Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Mały ZUS 2020. Przedsiębiorcy z nowymi udogodnieniami

9
Podziel się:

Aplikacja na smartfony, dodatkowa ulga dl przedsiębiorców i kalkulator wyliczający wysokość składki - to niektóre z udogodnień wprowadzanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. (East News, Jacek Dominski/REPORTER/EAST NEWS)

Z początkiem lutego zaczęła obowiązywać dodatkowa ulga dla przedsiębiorców. To rozszerzenie dotychczasowych zniżek w składkach na ubezpieczenia społeczne. Tak zwany Mały ZUS Plus ma objąć małych przedsiębiorców, których składki będą liczone proporcjonalnie do dochodu. Jak szacuje rząd, w tym roku skorzysta z niego 320 tys. osób.

- Z ulgi można skorzystać, jeśli przychód w poprzednim roku nie przekroczył 67,5 tys. zł. - wyjaśnia na łamach Fakt24 prof. Gertruda Uścińska. Prezes ZUS wyjaśnia, że aby ułatwić przedsiębiorcom korzystanie z nowej ulgi udostępnione zostało specjalne narzędzie, ułatwiające obliczanie składek.

- By ułatwić korzystanie z Małej Działalności Plus (czyli Mały ZUS+-red.), która wchodzi w życie właśnie od lutego, udostępnimy kalkulator pomagający zweryfikować prawidłową wysokość składek według nowych zasad - wyjaśnia.

Zobacz także: Składka na ZUS dla firm idzie na rekord. Największy wzrost od 11 lat

ZUS pracuje również nad kolejnymi udogodnieniami dla przedsiębiorców. - Chcemy udostępnić aplikację mobilną dla płatników składek. Będzie można ją ściągnąć na smartfon i wykonać z niej przelew do ZUS. Chcemy ponadto wyręczyć płatników z generowania i przesyłania nam deklaracji ubezpieczeniowych i obliczania wysokości składek za podległych pracowników. Idziemy także w kierunku automatyzacji przyznawania świadczeń - wylicza w rozmowie z Faktem prof. Uścińska.

Jak zaznacza, ZUS mocna stawia na cyfryzację. W planach państwowego ubezpieczyciela są również zautomatyzowane wypłaty świadczeń krótkoterminowych, jak zasiłek choroby czy macierzyńskiego. Także emerytury ma wyliczać sztuczna inteligencja.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(9)
Mr. X
3 lata temu
Mogą sobie te wszystkie pakiety i ułatwienia wsadzić w..., ponad rok temu firmę zamknąłem i od tego czasu w końcu się dobrze wysypiam.
😳
3 lata temu
Pan redaktorek trochę nieprzygotowany nie zorietowany w temacie i wypisuje pierdoły
Mietek
3 lata temu
Jakie ulgi??? Za PiSu to kolejna podwyżka składki! Niech oni już nie robią żadnych ulg tylko niech przestaną podnosić. Ten PiS to zbieranina ludzi bez podstawowej, elementarnej wiedzy.
samozatrudnio...
3 lata temu
Od tych udogodnień to w głowie się już może poprzewracać z tego dobrobytu.
szlag mnie tr...
3 lata temu
Mówią dochód, a dalej przychód. Ogarnijcie się!!!