ASAD
3 lata temu
A czemu gmina wczesniej nie wyeksmitowala lokatora a pozwalala mu mieszkac ? Gmina godzila sie na dlug wiec powinna sama zaplacic Miala czas i pieniadze ale zaniechala tego generujac sztucznie dlug Za dlug odpowiadaja urzednicy bo mogli eksmitowac a zaniechali tego
kasta basta
3 lata temu
niech rzecznik nie robi sobie reklamy tylko zajmie się na poważnie przestępcami
Zbulwersowany...
3 lata temu
Sowiecki system dzieci dziedziczą wszystko po rodzicach długi kary niech się cieszy ze nie dostała zsyłki lub wiezienie ? Radzę szybciutko zapisać się do PISu
Czytelnik
3 lata temu
To nie Sędzia jest winny, że wydał wyrok. To "prawo lokalowe i prawo dziedziczenia" należy zmienić, a wówczas takich wyroków nie będzie.
...
Następna strona