Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|

Jadwiga Emilewicz dla money.pl: Składki na ZUS nie będą zmieniane. "Dla przedsiębiorców wprowadzamy inne ulgi"

109
Podziel się:

- Żadnych zmian nie przewiduję - tak o wysokości składek na ubezpieczenia społeczne mówi w rozmowie z money.pl Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju. To dobra i zła wiadomość. Dobra, bo składki nie pójdą w górę przez decyzję polityczną. Zła, bo i tak będą rosnąć wraz z pensjami Polaków.

Jadwiga Emilewicz zapewnia, że zmiana w składkach na ZUS nie będzie
Jadwiga Emilewicz zapewnia, że zmiana w składkach na ZUS nie będzie (East News, JACEK DOMINSKI/REPORTER)

1 431,48 zł - tyle w 2020 roku na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne wydadzą przedsiębiorcy. Co miesiąc trzeba będzie wyciągnąć niemal 10 proc. więcej niż jeszcze rok temu. To - kwotowo - najwyższa podwyżka w historii. I to podwyżka wynikająca wprost z obowiązujących przepisów.

Im wyższe są prognozy średniego wynagrodzenia w Polsce, tym wyższe składki płacą przedsiębiorcy. Zmian jednak nie będzie.

- Wzrost składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne wynika z rosnących pensji Polaków. I w tym zakresie nic się nie zmieniło - mówi money.pl Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju. - Przedsiębiorcy nie są zadowoleni, gdy koszty prowadzenia działalności idą w górę i jest to zrozumiałe. Trzeba pamiętać, że właściciele firm są jednak beneficjantami wzrostu gospodarczego z ostatnich pięciu lat - ripostuje. - Żadnych zmian [w zakresie wysokości składek - red.] nie przewiduję - mówi.

Zobacz także: Zobacz także: Brexit. Co to znaczy dla polskich firm? "Zmienią się zasady gry"

Jak podkreśla, "składki na ZUS są jakie są", ale rząd od dawna pracuje nad innymi ulgami. - Przygotowujemy inne ulgi dla przedsiębiorców, żeby mogli odetchnąć finansowo - mówi. Podkreśla, że od 1 lutego spora grupa małych przedsiębiorców może skorzystać z programu "Mały ZUS Plus". To nowa wersja funkcjonującego od ubiegłego roku obniżania składek dla najmniejszych firm.

Zmiany, umożliwiające obniżenie składek na ubezpieczenie społeczne przedsiębiorców, których przychód nie przekracza 120 tys. zł rocznie, a dochód 60 tys. zł, wchodzą w życie dokładnie 1 lutego. Przedsiębiorcy, którzy już prowadzą działalność gospodarczą i będą mogli korzystać z ulgi, czas na złożenie wniosków mają zatem do końca lutego. Jeżeli się spóźnią, z ulgi nie skorzystają. Ci z kolei, którzy na korzystanie z ulgi "załapią" się później, będą mieli na to 7 dni od momentu spełnienia wymagań.

- Zaczynaliśmy od 120 tys. przedsiębiorców, którzy mogą skorzystać z obniżonej składki w ramach małej działalności gospodarczej. Od 1 lutego obniżona składka ZUS dotknie ponad 300 tys. firm, więc z roku na rok zanotowaliśmy spory progres - tłumaczy minister. - Rozszerzyliśmy ten program tak naprawdę zgodnie z postulatami przedsiębiorców - mówi.

Jakie będą kolejne kroki? Ministerstwo Rozwoju w tej chwili nie planuje żadnych zmian. - Na razie sprawdzimy, jak zadziała "Mały ZUS Plus", a później będziemy rozmawiać o kolejnych krokach. To duża zmiana i dla przedsiębiorców, i dla całego systemu ubezpieczeń społecznych, i dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - mówi.

gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(109)
aaa
3 lata temu
ja pewnie jestem słabym przedsiebiorca , zatrudniam 6 pracownikow płace im zus i wszelkie opłaty ktore wymaga prawo .Podliczyłem 2019 rok i co sie okazało ja niemam takiej sredniej krajowej jak podaje zus .Podajcie prawdziwa srednia i wtedy ustalajcie realne opłaty zusowskie ,to co sie dzieje w tej chwili to okradanie narodu
Przedsiębiorc...
3 lata temu
Ta to jest durna ....ministra buhaha Nigdy nie zarobiła sama 2 złotych a ciagle gis duka bez sensu
Oszukali mnie...
3 lata temu
jak to jest ze zus idzie co rok do gory a kwota 85 528 zł dla przychodowki o tylu lat ta sama. Cos chyba jest nie tak?
wislak
3 lata temu
tylko niech mi pokaże branże w której roczny przychód na poziomie 120 tysięcy , będzie się komuś opłacał innym słowem jaką trzeba mieć marże żeby opłacić lokal ,zus i jeszcze żeby ci coś zostało kpina z ludzi pracujących i mających trochę oleju w głowie
fabrykant
3 lata temu
Morawiecki zarzyna małe i średnie firmy w Polsce coraz to nowy,mi podatkami i obowiązkami biurokratycznymi. za chwilę pozostaną tylko zagraniczne korporacje i państwowe spółki gdzie można poupychać nepotów.
...
Następna strona