Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KB
|

Mafia traci nieruchomości. Wille i osiedla trafią do zwykłych mieszkańców

237
Podziel się:

Wymiar sprawiedliwości odbiera kartelom przestępczym wille, a nawet całe osiedla. Likwidowane są mafijne posiadłości m.in we Włoszech, Niemczech czy Meksyku. Trafią do zasobów publicznych miast, w których powstały, a nawet na loterię szczepionkową.

Mafia traci nieruchomości. Wille i osiedla trafią do zwykłych mieszkańców
Od 1982 r. Włochy skonfiskowały ponad 36 tys. posiadłości mafijnych (Photo by Salvatore Laporta/KONTROLAB/LightRocket via Getty Images) (KONTROLAB/LightRocket via Getty , KONTROLAB)
bEIGsreJ

Pieniądze pochodzące z brudnych interesów, ale również z ustawianych przetargów publicznych, przez lata były inwestowane przez kartele przestępcze w nieruchomości. Mafiosi budowali nie tylko posiadłości dla siebie i swoich rodzin, ale też całe osiedla mieszkalne.

Jak podaje niemiecki "Spiegel", budowlom tym towarzyszyły często bunkry i tunele, które miały ułatwiać drogę ucieczki.

Zobacz także: Ceny mieszkań rosną. Deweloperzy winią rząd
bEIGsreL

Jedno z takich porzuconych osiedli znajduje się w okolicach Palermo na Sycylii. Firma powiązana z szefem mafii budowała tam wille od lat 70. XX wieku. W chwili wstrzymania projektu przez władze trwała budowa 170 willi, które pozostają niedokończone do dziś.

"Reprezentacyjne budynki przestępców są jak ich własny język, którym chcą się popisać i wyróżnić, często kiczowaty i przesadny" –mówi Eloy Méndez, meksykański architekt i urbanista, który bada "narko-architekturę" w Meksyku.

Budynki są symbolami władzy, za ich pośrednictwem mafijne klany i kartele dominują w przestrzeni publicznej i kontrolują okolice, ale rządy i społeczności próbują je odzyskać.

bEIGsreR

Od 1982 r. Włochy skonfiskowały ponad 36 tys. posiadłości mafijnych – informuje "Spiegel".

"Konfiskata jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi w walce z przestępczością zorganizowaną, zakłóca ich działalność i działa odstraszająco" - potwierdza Zora Hauser, która prowadzi badania nad mafią na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Wg organizacji antymafijnej Libera, już tysiąc włoskich społeczności otrzymało budynki lub grunty skonfiskowane przez państwo na cele społeczne, a ok. 900 organizacji non-profit lub spółdzielni zarządza byłymi nieruchomościami mafijnymi.

Przykładami działań z Włoch zainspirował się m.in. Berlin, gdzie skonfiskowane majątki przestępców również mają być przeznaczane na cele charytatywne i społeczne. W 2018 roku śledczy skonfiskowali 77 nieruchomości, należących do klanu Remmo, w tym apartamentowce i mieszkania, ale także willę w berlińskiej dzielnicy Neukoelln, która zostanie przeznaczona na ośrodek dla młodzieży – pisze "Spiegel".

bEIGsreS

Meksyk z kolei chce przeznaczyć na loterię niektóre z nieruchomości skonfiskowane skorumpowanym politykom i bossom narkotykowym.

We wrześniu na loterię trafi dom, z którego uciekł "El Chapo" Guzmán w 2014 r., a także willa pod Mexico City, która należała do byłego szefa kartelu Juarez.

Za równowartość ok. 11 euro (250 pesos), bo tyle kosztuje los, można będzie wygrać willę. Rząd Meksyku chce przeznaczyć dochody z tej loterii na kampanię szczepień koronawirusowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEIGsrfm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(237)
yyyyss
2 miesiące temu
czy to są te domy za 1 euro ?
nnmm
2 miesiące temu
A u nas rządząca mafia i ta czarna od boga maja sie coraz lepiej !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ela
2 miesiące temu
A ZERO nie działa, Obajtkowi nic nie zabrali,
bEIGsrfn
to tyle
2 miesiące temu
Dlatego idę na wybory i wrzucę kartkę przeciw PIS. Wtedy będzie można zacząć konfiskaty i ścigać te majątki w rajach podatkowych. Więzienie jest bez sensu. Tylko puszczenie w skarpetkach jak mawiał klasyk daje wyniki. Metoda stara jak świat ale daje najlepsze wyniki. I żeby nie było. Jak przyjdą następni i będą robić to samo to my znowu zrobimy im to samo. Wszyscy kradną ale to należy trzymać pod kontrolą. Co za dużo to niezdrowo.
Emeryt53
2 miesiące temu
Myślałem że w Polsce, ale to się nie wydarzy nigdy,a co mówił Ziobro?
...
Następna strona