Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Majątki komorników ujawnione. Najbogatszy został zawieszony

229
Podziel się:

Oświadczenia majątkowe komorników ujawnione, wymusza to nowa ustawa. Uchodzący za najbogatszego komornika w Polsce Jacek Bogiel swoim majątkiem się nie pochwalił, więc został zawieszony.

Komornik Jacek Bogiel zawieszony za brak oświadczenia majątkowego. Grozi mu wydalenie z zawodu
Komornik Jacek Bogiel zawieszony za brak oświadczenia majątkowego. Grozi mu wydalenie z zawodu (East News, KAROL PIECHOCKI/REPORTER)

Znowelizowana ustawa o komornikach sądowych wymusza na sądach publikowanie złożonych przez komorników oświadczeń majątkowych. Wcześniej komornicy przekazywali prezesom sądów apelacyjnych takie oświadczenia, ale były one niejawne. W myśl nowych przepisów, komornicy musieli do końca kwietnia złożyć odpowiednie dokumenty, a od końca czerwca powinny być upublicznione na internetowych stronach odpowiednich sądów.

Wśród nich, jak opisuje sprawę "Dziennik Gazeta Prawna", próżno szukać oświadczenia majątkowego uchodzącego za jednego z najbogatszych, o ile nie najbogatszego, komornika Jacka Bogiela. Dokumentu nie ma na stronach Sądu Apelacyjnego w Warszawie, ponieważ Bogiel go nie wysłał. - Brak jego oświadczenia majątkowego spotkał się z naszą natychmiastową reakcją w postaci wniosku o wydalenie z zawodu. Obecnie komornik jest zawieszony - mówi "DGP" dr Rafał Reiwer, zastępca dyrektora wydziału ds. wykonywania orzeczeń i probacji Ministerstwa Sprawiedliwości.

Wiele wskazuje też na to, że komornicy ukrywają swoje majątki, przepisując je na współmałżonków (po ustanowieniu rozdzielności majątkowej) lub dzieci. - Komornicy nie mają nic przeciwko dokładnemu badaniu ich oświadczeń majątkowych, jednak ich upublicznienie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Jeśli miały miejsce jakiekolwiek przesunięcia majątkowe, to podejrzewam, że powodem była obawa o własne bezpieczeństwo – mówi "DGP" Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej.

Zobacz także: Obejrzyj: Trzynastki zabierane przez komorników. "Będziemy interweniować"

A jak inni? Różnie - jedni wypełnili druki komputerowo, inni odręcznie. Wśród tych drugich większość zrobiła to starannie, tak że wszystko jest czytelne. Jednak pojawiają się i tacy komornicy, których charakter pisma jest prawie nie do odczytania. Trudno się połapać, czy wskazane przez nich mieszkanie ma 27 czy 77 mkw.

Jak podaje "DGP", jeden z doświadczonych i bardzo znanych w swoim okręgu komorników, Andrzej Ritmann z Łodzi, nie wykazał żadnych posiadanych nieruchomości. Ma jednak zaciągnięty w 2009 r. kredyt, z którego do spłaty pozostało mu 118 tys. zł. Jak tłumaczy Tomasz Szabelski, prezes Sądu Apelacyjnego w Łodzi, taka sytuacja teoretycznie jest do wyobrażenia. Wystarczy, że kupiona nieruchomość została podarowana np. dziecku, a kredytobiorca nadal spłaca zadłużenie.

Pojawiały się też dziwne pomyłki, jak w przypadku Krzysztofa Dolnego, komornika z Jasła. Pomimo sporej gotówki na koncie, nie wykazał żadnego mieszkania. Za to wpisał w oświadczeniu, że jedyna nieruchomość - jaką posiada wspólnie z żoną - to działka o powierzchni pudełka od zapałek, mająca 0,0731 mkw.

Jak to później tłumaczył, pomyłka wzięła się z tego, że podał powierzchnię w hektarach, a powinien w metrach. - Powierzchnia działki wynosi 731 mkw., a nie, jak podałem w oświadczeniu omyłkowo - 0,0731 mkw. - tłumaczy Dolny. Jak dodaje, wystąpi do prezesa SA w Rzeszowie o wyrażenie zgody na korektę oświadczenia.

Z nowych przepisów jednoznacznie wynika, że kolegia sądów apelacyjnych mają obowiązek weryfikacji oświadczeń i w razie pojawienia się wątpliwości mogą żądać dodatkowych wyjaśnień.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(229)
Miko
rok temu
Tak więc bogaci dłużnicy opływający w luksusach (również niepłacący alimentów na własne dzieci) przepisują wszelki majątek na swoich współmałżonków. Teoretycznie są goli i weseli i śmieją się w twarz wierzycielom, ale najgłośniej krzyczą i wyzywają komorników od złodziei i oszustów. Hipokryzja!
aha
3 lata temu
najbogatszy warszawski komornik zarobił w 2020 r. 5,5 miliona złotych. W roku covidowym, gdy ludzie masowo tracili pracę! W dodatku wynagrodzenie komornika wypłaca budżet państwa, więc to chyba najbogatszy urzędnik w Polsce, daleko przed obajtkami i innymi takimi. Mentalne średniowiecze, żeby urzędnik państwowy otrzymywał wynagrodzenie w takiej wysokości. To troche tak, jakby policjanci drogówki otrzymywali % z wystawionych mandatów - to musi rodzić patologie...
rydz
4 lata temu
oni jak morawiecki i pan maseczka większość pałacy mają przepisane na żony.
Co na to TSUE...
4 lata temu
A np to , cytat : " Sędzia Żurek posiada 20 nieruchomości - i utajnił swoje oświadczenie majątkowe " ... ciekawe skad to wszystko ?
fggg
5 lata temu
ten komornik mimo zawieszenia nadal "działa". Zajmuje konta, mimo spłaty zadłużenia nie zwalnia blokady z kont, nalicza sobie odsetki. Masę ludzi ma problem.
...
Następna strona